Baptisté důvěřují v bezpečnost vakcíny covid-19

bezpečnost vakcíny

Dle Baptist Health je vakcína proti covid-19 bezpečná. Na svých stránkách k tomu uvádí tyto informace – bezpečnost vakcíny:

Bezpečnost vakcíny COVID-19

Hlavní obsah informací o vakcíně COVID-19

Nyní, když jsou vakcíny COVID-19 distribuovány osobám ve skupinách s vysokou prioritou, víme, že byste mohli mít otázky. Zde naleznete další informace o důležitosti vakcíny, bezpečnosti a distribuci.

Chraňte se před COVID-19

Odborníci z Baptist Health drží krok s nejnovějšími informacemi o vakcíně COVID-19.

Očkování je jedním z mnoha kroků, které můžete podniknout, abyste ochránili sebe i ostatní před COVID-19. Všichni musíme pokračovat v důležitých preventivních opatřeních k ukončení pandemie. To zahrnuje nošení roušky, časté mytí rukou a fyzický odstup.

bezpečnost vakcíny

Nejčastější dotazy k bezpečnost vakcíny COVID-19

Je vakcína COVID-19 bezpečná?

Současné údaje od výrobců vakcín silně naznačují, že vakcíny Pfizer i Moderna jsou bezpečné a účinné, což ukazuje 94-95% účinnost při prevenci COVID-19.

Bezpečnost je nejdůležitějším požadavkem pro vakcínu a je hodnocena ve studiích nezávislými odborníky. FDA doporučuje minimálně 3000 účastníků studií k posouzení bezpečnosti. Současné studie fáze 3 mají 30 000 až 50 000 účastníků.

Zatímco se tyto vakcíny vyvíjejí rychle, zůstávají v platnosti rutinní procesy a postupy zajišťující bezpečnost jakékoli vakcíny, která je schválena nebo schválena pro použití. Než budou vakcíny uvolněny na trh ve Spojených státech, musí projít vícestupňovým schvalovacím procesem FDA. Za normálních okolností začíná výroba vakcíny poté, co farmaceutická společnost dokončí vývojovou fázi – v tomto okamžiku dochází k přísnému testování bezpečnosti a účinnosti. Za těchto okolností federální vláda investovala peníze, aby povzbudila farmaceutické společnosti k zahájení výroby před dokončením vývojové fáze. Proto je možné vakcíny COVID-19 vyrábět na rychlejší časové ose a přitom zachovat bezpečnost vakcíny. Tyto vakcíny stále procházejí stejným komplexním, vícestupňovým testováním, kontrolou a schvalovacím procesem, jako by tomu bylo za normálních okolností.

Co kdybych měl(a) COVID-19 nebo podstoupil(a) test, který ukázal, že mám protilátky? Mám dostat vakcínu?

Ano, i když jste podstoupili test COVID-19 nebo test na přítomnost protilátek, očkování vám přidá další ochranu proti COVID-19.

V tuto chvíli odborníci nevědí, jak dlouho je někdo chráněn před opětovným onemocněním po zotavení z COVID-19. Některé rané důkazy naznačují, že přirozená imunita, kterou někdo získává po zotavení z nemoci COVID-19, se u jednotlivých lidí liší a nemusí trvat dlouho.

Mohu z vakcíny COVID-19 onemocnět?

COVID-19 z vakcíny nedostanete. Žádná z vakcín COVID-19, které jsou v současné době ve vývoji ve Spojených státech, nepoužívá živý virus, který způsobuje COVID-19.

Někteří lidé mohou mít po očkování bolesti hlavy nebo horečku. Tyto nežádoucí účinky jsou známkou toho, že váš imunitní systém pracuje a vytváří ochranu před chorobami.

Pokud dostanu vakcínu COVID-19, mám i nadále nosit roušku?

Ano! Zastavení pandemie vyžaduje použití všech dostupných nástrojů. Vakcíny pracují s vaším imunitním systémem, takže vaše tělo bude připraveno bojovat proti viru, pokud mu budete vystaveni. Další kroky, jako jsou roušky a sociální distancování se, pomáhají snížit vaši šanci na vystavení viru nebo jeho šíření k ostatním.

Jak dlouho trvá, než vakcína COVID-19 začne účinkovat?

Poté, co osoba dostane vakcínu COVID-19, její imunitní systém vyrobí zásobu „paměťových buněk“ T-lymfocytů a B-lymfocytů (obranných bílých krvinek), které si pamatují, jak s virem v budoucnu bojovat.

Po očkování obvykle trvá několik týdnů, než tělo produkuje tyto obranné bílé krvinky.

Pokud jsem těhotná, kojím nebo se snažím otěhotnět, mohu dostat vakcínu COVID-19?

K posouzení rizik a přínosů pro těhotné, kojící ženy nebo usilující o otěhotnění je zapotřebí více údajů. Doporučujeme, abyste se poradili se svým gynekologem, který vám pomůže učinit informované rozhodnutí o užívání vakcíny COVID-19.

Zdroj: Baptist Health