Misie: 90. Jak se buduje Boží království

Inspirace, jakými způsoby misijně pracovat v duchu Ježíšova evangelia.

Misie: 90. Jak se buduje Boží království

Misie

Jak se buduje Boží království

Spolek Rauschenbusch Metro Ministries poskytuje ve spolupráci s baptistickým sborem Metro Baptist Church a sítí partnerů přímé a vzdělávací služby, které podporují individuální a komunitní růst.  

Programy Rauschenbusch Metro Ministries (dále jen RMM) naplňují základní potřeby nejzranitelnějších, poskytují mladým a dospělým vzdělávací příležitosti, které jim pomohou dosáhnout jejich akademických a osobních cílů, a podporují pulzující komunitní život v jeho rozmanité čtvrti New York City.

Historie

V roce 1886 přišel Walter Rauschenbusch do New Yorku, aby sloužil jako kazatel ve Druhém německém baptistickém sboru, který se nachází na 45. a 9. Avenue, jen pár bloků od místa, kde dnes RMM působí. Tato oblast již byla známá jako „Pekelná kuchyně“ a New York Times ji popsaly jako „jednu z nejbídnějších a zločinem nejvíce znečištěných čtvrtí v tomto městě…je zde více nemocí, kriminality, špíny a neřesti na centimetr čtvereční“ než kdekoli jinde v New Yorku. 

Když Rauschenbusch sloužil ve svém sboru, otevřely se mu oči.

Viděl, že společnost pohlížela na lidské bytosti v jeho sousedství jako na postradatelný materiál, který dře v továrnách ve službách velkého zisku pro velmi málo lidí. 

Viděl, jak rodiny trpí kvůli nízkým mzdám, žádnému pojištění a nedostatku vzdělání, slušného bydlení a základní zdravotní péče.

Nejtěžší byly pohřby, které musel vykonat pro nejmladší: „Ty malinké rakvičky. Chytily mě za srdce – proč musely tyto děti zemřít?”, napsal později.

Rauschenbusch je považován za vůdce hnutí na počátku 20. století, které vidělo roli církve jako církve, která přinese uzdravení a spravedlnost světu tady a teď, ne v nějaké budoucnosti a v nějaké nebeské říši. 

V roce 1984 hledal malý baptistický sbor s názvem Metro Baptist Church novou budovu, ve které by sídlil a organizoval komunitní služby, které se staly ústředním bodem identity tohoto sboru. 

Našli domov na 410 W 40th Street, uprostřed Hell’s Kitchen. Sbor Metro se sem přestěhoval se silným přesvědčením, že právě zde byli povoláni, aby byli církví. 

V den, kdy byla dokončena koupě budovy, stál kazatel Gene Bolin naproti přes ulici a modlil se: „Pane, nedávej nám tuto budovu, pokud ji nemůžeme využít pro lidi, kteří ji potřebují 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.“ 

V duchu této modlitby kazatele Bolina se rozvinul rostoucí program sociálních služeb, který komunitě poskytoval jídlo, oblečení a vzdělávací služby.

V roce 1995 členové sboru Metro Baptist Church rozpoznali rozšiřující se okruh komunitních potřeb v Hell’s Kitchen a představili si širší rozsah dopadu, který by zde mohla mít nenáboženská organizace. Sbor proto založil novou sekulární 501(c)3 neziskovou organizaci a pojmenoval ji Rauschenbusch Metro Ministries, k poctě Waltera Rauschenbusche – jehož vize sociální reformy a uspokojování základních potřeb nejzranitelnějších se stala v poslání RMM prvořadá.

Jak se rozvíjely komunitní služby RMM:

1995

  • potravinová banka
  • centrum domácích úkolů
  • banka zimního oblečení
  • týdenní podpora nemocným HIV/AIDS

Rauschenbusch Metro Ministries (RMM) slouží jako sekulární 501(c)3 nezisková organizace , aby plněji uspokojila rostoucí potřeby komunity v Hell’s Kitchen.
RMM nabízí týdenní Food Pantry (potravinovou banku), centrum domácích úkolů po škole (později pojmenované Page Turners ) pro děti ve třídách 1 – 6 (ve spolupráci s Clinton Housing Development) a distribuci oblečení prostřednictvím Winter Clothing Closet

RMM začíná poskytovat rozšířenou týdenní podporu jednotlivcům s HIV/AIDS , posílá dobrovolníky do Spellman Unit nemocnice St. Clare’s a zároveň spolupracuje s Ronnie Adamsem a Cooperative Baptist Fellowship za účelem podpory programu. 

1996

  • letní tábor pro děti
  • bezplatné kurzy angličtiny
  • pomoc pro komunikaci zaměstnanců se zaměstnavateli
  • bezplatná lékařská klinika

RMM nabízí svůj první program letního tábora, který slouží dětem ve třídách 1 – 6 s týmem dobrovolných podpůrných pracovníků z celých Spojených států, později přejmenovaný na CLUE Camp (Children Living the Urban Experience) od roku 2006. RMM začíná nabízet bezplatné kurzy angličtiny pro mluvčí jiných jazyků (ESOL), později rozšiřuje program ve spolupráci s Unií solidarity pracovníků v oděvnictví s cílem řešit problémy spravedlnosti vyplývající z neschopnosti pracovníků v oděvních okresech komunikovat se svými zaměstnavateli. 

RMM začíná organizovat, dodávat a získávat dobrovolníky pro bezplatné lékařské kliniky, sponzorované tehdejší školní sestrou Nancy Mickevichovou. 

Poté, co Nancy rozpoznala nenaplněnou potřebu v programu ESOL v oděvní čtvrti a v dalších komunitách, které RMM obsluhuje, požádá o pomoc další zdravotníky, aby do roku 1999 provozovali tři kliniky ročně, které budou sloužit více než 600 jednotlivcům.

1997

  • rezidentní zaměstnanci (pomoc s bydlením)

RMM spouští program pro rezidentní zaměstnance, který výrazně rozšiřuje kapacitu programování tím, že do týmu RMM přijme nové zaměstnance výměnou za ubytování v rámci RMM.

1998

  • vánoční hračkárna pro malé děti

RMM zahajuje svůj každoroční Holiday Toy Store, spolupracuje s Toys for Tots a umožňuje rodičům vybrat dárky darované z okolních komplexů pro své děti. RMM slaví své 5000. obsloužené zákazníky Food Pantry.

2001

  • mimoškolní doučování pro teenagery
  • nouzový přístřešek a ubytování, stravování, poradenství

RMM začíná nabízet mimoškolní doučování , včetně přípravy na SAT, dva dny v týdnu pro teenagery ve třídách 7-12. RMM rozšiřuje vzdělávání v oblasti gramotnosti prostřednictvím mimoškolního programu Page Turners s grantem uděleným nadací Roberta Bowne Foundation, který poskytuje pomoc s domácími úkoly a příležitosti k obohacení pro děti ve třídách 1-5. Page Turners si klade za cíl umožnit dětem, aby dělaly to nejlepší, a to jak ve třídě, tak mimo ni, tím, že dětem poskytuje neohrožující, nesoutěživé pracovní a herní prostředí. 

RMM se 11. září 2001 po útocích na Světové obchodní centrum mění na nouzový přístřešek, který zůstává otevřený 24 hodin denně po více než čtyři dny, poskytuje ubytování přes noc uvízlým rodinám a jednotlivcům a nabízí stravování a poradenství stovkám hledajících úleva.

2002

  • dobrovolníci pro péči

RMM zahajuje partnerství s New York Cares s cílem zajistit dobrovolníky pro program ESOL a další programové oblasti. Dnes pomáhá New York Cares propojit RMM s více než 800 dobrovolníky ročně. 

RMM slaví 20 000 obsloužených klientů Food Pantry. RMM oslavuje více než 500 dětí a dospívajících podporovaných a vedených prostřednictvím programu pro mládež (Page Turners & CLUE Camp).

2003

  • obchod se školními pomůckami
  • podávání teplého svátečního jídla

RMM otevírá svůj první výroční obchod se školními pomůckami pro rodiny ze sousedství, který na začátku každého školního roku nabízí školní pomůcky zdarma/výrazně zlevněné místním rodinám v nouzi a spolupracuje s církvemi a dobrovolníky za účelem darů na zásoby. 

RMM slaví své 5000 porcí teplého svátečního jídla (podávaného na Díkůvzdání a Vánoce).

2004

RMM slaví své 5000. obsloužené klienty Winter Clothing Closet.

2005

  • kontaktní drop-in centrum pro teenagery pro podporu studia a rozvoj charakteru

RMM otevírá Teen Center, kontaktní centrum pro mladé lidi zaměřené na akademickou podporu a rozvoj charakteru. V době otevření to bylo jediné drop-in centrum pro dospívající ve čtvrti Hell’s Kitchen. Program buduje bezpečnou, inkluzivní, obohacující a vzdělávací komunitu pro teenagery prostřednictvím příležitostí k poskytování služeb, retreatů, SAT tříd, společenských akcí, mentoringu a kulturních výletů po celý rok.

2007

  • rozšíření služeb potravinové banky

RMM zahajuje partnerství s Connecting to Advantages , které účastníkům RMM Food Pantry poskytuje další důležité výhody, na které mají nárok.

2008

  • taneční benefiční aktc pro děti

RMM pořádá první výroční produkci Enfolding Space, taneční benefiční akci pro děti v našem mimoškolním programu, a to prostřednictvím spolupráce s Mark Lamb Dance a Metro Movement Project. 

RMM oslavuje více než 1 000 dětí a dospívajících podporovaných a vedených prostřednictvím programu pro mládež (Page Turners, Teen Center & CLUE Camp).

2009

RMM slaví 50 000 obsloužených klientů Food Pantry.

2010

  • útočiště místním umělcům
  • vzdělávací program pro studenty a sborové skupiny zaměřený na sociální spravedlnost

RMM slaví 15 let služby naděje v Hell’s Kitchen. RMM zahajuje iniciativu Sanctuary Arts Initiative, která poskytuje útočiště místním umělcům prostřednictvím sdíleného prostoru pro zkoušky a vystoupení a spolupráce, která umělcům umožňuje vrátit se RMM. 

Mezi klíčové umělecké partnery patří Upstart Creatures, Abby-London-Crawford Presents, Ruby Rims Does the Can Can a Mark Lamb Dance a mnoho dalších. RMM spouští svůj program Urban Immersion, který je navržen tak, aby studentům a sborovým skupinám umožnil zaměřit se na otázky sociální spravedlnosti tím, že se budou učit, naslouchat a dobrovolně pracovat vedle sebe v srdci typického městského prostředí, New York City.

2011

  • pěstitelská farma na střeše budovy RMM

RMM se stává zakládajícím partnerem v projektu Hell’s Kitchen Farm Project (HKFP) , městském střešním farmářském úsilí na budově RMM na 410 W 40th Street spravovaném a provozovaném dobrovolníky za účelem řešení problémů nutriční bezpečnosti, zejména nedostatku dostupných čerstvých produktů v Hell’s. Kuchyně. Čerstvé produkty vypěstované na dříve nevyužívané střeše jsou distribuovány prostřednictvím Client Choice Food Spant společnosti RMM.  

RMM slaví svých 10 000 porcí teplého svátečního jídla (podávaného na Díkůvzdání a Vánoce).

2012

  • pomoc veteránům a bezdomovcům v komunitě
  • denní centrum pomoci postiženým hurikánem Sandy

RMM zahajuje provoz Homecoming Life Skills Empowerment Program (LSEP), zpočátku ve spolupráci s Interfaith Assembly on Homelessness and Housing. Homecoming pomáhá veteránům rozvíjet základní životní dovednosti a pomáhá v procesu zotavení ze společného traumatu a krize bezdomovectví a vojenské služby tím, že pracuje s mentory (samotnými veterány), sdílí životní příběhy, vytváří komunitu důvěry a spojuje se s lidmi a organizace, které jim mohou pomoci posunout se po zvolené cestě k lepší budoucnosti. 

RMM se po devastaci hurikán Sandy v New Yorku v říjnu 2012 mění na nouzové denní centrum , které podává jídla a distribuuje toaletní potřeby postiženým sousedům, zůstává otevřené všem, kteří potřebují přístup k napájení, restrukturalizuje svou budovu tak, aby sloužila jako centrální zařízení pro příjem a distribuci darovaného jídla, oblečení a nouzových zásob do nejhůře postižených oblastí v pěti čtvrtích a partnerství s New York Disaster Interfaith Services s cílem poskytnout více než 60 000 $ v odpustitelných půjčkách na pomoc při mimořádných událostech.

RMM slaví své 10 000. obsloužených klientů Winter Clothing Closet .

2013

  • traumatologický program pro péči o ženy, které zažily domácí násilí a bezdomovectví

RMM spouští program Living Well Life Skills Empowerment Program (LSEP), sesterský program Homecoming, který nabízí traumatologický program péče vyvinutý na pomoc ženám, které zažily společné traumata z domácího násilí a bezdomovectví, prostřednictvím osobního narativního rozvoje, podpory case managementu a psychoedukaci. Beck Institute na Fordhamské univerzitě podporuje tyto skupiny prostřednictvím výzkumu snižování traumat a zvyšování dovedností zvládání, které byly vyvinuty v rámci programu Living Well.

2015

  • stáž pro studenty středních škol na téma potravinové bezpečnosti a sociální spravedlnosti

RMM spouští svůj program stáží mládeže Hell’s Kitchen Farm Project, seznamující místní studenty středních škol v New Yorku s otázkami potravinové bezpečnosti, sociální spravedlnosti, městského zemědělství a komunitou podporovaného zemědělství. 

RMM oslavuje více než 2 000 dětí a dospívajících podporovaných a vedených prostřednictvím programu pro mládež (Page Turners, Teen Center & CLUE Camp).

2016

  • divadelní společnost
  • snaha zvýšit soběstačnost LGBTQ+ mládeže bez domova

RMM spouští divadelní společnost Stomping Ground Theatre Company spolu s Metro Baptist Church, která vytváří prostor pro kreativní, společensky uvědomělé umělce, aby mohli sdílet práci primárně zaměřenou na vyprávění příběhů o lidských potřebách nebo příběhy jinak nevyřčené kvůli diskriminaci umělců kvůli barvě pleti, pohlaví, sexuální identity, ekonomického statusu nebo náboženství.  

RMM zahajuje své partnerství s New Alternatives , kde sídlí organizace, která se snaží zvýšit soběstačnost LGBTQ+ mládeže bez domova tím, že jim umožní přechod ze systému přístřeší do stabilního života dospělých.   

RMM slaví 100 000. obsloužených klientů Food Pantry.

RMM slaví 50. absolventa LSEP Homecoming .

2017

  • účast na změně územního plánu ve prospěch komunitního života

RMM ve spolupráci s Metro Baptist Church a místními obyvateli, majiteli podniků a sousedskými skupinami tvoří koalici Hell’s Kitchen South Coalition (HKSC). V reakci na designové návrhy vypracované v roce 2016 pro nový rozšířený autobusový terminál Port Authority (PABT), který nezajišťoval smysluplnou účast komunity a využil by eminentní doménu ke zničení struktury sousedství (včetně důležitých komunitních zařízení, jako je RMM, a bydlení lidí s nízkým a středním příjmem a malé podniky v sousedství), HKSC hostí opakované jednání radnice, kterých se účastní více než 300 členů komunity v RMM, předkládá nový plán sousedství HKSC, který řeší širší problémy kvality ovzduší a dostupného bydlení (mimo jiné) a pomáhá PABT přijmout nový přístup zahrnující smysluplnou účast komunity. 

2018

RMM slaví 25. absolventa LSEP Living Well .
RMM slaví 25. účastníka stáže mládeže projektu Hell’s Kitchen Farm

2019

RMM slaví své 15 000 obsloužených klientů Winter Clothing Closet

RMM oslavuje více než 3 000 dětí a dospívajících podporovaných a mentorovaných prostřednictvím programu pro mládež (Page Turners, Teen Center & CLUE Camp). 

RMM slaví své 15 000 porcí teplého svátečního jídla (podávaného na Díkůvzdání a Vánoce).

2020

  • pomoc během pandemie COVID
  • rozšiřování péče virtuálním zapojení mládeže

RMM slaví 25 let služby naději a posilování těch nejzranitelnějších v Hell’s Kitchen. RMM nechává své dveře otevřené během pandemie COVID-19 jako „základní službu“ v New Yorku. Zaměstnanci RMM nadále provozují potravinovou banku, protože RMM zaznamenává více než 60% nárůst u klientů vyžadujících nouzovou potravinovou pomoc. RMM dodává téměř 100 jídel týdně obyvatelům trvale dostupného bydlení v Clinton Housing Development Corporation. Programování mládeže a podpora LSEP pro účastníky a absolventy programu Living Well a Homecoming se přesouvají k virtuálnímu zapojení.

Rauschenbusch Metro Ministries

-van-

Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry