Zamyšlení: 88. Ztrácíme schopnost vzájemně si rozumět

Zamyšlení o trendu poslední doby

Zamyšlení

Zamyšlení

Ztrácíme schopnost vzájemně si rozumět

Naše schopnost překonávat rozdíly je stále menší. 

Problém je hlubší než to, v jakém sboru žijeme, kde čteme zprávy, články, úvahy nebo jaké sociální sítě používáme. 

Problém je v naší schopnosti vzájemně se přijímat.

Jak zužujeme naše zdroje informací a zmenšujeme naše bubliny v životě i na sociálních sítích, ztrácíme dovednosti potřebné pro rozvoj našich vztahů. Když se oddělíme od těch, kteří nemyslí stejně jako my, nestřetáváme se s různými myšlenkami, názory a postoji. Naše schopnost porozumět si navzájem je stále menší.

Některé rozdíly mezi námi jsou více než jen různé myšlenky a názory; často jsou výsledkem zneužívání v našem sboru a v našich rodinách – fyzického, duševního, duchovního, emocionálního, sexuálního. Zneužívání ve sborech a v rodinách ale vyžaduje rozsáhlejší odpověď, než je předmět tohoto zamyšlení.

Rozdíly ve věcech víry (konzervativní, progresivní), ale i v pohledu na sociální otázky (roušky, očkování) a politické otázky (babišovci, antibabišovci) se mohou začít překonávat vzájemným porozuměním. 

Místo toho se však naší reakcí na tyto druhy rozdělení stále více stává rezolutní odmítnutí a zavržení jiných postojů i jejich nositelů. Tím oslabujeme naši schopnost spojovat se a posilujeme podněty k rozdělení.

Uzavíráme se do svých sborových a sociálních bublin a na sociálních sítích hledáme jen stejně smýšlející skupiny.

Když mluvíme o nás, nemluvíme o bezejmenném a anonymním davu. Mluvíme o našich rodičích, přátelích, spolupracovnících nebo sourozencích ze sboru. Mluvíme o lidech, které známe, které milujeme a na kterých nám záleží.

Když se někdo, koho známe v „reálném životě“, uzavře do sociální bubliny nebo do bubliny v sociálních médiích, aby našel stejně smýšlející lidi, ztratíme víc než spojení s ním. Naše schopnost porozumět jeden druhému začíná slábnout, protože z naší zkušenosti se světem mizí celá řada slov a významů, pohledů a postojů.

Když se ztratí pestrost názorů, zjišťujeme, že častěji mluvíme jen s nejbližšími kolem sebe – pokud vůbec mluvíme jeden k druhému.

Děláme závěry rychleji. Vidíme slova a skutky a vytváříme si o lidech rychlé úsudky a předsudky.  

Přisuzujeme ostatním co si myslí, aniž bychom to věděli, aniž bychom jim skutečně věnovali pozornost nebo jim naslouchali. Reagujeme agresivně a mnoho našich reakcí zpochybňuje Boží hodnotu danou druhým lidem.

Reakce na jiné pohledy a postoje bývají absurdní, bizarní a neuvěřitelné. Letitý komentátor zahraničního křesťanského rádia Monte Carlo náhle odmítá informace ze zahraničních baptistických sborů s tím, že se přece nenecháme ovlivňovat ze zahraničí, bývalý charismatik a nyní ctihodný evangelický farář se posmívá upřímnému svědectví mladého muže, který měl v období dospívání problémy, konzervativní drsňáci nálepkují jiné názory jako satanské..

Ztrácíme schopnost si vzájemně rozumět.

Překonávání rozdílů je tvrdá práce

Náš sklon k odlišnostem je však společný pro nás všechny. Každý se něčím nebo nějak od druhých odlišujeme. 

Většinu našich rozdílů lze obvykle snadno překonat, pokud se dokážeme vyrovnat s naší pýchou, zklamáním a dalšími nevraživostmi, které lze překonat pokáním, odpuštěním a smířením. 

To zní jednoduše, ale realita je taková, že tato práce může být vyčerpávající a dokonce i neúspěšná.

Ztráta schopnosti porozumět si

Už si navzájem nerozumíme, ale dokud se budeme scházet na stejných místech – jako jsou naše sbory a sítě sociálních médií – máme stále příležitost si navzájem porozumět, pokud si budeme navzájem naslouchat. Na místech, jako jsou naše sbory a sociální sítě, se stále můžeme setkávat s odlišnostmi a různými pohledy, postoji a způsoby komunikace.

Ale jakmile se oddělíme, jakmile se uzavřeme ve svých stále se zmenšujících bublinách, už se nesetkáme s rozdíly v myšlení, jazyce a způsobech komunikace. Když toto vlákno spojení ztratíme, naši mysl začnou opouštět schopnosti – a je to nutnost – vzájemně si rozumět i ve skutečném světě.

Stejně jako ztrácíme svaly nebo dovednosti, když je nepoužíváme, ztrácíme i schopnost porozumět si. Bez schopnosti porozumět lidem, kteří mají odlišný pohled víry nebo názor, bude pro nás těžší a těžší překonávat rozdíly – včetně rozdílů mezi bratry a sestrami v Kristu.

Léčení, které potřebujeme

Každý Ježíšův následovník by se měl tím zabývat. 

První skupina Ježíšových následovníků se skládala z velmi rozmanitých lidí, doslova z politických, sociálních a náboženských protikladů. Ne vždy spolu vycházeli, ale Ježíš byl jejich společným poutem a po něm je spojoval Duch svatý.

Pokud my, dnešní křesťané, máme v úmyslu nazývat se „Ježíšovými následovníky“, pak ať je tato první skupina Ježíšových následovníků pro nás vzorem. 

Stejně jako oni si udržujme Ježíše jako naše společné pouto a po něm také Ducha svatého. V nich jsou překonány naše politické, sociální i náboženské rozdíly.

Odolávejme tendenci rozdělit se na politické, sociální a náboženské nepřátele. 

Zůstávejme tam, kde se setkáváme s ostatními, se kterými nesouhlasíme.

Považujme se navzájem za Boží stvoření, která mají pro Boha nedozírnou cenu. 

Procvičujme si trpělivost při vzájemném naslouchání a laskavost a jemnost při vzájemné reakci.

V našem hořce rozděleném světě buďme solí, která vztahy uzdravuje.

-van-

Vyjádřené názory jsou výhradně názory autora.

Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Česká republika nebo facebookovou skupinu Zpravodaj baptistických sborů