Analýza: 10. Katedrála zbraní a slávy symbolizuje Putinovo Rusko

V červnu 2020 byl na předměstí Moskvy zasvěcen zvláštní nový chrám: Hlavní chrám ruských ozbrojených sil. Mohutná katedrála v khaki barvě ve vojenském zábavním parku oslavuje ruskou moc. 

Analýza: 10. Katedrála zbraní a slávy symbolizuje Putinovo Rusko

Analýza

Svaté války:
Katedrála zbraní a slávy symbolizuje Putinovo Rusko

V červnu 2020 byl na předměstí Moskvy zasvěcen zvláštní nový chrám: Hlavní chrám ruských ozbrojených sil. Mohutná katedrála v khaki barvě ve vojenském zábavním parku oslavuje ruskou moc. 

Původně se plánovalo otevřít jej na 75. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem v květnu 2020, ale kvůli pandemii bylo slavnostní otevření odloženo.

Patriarcha ruské pravoslavné církve Kirill se účastní ceremonie vysvěcení katedrály ruských ozbrojených sil u Moskvy. 
Andrey Rusov, tisková služba ministerstva obrany prostřednictvím AP

Na velkolepém ceremoniálu vystoupili ruský pravoslavný patriarcha Kirill, ministr obrany Sergej Šojgu, náčelník generálního štábu ozbrojených sil Valerij Gerasimov a další nejvyšší představitelé.

Katedrála, kterou vybudoval ruský ministr obrany po nezákonné anexi Krymu v roce 2014, ztělesňuje mocnou ideologii, kterou zastával prezident Vladimir Putin, se silnou podporou ruské pravoslavné církve.

Kremelská vize Ruska spojuje stát, armádu a ruskou pravoslavnou církev. Jako odborník na nacionalismus vidím tento militantní náboženský nacionalismus jako jeden z klíčových prvků Putinovy ​​motivace k invazi na Ukrajinu, do mé rodné země. Jde také o dlouhou cestu při vysvětlování chování Moskvy vůči kolektivnímu „Západu“ a světovému řádu po studené válce.

Andělé a zbraně

Zvonice chrámu ruské armády je 75 metrů vysoká a symbolizuje 75. výročí konce 2. světové války. Průměr jeho kopule je 19,45 metru, což znamená rok vítězství: 1945. Menší kupole má 14,18 metru, což představuje 1 418 dní, kdy válka trvala. Trofejní německé zbraně jsou zataveny do podlahy, takže každý krok je pro poražené nacisty ranou.

Fresky oslavují ruskou vojenskou sílu v průběhu historie, od středověkých bitev po moderní války v Gruzii a Sýrii. Archandělé vedou nebeské a pozemské armády, Kristus třímá meč a Svatá Matka, zobrazená jako Vlast, poskytuje podporu.

Členové služby a mladí armádní kadeti se scházejí na akci konané mimo katedrálu u příležitosti 80. výročí německé invaze do Sovětského svazu ve druhé světové válce. Gavriil Grigorov\TASS přes Getty Images

„Kolébky“ křesťanství

Původní plány na fresky zahrnovaly oslavu krymské okupace s jásajícími lidmi, kteří drželi transparent s nápisem „Krym je náš“ a „Navždy s Ruskem“. V konečné verzi bylo kontroverzní „Krym je náš“ nahrazeno vlídnějším „Jsme spolu “.

Když Rusko v roce 2014 anektovalo Krymský poloostrov od Ukrajiny, ruská pravoslavná církev slavila a nazvala Krym „kolébkou“ ruského křesťanství. Tato mytologie čerpá ze středověkého příběhu prince Vladimíra, který v 10. století konvertoval ke křesťanství a byl pokřtěn na Krymu. Kníže pak vnukl víru svým poddaným v Kyjevě a odtud se šířila.

Ruská pravoslavná církev, nazývaná také Moskevský patriarchát, si tuto událost dlouho nárokuje jako svůj základní příběh. Ruské impérium, které se připojilo k církvi, přijalo tento základní příběh také.

“Ruský svět”

Putin a hlava ruské církve, patriarcha Kirill, vzkřísili tyto představy o impériu pro 21. století v podobě takzvaného „ruského světa“, čímž dali nový význam frázi, která se datuje do středověku.

V roce 2007 Putin vytvořil ruskou světovou nadaci, která byla pověřena propagací ruského jazyka a kultury po celém světě, jako je kulturní projekt uchovávající interpretace historie schválené Kremlem.

Pro církev a stát zahrnuje myšlenka „ruského světa“ poslání učinit z Ruska duchovní, kulturní a politické centrum civilizace, aby čelilo liberální, sekulární  ideologii Západu. Tato vize byla použita k ospravedlnění politiky doma i v zahraničí.

Velká vlastenecká válka

Další plánovaná mozaika zachycovala oslavy porážky sovětských vojsk nad nacistickým Německem – Velkou vlasteneckou válku, jak se v Rusku říká druhé světové válce. Na obrázku byli vojáci držící portrét Josefa Stalina, diktátora, který vedl SSSR během války, mezi davem vyznamenaných veteránů. Tato mozaika byla údajně odstraněna před otevřením kostela.

Velká vlastenecká válka má v pohledu Rusů na dějiny zvláštní, dokonce posvátné místo. Sovětský svaz utrpěl obrovské ztráty – 26 milionů životů je konzervativní odhad. Kromě naprosté devastace vidí mnoho Rusů válku nakonec jako svatou, ve které Sověti bránili svou vlast a celý svět před zlem nacismu.

Za Putina dosáhla oslava války a Stalinovy role ve vítězství impozantních rozměrů. Nacismus je z velmi dobrých důvodů považován za projev nejvyššího zla.

Portréty sovětského vůdce Josefa Stalina (vlevo) a ruského prezidenta Vladimira Putina vystavené na vernisáži výstavy nazvané Rusko – moje historie, 1945–2016, v moskevské Centrální výstavní síni Manéž. Valery Sharifulin\TASS prostřednictvím Getty Images

Rétorika tohoto militantního náboženského nacionalismu se projevila, když Rusko hrozilo invazí na Ukrajinu a nakonec ji skutečně provedlo. Během projevu 24. února 2022 Putin bizarně vyzval k „denacifikaci“ Ukrajiny. Mluvil také o bratrských vztazích mezi ruským a ukrajinským lidem a popřel existenci ukrajinského státu. Podle jeho názoru je suverenita Ukrajiny příkladem extrémního, šovinistického nacionalismu.

Putinovo tvrzení, že ukrajinskou vládu řídí nacisté, je absurdní. Manipulace s tímto obrazem má však v rámci této ideologie smysl. Vykreslování vlády v Kyjevě jako zla pomáhá vykreslovat válku na Ukrajině černobíle.

Mesiášská mise

Putinovu válku na Ukrajině mohou motivovat hmatatelné geopolitické problémy, ale zdá se, že jeho činy jsou také motivovány touhou zajistit si vlastní historický odkaz. Ve své vizi „Velkého Ruska“, obnoveného do své dřívější velikosti a vlivu, je Putin obráncem, který musí porazit své nepřátele.

V dřívějších verzích fresek katedrály se objevil sám ruský prezident spolu s ministrem obrany Sergejem Šojgu a ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Mozaika však byla po sporech odstraněna, přičemž sám Putin údajně vydal rozkaz ji sundat s tím, že na oslavu současného vedení země je příliš brzy.

Patriarcha Kirill, který nazval Putinovu vládu „zázrakem Božím“, řekl, že nová katedrála „skrývá naději, že budoucí generace převezmou duchovní štafetu minulých generací a zachrání vlast před vnitřními i vnějšími nepřáteli“.

Tento nestálý náboženský nacionalismus se projevuje ve vojenské agresi na Ukrajině.

24. února 2022, v den zahájení invaze, patriarcha Kirill vyzval k rychlému řešení a ochraně civilistů na Ukrajině a zároveň připomněl pravoslavným křesťanům bratrské spojení mezi oběma národy. Ale neodsoudil válku samotnou a zmínil se o „zlých silách“, které se snaží zničit jednotu Ruska a ruské pravoslavné církve.

Lena Surzhko Harned

The Conversation US

Lena Surzhko Harned

Lena Surzhko Harned

Lena Surzhko Harned pracuje jako asistent pedagoga politologie, Penn State

Prohlášení ke zveřejnění

Lena Surzhko Harned nepracuje, nekonzultuje, nevlastní akcie ani nepřijímá finanční prostředky od žádné společnosti nebo organizace, která by měla prospěch z tohoto článku, a nezveřejnila žádné relevantní vztahy kromě svého akademického stavu.

Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry