Analýza: 42. Hold královně i rozzlobený hlas o kolonialismu

Zatímco svět truchlí nad úmrtím britské královny Alžběty II. 8. září, její odkaz vyvolal smíšené reakce z Afriky, kde bylo nejméně 15 zemí kdysi pod britskou koloniální nadvládou.

Analýza: 42. Hold královně Alžbětě i rozzlobený hlas o kolonialismu

Analýza

Princ Charles stojí v dálce, když královna Alžběta II., princ Phillip a arcibiskup z Canterbury Justin Welby přijíždějí do kostela svaté Máří Magdaleny na Sandringham Estate na křtiny princezny Charlotte z Cambridge 5. července 2015 v King’s Lynn v Anglii. (Foto Mary Turner – WPA Pool/Getty Images)

Rozzlobený tweet o kolonialismu, zatímco ostatní vzdávají hold královně Alžbětě

Zatímco svět truchlí nad úmrtím britské královny Alžběty II. 8. září, její odkaz vyvolal smíšené reakce z Afriky, kde bylo nejméně 15 zemí kdysi pod britskou koloniální nadvládou.

Dědictví britské vlády se skrývá za některými mocenskými boji mezi nesourodými kmeny Afriky, což způsobilo, že někteří Afričané považují britský vliv za převážně sobecký.

Cyril Ramaphosa

I když někteří jako Cyril Ramaphosa. prezident Jihoafrické republiky, užili laskavá slova pro královnu Alžbětu, jiní Afričané tvrdí, že dědictví britské nadvlády stále zanechává nepříjemné vzpomínky.

Ve tweetu po smrti královny Alžběty Ramaphosa napsal: „Její Veličenstvo bylo mimořádnou a světově uznávanou veřejnou osobností, která žila pozoruhodný život. Na její život a odkaz budou s láskou vzpomínat mnozí po celém světě. Královnin závazek a oddanost během 70 let na trůnu zůstává vznešeným a ctnostným příkladem pro svět.“

Ale Uju Anya, docentka nigerijského původu na Carnegie Mellon University ve Spojených státech, nesouhlasila.

Uju Anya

Anya ve svém tweetu přála nemocné královně Alžbětě „nesnesitelnou bolest“ kvůli tomu, co považovala za stranictví Británie v občanské válce v její rodné zemi, která se odehrála v letech 1967 až 1970.

Anyin tweet byl považován mnoha lidmi za necitlivý, včetně vedoucích z Carnegie Mellon University, kteří tento příspěvek odsoudili jako „urážlivý a nevhodný“.

Twitter Anyin příspěvek smazal, ale docentka místo omluvy uvedla další důvody, proč o královně napsala tímto způsobem:

„Pokud někdo očekává, že vyjádřím něco jiného než pohrdání panovníkem, který dohlížel na vládu, která sponzorovala genocidu, která zmasakrovala a vysídlila polovinu mé rodiny a dopustila následky, které se ti, kdo jsou dnes naživu, stále snaží překonat, je stejně beznadějné, jako kdyby se mu splnilo přání, když padá hvězda.“

Když královniny ostatky putovaly z Balmoralu, místa její smrti, do Holyroodhouse v Edinburghu a pak do Londýna, reakce na její smrt po celém světě neustávaly.

Justin Welby, arcibiskup z Canterbury, řekl, že královna Alžběta, která byla nejvyšší hlavou anglikánské církve, žila život vyznačující se službou lidstvu.

Justin Welby, arcibiskup z Canterbury, přednáší své velikonoční kázání v Canterburské katedrále 17. dubna 2022 v Canterbury v Anglii. (Foto: Hollie Adams/Getty Images)

„Jako věrná křesťanská učednice a také nejvyšší guvernérka anglikánské církve prožívala svou víru každý den svého života. Její důvěra v Boha a hluboká láska k Bohu byly základem toho, jak vedla svůj život – hodinu za hodinou, den za dnem,“ řekl. “V životě zesnulé královny jsme viděli, co to znamená přijmout dar života, který jsme dostali od Boha, a – prostřednictvím trpělivé, pokorné a nezištné služby – jej sdílet jako dar s ostatními.”

Welby dodal, že zesnulá panovnice „našla velkou radost a naplnění“ ve službě svému lidu a svému Bohu, „služba jemu je dokonalou svobodou“ a že „za to, že nám dala celý svůj život a dovolila, aby její život ve službě byl nástrojem Božího pokoje mezi námi, jsme jí zavázáni nesmírnou vděčností.“

Královna, pokračoval, po sobě zanechává „skutečně mimořádné dědictví: takové, které se nachází téměř v každém koutě našeho národního života, stejně jako v životech tolika národů po celém světě, a zejména v Commonwealthu“.

Papež František v poctě sdílené telegramem řekl, že je hluboce zarmoucen, když se dozvěděl o odchodu královny Alžběty II., a ocenil její „neodolatelnou službu pro dobro národa a společenství, její příklad oddanosti povinnostem, její neochvějné svědectví. víry v Ježíše Krista a její pevné naděje v jeho zaslíbení.”

Nebyli to jen křesťanští náboženští vůdci, kdo si královny Alžběty tolik vážil. Někteří muslimové po celém světě také uvedli, že její vliv nebyl omezen na její náboženskou víru nebo prostředí.

V prohlášení k jejímu úmrtí Muslimská rada Británie prostřednictvím Zary Mohamedové, generální tajemnice tohoto muslimského orgánu, uvedla, že zesnulá královna nediskriminovala lidi jiného vyznání, ale naopak pomáhala podporovat mezietnické vztahy a mírové soužití.

Zara Mohammed

“My v Muslimské radě Británie si pamatujeme, jak královna zasvětila svůj život veřejné službě a snažila se o jednotu mezi britskými komunitami,” stojí v prohlášení. Vláda Jejího veličenstva vedla k „mimořádné změně v naší zemi“, takže „za sedm desetiletí se Spojené království proměnilo v multikulturní a multináboženskou společnost“.

Pozoruhodné podle muslimského orgánu bylo také to, že královna Alžběta byla „prvním panovníkem, který se zapojil do nově založených muslimských komunit ve Spojeném království“. I když poznamenals, že „první britská mešita byla spatřena ve viktoriánské době, královna byla prvním panovníkem, který navštívil britskou mešitu během oslav svého jubilea v roce 2002“.

Dalším důkazem nediskriminačních způsobů zesnulé královny, uvedla Muslimská rada, je to, že „publikum na akcích a ceremoniích pořádaných královskou rodinou odráží rozmanitost Británie“.

Pocty přicházely také z vnějších náboženských kruhů.

Americký prezident Joe Biden a jeho manželka Jill v prohlášení uvedli: „Její veličenstvo královna Alžběta II. byla víc než jen monarcha. Definovala éru.”

“Ve světě neustálých změn byla stálou přítomností a zdrojem útěchy a hrdosti pro generace Britů, včetně mnoha, kteří bez ní nikdy nepoznali svou zemi,” dodali Bidenovi. „Trvalý obdiv ke královně Alžbětě II. sjednotil lidi napříč celým společenstvím. Sedm desetiletí její vlády, která tvoří dějiny, přinesla svědectví o době bezprecedentního lidského pokroku a pokroku lidské důstojnosti.

ANTHONY AKAEZE

Baptist News Global

Anthony Akaeze

Anthony Akaeze

Anthony Akaeze  je nigerijský novinář na volné noze, který v současnosti žije v Houstonu. Pro Baptist News Global zastřešuje Afriku.

-tep-

Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry