Střípky z historie: Křesťanská hrdinka Lydia Kolátorová 1921

Střípky z historie: Křesťanská hrdinka Lydia Kolátorová 1921

Střípky z historie

Oslava úspěchů padesáti let ženské misie

PRVNÍ ZLATÉ JUBILEJNÍ ZASEDÁNÍ ŽENSKÉ AMERICKÉ BAPTISTICKÉ ZAHRANIČNÍ MISIJNÍ SPOLEČNOSTI SE USKUTEČNILO 26. – 28. 4. 1921 V BOSTONU V CENTRU NEWTON, KDE BYL POČÁTEK TÉTO ORGANIZACE

Oslav jubilea misijní služby žen se zůčastnila i Lydia Kolátorová z Bratrské jednoty Chelčického v Československu. Článek v časopisu MISSIONS představuje Lydii jako hrdinku víry.

Křesťanská hrdinka Lydia Kolátorová

KŘESŤANSKÁ HRDINKA Z ČESKOSLOVENSKA

Paní Frances Kolator (správně Lydia, chybně uvedeno jméno jejího manžela, pozn. red.), jubilejní host z Československa, je dcerou Henryho (Jindřicha) Novotného, ​​který založil první baptistický sbor v Čechách.

Na počátku těch baptistů bylo šestnáct, všichni dříve byli římskými katolíky. Nejprve se setkávali v domě Novotných a později v domě postaveném na dvoře.

Rakouská policie, která byla vždy ostražitá proti protestantským shromážděním, nařídila, aby byla malá shromažďovací místnost uzavřena, a vytáhla kazatelnu a židle ven do sněhu.

Paní Novotná ale neměla v úmyslu dopustit, aby se malý sbor věřících rozdělil na základě skutečnosti, že byla jejich modlitebna uzavřena, nebo dokonce tím, že jeho vedoucí byli postaveni před soud kvůli svým protestantským misijním aktivitám.

Nějakým způsobem našla místo pro vybavení modlitebny ve svém domě, aby se tam vešlo spolu s vybavením její domácnocti a s rodinou šesti dětí.

“Nevím, že bych pro své náboženství tolik udělala,” říká paní Kolátorová, ale její život a práce jsou důkazem, že ano.

Kromě práce na výchově čtyř dětí si našla čas i na úpravy příspěvků pro děti, které se shromažďují v nedělních baptistických školách v Československu, a ujala se vedoucí role ve službě podpory a pomoci při zakládání Y. W. C. A. v Československu.

MADAME KOLÁTOROVÁ A RODINA

Nakonec byla “do čtyřiadvaceti hodin” připravena přijet do Ameriky, aby zde při Jubileu reprezentovala svůj lid.

Když hovoříme o současných podmínkách v Československu, paní Kolatorová říká:

„Když naši lidé získali svobodu před dvěma lety, muži a ženy po stovkách k nám baptistům přišli a řekli:„ Líbí se nám váš způsob života a chceme, abyste se nás ujali a přijali nás do vaší církve.

Ale neměli dostatečné poznání, aby věděli, co takový krok znamená, takže jsme je ve většině případů museli požádat, aby počkali. A nyní nemáme dostatek pracovníků, abychom jim mohli poskytnout potřebné poznání – ​​takže stále čekají, a pokud nebudeme moci najít lidi, kteří by je navštívili, budou pro nás ztraceni.

Pokud bychom mohli získat pouze ty, kteří posílají své děti do našich nedělních škol, měli bychom mít skvělou žeň. Počet členů naší baptistické církve je jen asi 2 000, ale v nedělních školách jich máme 10 000.

Jednu věc, kterou se snažím najít v Americe, je skupina českých českých lidí, kteří se se mnou vrátí a pomohou nám tuto příležitost splnit – příležitost, která může být za rok pryč.“

Slavnostní večeře, která ukončila oslavy 50 let Women´s American Baptist Foreign Mission Society; Ford Hall byla obsazena do posledního místa, stoly byly i na balkónech. U prvního stolu je čtvrtá zleva Lydia Kolátorová.

Časopis MISSIONS na jiném místě píše:

Byla tu ještě jedna, madam Kolátorová z nové Československé republiky, velmi pozoruhodná žena s palčivým poselstvím americkým baptistům.

“Udělala bych cokoli, abych vzbudila zájem o mou zemi. Kolik z vás ví, že současná Československá republika je důležitější než současné země Rakouska.

Československo má 70 000 000 obyvatel (chybný údaj, 13 607 000 obyvatel, pozn. red.).

V roce 1918 to byla římskokatolická země. Potom nám Bůh dal prezidenta, který je křesťan a bojovník. Jaký je nyní náš stav? Katolickou církev opustily dva miliony lidí. Jsme národ, který se odtrhl od římských katolíků, ale kam půjdeme? Co budou naši lidé dělat se svou novou svobodou?

Pokud baptisté vyjdou ve správný čas, máme skvělou příležitost, ale pokud bude příliš pozdě, nebudeme ji moci znovu získat. Peníze to nedokážou, musíme mít vůdce.

Můj otec před šestatřiceti lety založil první baptistický sbor a nyní máme sedmdesát pět kazatelských stanic. Nikdy v tuto hodinu nebyly tak otevřené dveře jako u nás. Žádáme vás o pomoc.”

Po této nádherné hodině byl prostor k vydechnutí, zatímco fotograf fotografoval a na pódiu byla skvělá skupina důstojníků, hostů, dobrovolníků a misionářů. Celý program byl dodržen včas a skvělé publikum se začalo ubírat směrem k Ford Hall, kde byla hostina a projevy a stereoptické pohledy na práci společnosti, které dovedly historické jubileum k závěru.

Zdroj:

časopis MISSIONS, červen 1921, str. 338, 332

Štěpán Křivánek

Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Česká republika nebo facebookovou skupinu Zpravodaj baptistických sborů