Ukrajina: 121. Baptisté a další náboženské menšiny již čelí těžké perzekuci na okupovaných územích

Zvěrstva páchaná na náboženských menšinách v probíhající invazi na Ukrajině byla již zdokumentována. 

Ukrajina: 121. Baptisté a další náboženské menšiny již čelí těžké perzekuci na okupovaných územích

Ukrajina

Zničená baptistická modlitebna v Mariupolu.

Baptisté a další náboženské menšiny již čelí těžké perzekuci v Ruskem okupovaných částech Ukrajiny

Podle Elijaha Browna, generálního tajemníka Světové baptistické aliance, mohou být náboženské menšiny na Ukrajině, a zvláště baptisté, vystaveny zvlášť tvrdému zacházení v oblastech okupovaných ruskými silami.

Během 45minutového virtuálního tiskového briefingu 12. dubna Brown popsal podmínky, kterých byl svědkem na několika nedávných cestách na Ukrajinu a do okolních zemí. 

Zdůraznil úsilí, které náboženské skupiny vynakládají, aby reagovaly na masové utrpení způsobené ruskou invazí, a také na hrozby, kterým čelí baptisté a další náboženské menšiny považované Moskvou za kacířské.

„Na této poslední cestě, která skončila minulý týden, baptističtí představitelé na Ukrajině sdělili, že jim ukrajinští bezpečnostní důstojníci řekli, že v některých oblastech na Ukrajině se baptističtí představitelé museli evakuovat, protože bezpečnostní důstojníci měli věrohodné informace, podle kterých útočníci úmyslně zamýšleli zaměřit se na baptistické kazatele v těchto oblastech,“ řekl Brown.

Zvěrstva páchaná na náboženských menšinách v probíhající invazi, která začala v února, byla již zdokumentována. 

Začátkem tohoto měsíce se objevily zprávy, že Vitalij Vinogradov, děkan Slovanského evangelikálního semináře v Kyjevě, byl v Buči zastřelen ruskými jednotkami a ponechán ležet na ulici s dalšími oběťmi.

196 ukrajinských baptistických modliteben je v současné době obsazeno ruskými vojsky.

Během své poslední cesty Brown řekl, že se dozvěděl o baptistickém sboru ukrývajícím 130 lidí, kteří byli ruskou armádou nuceni nastoupit do autobusů a převezeni k nejistému osudu na okupované území. Dohromady, dodal, je v současné době obsazeno ruskými jednotkami 196 ukrajinských baptistických modliteben.

Elijah Brown hovoří na videu BWA z Ukrajiny.

Ruské pronásledování baptistů není nic nového, včetně případů během ruské anexe Krymského poloostrova před téměř deseti lety, dodal Brown.

„Od roku 2014 je situace náboženských menšin, včetně baptistů na okupovaných územích, hrozná. V posledních několika letech byl baptistický zpěvník postaven mimo zákon jako extremistický materiál. Baptistické sbory na okupovaných územích byly postaveny mimo zákon a byly prohlášeny za „teroristickou organizaci“, stejně jako Baptistická unie Ukrajiny. 

Slyšeli jsme od kazatelů z těch již okupovaných území, že byli biti a týráni. Pamatuji si kazatele, který mi při mé návštěvě řekl, že ‚pronásledování, kterému dnes čelíme, je horší než cokoli, co jsme prožili v době komunismu‘.“

Baptisté se také ocitli v hledáčku nejen kvůli svému menšinovému náboženskému statusu, ale také proto, že běžně riskují vlastní bezpečnost, aby pomohli válečným obětem.

S asi 2100 sbory má Ukrajina druhou největší baptistickou komunitu v Evropě. Během války tito křesťané zesílili, aby udělali vše, co si jejich situace vyžadovala, řekl Brown. “Je zahanbující, kolik baptistických kazatelů a starších sborů se rozhodlo zůstat a sloužit.”

Vyprávěl o baptistickém kazateli zajatém ruskými jednotkami, když se pokoušel doručit jídlo obklíčeným sousedům. Při jiném incidentu bylo zabito pět baptistických vedoucích, když jejich auto zasáhla bomba, když cestovali, aby pomohli ostatním v nouzi.

„Všech šest baptistických sborových domů v Mariupolu bylo zničeno. Před zničením tyto modlitebny sloužily jako útočiště pro ty, jejichž domovy byly zničeny.“

„Všech šest baptistických modliteben v Mariupolu bylo zničeno,“ pokračoval. „Před svým zničením sloužily tyto modlitebny jako útočiště pro ty, jejichž domovy byly zničeny. Jeden baptistický vedoucí z Mariupolu řekl: ‚Prosím vás, modlete se za nás.‘“

Baptisté v sousedních zemích, jako je Maďarsko, Polsko a Rumunsko, prokázali stejnou ochotu poskytnout finanční prostředky, jídlo, církevní prostory a své domovy na pomoc uprchlíkům, uvedl Brown.

Baptisté v Bukurešti dosud pomohli více než 1000 ukrajinským uprchlíkům najít řešení dlouhodobého bydlení a poskytli duchovní a emocionální poradenství těm, kteří to chtěli, řekl Brown. “V regionu a na celém světě jsme svědky nejvýznamnějšího přílivu baptistické podpory za celou generaci.”

Elijah Brown informuje o situaci na Ukrajině.

Během prvních 10 dnů války bylo 70% všech uprchlíků v sousedním Moldavsku nejprve přivítáno baptistickou unií, zatímco jejich protějšky v Maďarsku hostily během prvních 48 hodin války 3 500 uprchlíků. Od té doby dodali na Ukrajinu více než 300 tun dodávek humanitární pomoci.

Doposud baptisté v regionu pomohli asi 650 000 Ukrajincům a 51 000 lůžek bylo poskytováno každou noc uprchlíkům a vnitřně vysídleným osobám.

Masivní úsilí o službu, které je koordinováno Baptistickým fórem pro pomoc a rozvoj, Evropskou baptistickou federací a baptistickými odbory v celém regionu, si získalo reputaci jako „účinná humanitární síť“ a organizace, u které lze hledat pomoc. řekl Brown. “Lidem se říká, aby šli do baptistického sboru, protože tam dostanou pomoc.”

“Lidem se říká, aby šli do baptistického sboru, protože tam dostanou pomoc.”

Válka také mobilizovala baptisty nejen v celé Evropě, ale také po celém světě, s rekordními příspěvky sborů „od Argentiny přes Singapur až po Zimbabwe“ a zahrnovala skupiny jako Texas Baptist Men, Baptist General Association of Virginia, Baptist Missionary Society a Německá Baptistická Unie, řekl.

„Společně jako baptistické hnutí jsme byli… rukama a nohama aktivní ve službě. Prosím, nadále dávejte tak štědře, jak jen můžete, protože neexistuje církev trpící a církev netrpící, ale jedna církev. Dáváme jako jedna církev, abychom pomohli zachraňovat životy a sdílet lásku Ježíše Krista.“

Pomoc bude i nadále potřeba, jak se ruská invaze protahuje a vytváří další vlnu uprchlíků, která bude výzvou pro vlády, církve a nevládní organizace, řekl Brown. „Hledáme způsoby, jak přejít z emergentní fáze, která vyžadovala rychlou reakci, k dlouhodobé realitě, kdy lidé zůstávají ve více vyhrazených zařízeních a ti, kteří slouží, potřebují být kompenzováni za to, co dělají.“

Aby BWA splnila tento požadavek, uzavřela partnerství s Christian Church (Disciples of Christ) a usiluje o partnerství s World Vision.

JEFF BRUMLEY  | 13. DUBNA 2022
Baptist News Global

Podívejte se na videoreportáž od Elijaha Browna zde.

-krk-

Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry