Střípky z historie: 96. Ukrajina by si mohla nárokovat část ruského území

Před sto lety vlála nad Vladivostokem a dalšími částmi „ruského“ Dálného východu ukrajinská vlajka. Světu by prospělo méně historické hořkosti a méně územních nároků.

Střípky z historie: 83. Ukrajina by si mohla nárokovat část ruského území

Střípky z historie

Ukrajina by si mohla nárokovat část ruského území

Před sto lety vlála nad Vladivostokem a dalšími částmi „ruského“ Dálného východu ukrajinská vlajka.

  • Buďte opatrný s územními nároky, pane Putine: ten meč má dvě hrany.
  • Rusko má na Ukrajině plány, ale ty lze snadno zvrátit.
  • Před sto lety založili Ukrajinci v Tichomoří krátkodobý stát.
Vladivostok, ruské okno do Pacifiku. 
V trochu alternativním vesmíru by to mohlo být hlavní město státu zvaného „Zelená Ukrajina“. 

Poděkování : Jurij Smitjuk / TASS přes Getty Images)

Takže má Rusko historická práva a územní nároky na Ukrajinu? Dávejte si pozor, jak s tím mečem zacházíte, pane Putine. Má dvě ostří. 

Ukazuje se, že velké a překvapivě vzdálené části Ruska mají dlouhou a bohatou ukrajinskou historii. Nebyla by ostuda, kdyby někdo začal mávat tou minulostí kolem sebe a cítil se dotčený současným deficitem ukrajinskosti v těchto oblastech?

Upozorňujeme, že toto není vážná žádost o ukrajinský iredentismus. Světu by prospělo méně historické hořkosti a méně územních nároků – ne více. Uvědomění si, že každý má údajně slavnější minulost, na kterou se může ohlédnout, by mohlo pomoci znovu vyvážit vlastní smysl pro dějiny, stížnosti, územní nároky a jiné.

Po staletí Ukrajinci migrovali do Ruska a zanechali v této zemi svou stopu jednotlivě – jako vysoce postavení duchovenstvo, přední vědci a umělci a úspěšní obchodníci – i kolektivně jako osadníci nejřídce osídlených zemí Ruska.

Ukrajinci nebyli jedinými osadníky. Do těchto oblastí se evidentně nastěhovali sami Rusové, ale úřady pozvaly i další etnické a náboženské menšiny, včetně skupin později známých jako povolžští Němci a Hutterité – kteří se ve skutečnosti usadili na samotné Ukrajině.

Ukrajinci, přitahováni příslibem volné půdy, nejprve migrovali do oblastí blízkých Ukrajině, jako je Kubáň, oblast u Černého moře, mezi Krymem a Kavkazem. 

Postupně se ukrajinští osadníci přesunuli dále na východ, nakonec až k Pacifiku, kde Ruské impérium sousedilo s Čínou a Japonskem. 

Ruské sčítání lidu z roku 1897 počítalo s 22,4 miliony ukrajinských obyvatel uvnitř Ruské říše, z nichž 1,2 milionu žilo mimo území, které bylo tehdy považováno za Ukrajinu. Z toho něco přes milion žil v evropské části říše, více než 200 000 v asijské části.

Postupem času se mnoho Ukrajinců asimilovalo do ruské většiny. V mnoha oblastech, zejména tam, kde založili své vlastní vesnice, však Ukrajinci tvořili většinu a dokázali si udržet svůj vlastní jazyk a tradice.

Vynikají čtyři oblasti, každá pojmenovaná podle barvy:

  • Malinová Ukrajina (alias Malinovy ​​Klyn nebo „Malinový klín“)

Zmíněná zóna na Kubáni byla osídlena od konce 18. do 19. století ukrajinskými kozáky a rolníky. Krátkou dobu trvající Kubáňská lidová republika (1918-20) se snažila o federaci s Ukrajinou, která byla také krátce nezávislá v důsledku ruské revoluce v roce 1917.

Až při sčítání lidu v roce 1930 se 62 % místní populace identifikovalo jako Ukrajinci. Oblast je nyní z velké části rusifikována.

Kubáńští kozáci účastnící se Přehlídky vítězství na moskevském Rudém náměstí, 24. června 1945. Kozáci nadále tvoří významný prvek místní komunity v Kubáni. 

Foto : rkka.ru, 
CC BY-SA 3.0 )
  • Žlutá Ukrajina (také známá jako Žolty Klyn nebo „žlutý klín “ )

Od druhé poloviny 17. století zakládali Ukrajinci v této oblasti mnoho osad, pojmenovaných podle žlutých stepí podél středních až nižších toků řeky Volhy. Ukrajinské osídlení bylo zvláště výrazné v okolí Astrachaně, Volgogradu, Saratova a Samary. 

Přestože některé oblasti mají stále výrazný ukrajinský charakter, osídlení Ukrajinci v této oblasti bylo většinou příliš rozptýlené a promísené s jinými osadníky na to, aby po roce 1917 vytvořili významnou nezávislou politickou sílu, jak se jim to podařilo v jiných „klínech“.

  • Šedá Ukrajina (také známá jako Siry Klyn nebo „Šedý klín“)

Jedná se o oblast kolem západosibiřského města Omsk, v současnosti rozdělené mezi jižní Sibiř a severní Kazachstán. Oblast byla osídlena Ukrajinci od 60. let 19. století. Celkem jich před rokem 1914 dorazilo více než 1 milion. Hned po říjnové revoluci v roce 1917 zde došlo k pokusům o vytvoření ukrajinské autonomní oblasti.

  • Zelená Ukrajina (aka Zelenyj Klyn nebo „Zelený klín“)

Snad nejnepravděpodobnější – protože to byla určitě nejvzdálenější z „barevných Ukrajin“ – byla Zelená Ukrajina, která se nachází na nejvzdálenějším jihovýchodě Ruské říše, zaseknutá mezi Čínou a Tichým oceánem a soustředěná na řece Amur. Přesto podle některých odhadů čítal region na začátku 20. století až 70 % Ukrajinců.

Velká mapa Zeleného klínu, neboli Zelené Ukrajiny, na Dálném východě bývalé Ruské říše. 

Foto : M. Andrusjak: „Konkurence ukrajinského státu na Dálném východě (1917-1920)“, publikováno ve Lvově v roce 1931. Public domain.)

V červnu 1917 První celoukrajinský kongres Dálného východu, který se konal poblíž Vladivostoku, požadoval od nové prozatímní vlády v Rusku vzdělání v ukrajinštině a autonomii pro Ukrajince. Na schůzce byla také ustanovena Rada Ukrajinci za „radu“.

Druhý kongres, který se konal v Chabarovsku v lednu 1918, prohlásil Zelenou Ukrajinu za součást ukrajinského státu – navzdory menší nepříjemnosti, že vlast byla vzdálený kontinent. Na třetím kongresu v dubnu téhož roku schválili delegáti vytvoření ukrajinského státu s přístupem k Pacifiku.

Ukrajinská republika Dálného východu byla oficiálně vyhlášena 6. dubna 1920. „Zelená Ukrajina“ však dlouho nepřežila. V říjnu 1922 vpadly na území komunistické síly. Poslední výboje byly poraženy v červnu 1923.

Počet a podíl Ukrajinců na populaci regionů Ruské sovětské federativní socialistické republiky podle sčítání lidu z roku 1926. 
Nejtmavší oblasti mají nejméně 50 % Ukrajinců. 
Zakroužkované oblasti představují přibližné umístění různých „klínů“ od západu k východu: Malinová, Žlutá, Šedá a Zelená. 

Mapa : Oleg Zima, 
CC BY-SA 3.0 / Ruland Kolen)

Téměř sto let od zániku Ukrajiny v Pacifiku se zdá nepravděpodobné, že by se některý z výše uvedených barevných klínů vrátil a způsobil panu Putinovi secesní bolest hlavy za očima. Kvůli své kulturní a jazykové blízkosti k Rusům mají Ukrajinci tendenci se asimilovat do ruské společnosti maximálně po jedné či dvou generacích.

Přesto Ukrajinci zůstávají jednou z největších etnických skupin v Rusku: podle sčítání lidu z roku 2010 jich je 1,9 milionu, neboli 1,4 % z celkového počtu obyvatel Ruska. 

Vzhledem k nedávné migraci, také způsobené válkou na Ukrajině, je současný počet pravděpodobně mnohem vyšší. Nedávný průzkum veřejného mínění ukázal, že polovina všech Ukrajinců má příbuzné žijící v Rusku.

Strange Maps

-tep-

Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry