Etika: 29. Rusové ze mě udělali vraha, říká ukrajinský voják

Pořád před sebou vidím tváře zabitých… nikdy v životě jsem si nemyslel, že budu něco takového dělat. Jsem věřící člověk.

Etika: 29. Rusové ze mě udělali vraha, říká ukrajinský voják

Etika

Rusové ze mě udělali vraha, říká ukrajinský voják, už nikdy nebudu stejný

Ukrajinci, kteří zabíjeli v boji, popisují, jak válka trvale poškodila jejich duševní zdraví
ZUMAPRESS/MEGA AGENTURA

Sašu první den ruské invaze na Ukrajinu probudilo po čtvrté hodině ráno bombardování. Podle směru úderů usoudil, že Moskva útočí na letiště v Hostomelu, které bylo vzdálené od jeho kyjevského bytu jen několik kilometrů.

Manželce a dvěma synům řekl, ať se hned sbalí a potom s nimi odjel autem do Polska. Jakmile však byla jeho rodina v bezpečí, vrátil se do Kyjevae bojovat. Kdyby to neudělal, nemohl by se svým synům podívat do očí. 

Jako záložník věděl, co ho čeká. Po návratu vyfasoval maskáče, neprůstřelnou vestu a kalašnikov, munici, ochranné brýle, černou kuklu, vystřelovací nůž a lékárničku. Armáda ho přiřadila k četě dvanácti mužů, ve které byla směsice profesionálních vojáků, záložníků a dvou bývalých příslušníků francouzské cizinecké legie.

Některé znal, jiné viděl poprvé. Ale teď si všichni stoprocentně důvěřují. Každý z mužů v jednotce svou specializaci. On působí jako odstřelovač. Vypadají jako běžná ukrajinská jednotka, mají však zvláštní úkol. „Zabíjíme diverzanty,“ říká Saša. 

Zanedlouho mu bude čtyřicet a v době míru pracoval jako manažer pro stavební firmu. Nyní má se svou jednotkou za úkol nalezení a zadržení ruských diverzantů, kteří se snaží infiltrovat za ukrajinské linie. Tito lidé mohou klást nástražná zařízení, označovat cíle pro dělostřelectvo, umisťovat kamery nebo útočit na kontrolní stanoviště.

Někteří ruští diverzanti mohou mít za úkol zabít ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského i další představitele státu.

Sašovi a jeho týmu identifikaci podezřelých usnadňuje noční zákaz vycházení v Kyjevě. I po setmění však po cestách jezdí řada běžných Ukrajinců. „Samozřejmě nestřílíme na každé auto. Zastavíme ho, zkontrolujeme doklady, poslechneme si vysvětlení, v případě zranění jim nabídneme ošetření a pomoc,“ líčí Saša.

„Diverzanti chodí v běžném oblečení. Je těžké je rozeznat od civilistů. My mluvíme rusky, oni mluví rusky. Bylo by jednodušší, kdyby nás napadl Tálibán,“ žertuje Saša. Ruští vojáci jsou známí také tím, že jsou tak proradní, že se v rámci svých operací se převlékají do uniforem ukrajinské armády či policie.

Sašova jednotka nedávno obdržela informaci o skupině sabotérů v autě. Znala poznávací značku i barvu jejich vozu, ale nevěděla, kolik má čekat lidí. Když auto zastavili, uvnitř seděli tři mladíci. „Jeden z členů týmu uviděl zbraně a začal křičet, spustili jsme palbu a zabili jsme je,“ říká Saša.

Jeho jednotka u všech mužů našla kromě zbraní také mobilní telefony s ruskými čísly. Těla diverzantů si pak odvezla ukrajinská vojenská rozvědka.

„Nic už nebude stejné, do smrti s tím budu žít.“

Tato událost Sašu hluboce zasáhla. „Není možné se vrátit zpět do normálního duševního stavu. Nikdy předtím jsem nikoho nezabil,“ popsal své pocity s tím, že i když má při službě strach, více než o sebe se bojí o svou rodinu.

„Nebojím se zemřít. Ale nenávidím Rusy, protože ze mě udělali vraha. Pořád před sebou vidím tváře těch zabitých v autě. Nikdy v životě jsem si nemyslel, že budu něco takového dělat. Jsem věřící člověk. Vím, že lidé by se neměli zabíjet. Ale donutili mě k tomu. A kvůli nim s tím musím po zbytek života žít,“ říká Saša.

„Je mi jich líto. Ale s každým Rusem, kterého zabijeme, je jich v naší zemi méně. Budu bojovat až do konce,“ řekl britským novinám The Times. Válka podle něj bude trvat nejméně půl roku. „Udělají vše, co jim Putin řekne. Mají zbraně a je jich 150 milionů. Může poslat na smrt tolik lidí, kolik chce.“

Wendell Steavenson
Čtvrtek 31. března 2022
The Times

Spravedlivá obrana

Křesťanská etika zná v otázce boje ve válce termín spravedlivá obrana. Etika1 pomáhá odpovídat na otázky dobra a zla.

Hlava ukrajinské pravoslavné církve, metropolita Epifanij řekl, že přát si smrt nepřítele a zabíjet ruské vojáky, kteří vtrhli do země, není hřích. 

„Jako národ neusilujeme o smrt těch, kteří jsou našimi sousedy. Ale protože přišli k nám domů, chráníme naši rodinu, naši vlast, naši zemi. Naši vojáci chrání všechny Ukrajince. Chránit, zabíjet nepřítele není hřích,“ zdůraznil Epifanij podle agentury Unian. „A ten, kdo k nám přišel s mečem, tím mečem zhyne,“ dodal.


Válka na Ukrajině může podle plzeňského biskupa ŘKC Tomáše Holuba i v nejhorších chvílích ukazovat, že existují hodnoty přesahující lidský život. Spravedlivá válka podle něj neexistuje, bojující na Ukrajině se ale spravedlivě brání.

„Jasné odpovědi mít v této situaci nelze, jestli má člověk srdce, které chce mít rádo. Je to situace, ve které se člověk chytá naděje, ale nestojí na ní pevně,“ uvedl v Interview ČT24 plzeňský biskup, který má zkušenosti jako vojenský kaplan během válečných konfliktů v Bosně nebo Iráku. 


Poznámky

1 Etika (z řeckého ethos – mrav), nebo též teorie morálky je filozofická disciplína, která se zabývá zkoumáním mravní dimenze skutečnosti. Etika zkoumá morálku nebo morálně relevantní jednání a jeho normy. Etika je disciplínou praktické filozofie.

Etika se zabývá teoretickým zkoumáním a principů, které usměrňují lidské jednání v situacích, kdy existuje možnost volby prostřednictvím svobodné vůle. Hodnotí činnost člověka z hlediska dobra a zla.

Na rozdíl od morálky, která je blíže konkrétním pravidlům, se etika snaží najít společné a obecné základy, na nichž morálka stojí, popř. usiluje morálku zdůvodnit.

Etika se dále dělí na další disciplíny: environmentální, individuální, žurnalistická etika, bioetika, křesťanská etika atd. (Wikipedie)

-krk-

Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry