Modlitby: 18. Facebook spustil modlitební nástroj

Facebook se už ptá na vaše myšlenky. Nyní chce vaše modlitby.

Modlitby: Facebook spustil modlitební nástroj

Modlitby

Někteří chválí, někteří pochybují

Facebook spustil modlitební nástroj

Gigant sociálních médií spustil novou funkci žádosti o modlitbu, nástroj, který někteří náboženští vůdci přijali jako špičkový způsob, jak zapojit věřící online. Jiní na něj hledí obezřetně, když zvažují jeho užitečnost s obavami o soukromí a bezpečnost, které lidé mají na Facebooku.

Ve skupinách na Facebooku, které tuto funkci využívají, ji mohou členové využít k tomu, aby shromáždili modlitební podporu pro nadcházející pracovní pohovory, nemoci a další velké i malé osobní výzvy. 

Po vytvoření příspěvku mohou ostatní uživatelé klepnout na tlačítko „Modlil jsem se“, odpovědět „To se mi líbí“ nebo jinou reakcí, zanechat komentář nebo poslat přímou zprávu.

Facebook jej začal testovat v USA v prosinci 2020 jako součást pokračujícího úsilí o podporu náboženských komunit, podle prohlášení připisovaného mluvčímu společnosti.

„Během pandemie COVID-19 jsme viděli mnoho náboženských a spirituálních komunit, které využívaly naše služby ke spojení, takže začínáme zkoumat nové nástroje, jak je podpořit,“ stojí v prohlášení.

Rev. Robert Jeffress z baptistického sboru First Baptist Church v Dallasu, jižní baptistické megacírkvi, byl mezi pastory, kteří nadšeně uvítali modlitební prvek.

„Facebook a další platformy sociálních médií jsou i nadále skvělými nástroji pro šíření Kristova evangelia a propojování věřících mezi sebou – zvláště během této pandemie,“ řekl. 

“Ačkoli lze jakýkoli nástroj zneužít, podporuji každé takové úsilí, které povzbudí lidi, aby se v době naší nouze obrátili k jedinému pravému Bohu.”

Adeel Zeb, muslimský kaplan na Claremont Colleges v Kalifornii, byl také optimistický.

“Dokud tyto společnosti zavedou patřičná opatření a protokoly k zajištění bezpečnosti nábožensky marginalizovaných komunit, lidé víry by měli tuto zásadní iniciativu podpořit,” řekl.

V rámci svých zásad týkajících se dat používá Facebook informace, které shromažďuje, různými způsoby, včetně personalizace reklam. Společnost ale tvrdí, že inzerenti nejsou schopni k cílení reklam používat modlitební příspěvky.

Rev. Bob Stec, pastor katolické farnosti St. Ambrose v Brunswicku, Ohio, prostřednictvím e-mailu uvedl, že na jedné straně vidí novou funkci jako pozitivní potvrzení potřeby lidí „autentického společenství“ modlitby, podpory a uctívání.

Ale „i když je to ‚dobrá věc‘, není to nutně hluboce autentické společenství, které potřebujeme,“ řekl. „Musíme spojit své hlasy a ruce v modlitbě. Musíme stát bok po boku jeden druhému a společně projít velkými okamžiky a výzvami.“

Stec se také obával obav o soukromí kolem sdílení hluboce osobních traumat.

“Je moudré zveřejňovat vše o každém, aby to viděl celý svět?” řekl. „Za dobrého dne bychom všichni přemýšleli a dělali moudrá rozhodnutí. Když jsme ve stresu, nouzi nebo v těžké chvíli, je až příliš snadné oslovit všechny na Facebooku.“

Jacky Kingová, kazatelka pro ženy v Second Baptist Conway, kongregaci jižních baptistů v Conway v Arkansasu, však vidí potenciální přínos pro lidi, kteří jsou uprostřed pandemie izolováni a bojují s duševním zdravím, financemi a dalšími problémy.

“Je mnohem pravděpodobnější, že zareagují a napíšou komentář, než aby právě teď vešli do kostela,” řekla Kingová. “Otevírá to komunikační linku.”

Biskup Paul Egensteiner z evangelické luteránské církve v americké metropolitní newyorské synodě řekl, že je některými aspekty Facebooku zděšen, ale vítá tuto funkci, která se podobá žádosti o digitální modlitbu, kterou již synodní církve používají.

„Doufám, že jde o skutečné úsilí Facebooku pomoci náboženským organizacím prosadit jejich misii,“ řekl Egensteiner. “Také se modlím, aby Facebook pokračoval ve zlepšování svých praktik, aby zastavil dezinformace na sociálních sítích, které také ovlivňují naše náboženské komunity a úsilí.”

Reverend Thomas McKenzie, který vede Church of the Redeemer, anglikánskou kongregaci v Nashvillu, Tennessee, řekl, že chce tuto funkci nenávidět – považuje Facebook za ochotný zneužít pro peníze cokoli, dokonce i víru lidí.

Myslí si však, že by to mohlo být povzbudivé pro ty, kteří to chtějí používat: „Zlá motivace Facebooku by mohla ve skutečnosti poskytnout nástroj, který může být prospěšný.“

Jeho hlavním zájmem (Facebooku) o jakoukoli internetovou technologii, dodal, je to, že může povzbudit lidi, aby zůstali fyzicky odděleni, i když je to zbytečné.

„Nemůžete se plně účastnit těla Kristova online. To není možné,“ řekl McKenzie. “Ale tyto nástroje mohou v lidech vzbudit dojem, že je to možné.”

Rabín Rick Jacobs, prezident Unie reformního judaismu, řekl, že chápe, proč někteří lidé vnímají iniciativu skepticky.

“Ale ve chvíli, kdy jsme tam, neznám mnoho lidí, kteří nemají velkou část svého modlitebního života online,” řekl. “Všichni jsme k něčemu takovému používali funkci chatu – sdílení toho, za koho se modlíme.”

Crossroads Community Church, nedenominační kongregace ve Vancouveru ve Washingtonu, zapnula tuto funkci před 10 týdny ve své skupině na Facebooku, která má zhruba 2 500 členů.

Každý den je zveřejněno asi 20 až 30 žádostí o modlitby, což podle Gabe Morena, výkonného pastora ministerstev, vyvolává 30 až 40 odpovědí za kus. Pokaždé, když někdo odpoví, obdrží úvodní příspěvek upozornění.

Deniece Flippenová, moderátorka skupiny, vypíná upozornění na své příspěvky, protože ví, že až se vrátí, bude uvítána přívalem podpory.

Flippenová řekla, že na rozdíl od skupinové modlitby osobně necítí Ducha svatého ani fyzické projevy, kterým říká „svatá husí kůže“. Ale virtuální zážitek je přesto naplňující.

“Je uklidňující vidět, že jsou tu vždy pro mě a že jsme tu vždy jeden pro druhého,” řekl Flippen.

Členové jsou v pátek požádáni, aby sdíleli, které žádosti byly zodpovězeny, a někteří dostávají svědectví v nedělních ranních přímých přenosech.

Moreno řekl, že ví, že Facebook nejedná z čistě nezištné motivace – chce větší zapojení uživatelů do platformy. Ale přístup jeho církve k tomu je teologicky podložený a snaží se následovat Ježíšův příklad.

“Měli bychom jít tam, kde jsou lidé,” řekl Moreno. „Lidé jsou na Facebooku. Takže tam půjdeme.”

HOLLY MEYEROVÁ a DAVID CRARY

AP Press

Podobný modlitební projekt Veřejné modlitby u nás existuje již od roku 2008, jak jsme vás informovali na Síti víry i na Facebooku dne 21. 11. 2020.

Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Česká republika nebo facebookovou skupinu Zpravodaj baptistických sborů