Svědectví: Otevření Dětského domova 1922

Byla ještě válka, když baptisté v Československu začali sbírat peníze na místo, kde by mohli váleční sirotci najít svůj domov.

Svědectví: Otevření Dětského domova 1922

Svědectví

Otevření Baptistického dětského domova v Československu

Otevření Dětského domova v Podhořanech 7. května 1922

Nepřeháním, když řeknu, že Česko-Slovensko je dnes první zemí na světě, pokud jde o náboženství. V naší zemi pravděpodobně neexistuje téma tak populární jako náboženství. Lidé o něm přemýšlejí, mluví o něm.

Je to také náboženská země „par excellence“ – země Jana Husa, kolébka reformace, domov první tištěné Bible na světě (1488).

A je to jedna ze zemí, která byla politicky osvobozena během války v minulých letech. Nyní je jen přirozené, že lidé, kteří byli politicky osvobozeni od cizího jha, přemýšlejí, jak svou svobodu nábožensky dotvořit.

Čistě protestantská země byla změněna mečem a ohněm bývalých vládců na římskokatolickou zemi. Ale dnes jsou tito lidé svobodní. Poté, co odhodili politický útlak, odhodili i náboženský útlak.

Ode Dne příměří opustily římskokatolickou církev miliony lidí a tento pohyb pokračuje.

Není divu, že malá vesnička Podhořany (poblíž Prahy), ve které byl v roce 1885 založen první baptistický sbor v Československu se šestnácti členy, shromáždila 400 lidí, aby na tomto historickém místě otevřela Baptistický dětský domov.

Jak jsme získali peníze na otevření tohoto Domova? Byla ještě válka, když baptisté v Československu začali sbírat peníze na místo, kde by mohli váleční sirotci najít svůj domov.

A když skončila válka a bylo mi dovoleno odejít do zahraničí, českoslovenští baptisté v Americe pomáhali velmi liberálním způsobem. Vyhověli mému poselství a přispěli velkou měrou k tomu, aby naše myšlenka mohla být uskutečněna.

V Podhořanech byla koupena krásná vila, byla opravena, a když bylo vše připraveno k otevření, přišel slavnostní den.

Dne 7. května přišli chudí a bohatí pěšky a v automobilech na toto památné místo.

Státní ministr sociální péče vyslal svého zástupce, ministerského radního, který promluvil a poté řekl, že se takového setkání nikdy nezúčastnil a že by se rád připojil ke baptistům.

Přišlo celé sousedství a každý člověk byl tak dojat, že se naši bratři rozhodli mít pravidelné služby v Dětském domově, protože je zde tolik zájemců.

V tomto Domově našlo nový domov patnáct dětí a o deset z nich se bude starat sdružení Americké baptistické ženy (American Baptist women). Velmi dobrý vedoucí Domova bude hledat pro děti mladou sestru, absolventku sociologické fakulty Univerzity v Praze.

Děti z Dětského domova v Podhořanech s americkými vlajkami.

Obrázek ukazuje, jak je americká vlajka v Československu populární. Vedle národní československé vlajky není žádná jiná tolik milována. Když po příměří přijel americký korespondent novin do Československa, našel ve vesnici Podhořanech, kde bylo 87 domů, 78 amerických vlajek.

Nejmladší republika v Evropě, Československo, hledí k největší Americe – jako ke staršímu bratru. Myslete na nás, modlete se za nás, nezapomeňte na nás!

Josef Novotný
z Československa

Zdroj:

časopis MISSIONS, září 1922, str. 459 – 460

Štěpán Křivánek

Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Česká republika nebo facebookovou skupinu Zpravodaj baptistických sborů