Zásady: 18. „Ježíš zemřel, abychom mohli žít“ je podle Facebooku nenávistný projev

Zásady: „Ježíš zemřel, abychom mohli žít“ je nenávistný projev

Zásady

„Ježíš zemřel, abychom mohli žít“ je podle Facebooku nenávistný projev

Amerického novináře Billyho Hallowella zaskočilo, když mu Facebook zablokoval příspěvek, v němž opěvoval Ježíše. O to větší bylo jeho překvapení, když mu sociální síť komentář zcela vymazala s tím, že jde o nenávistný projev.

Hallowell, bývalý redaktor webu The Blaze a zapálený křesťan, sdílel v dubnu na Facebooku příspěvek, v němž napsal: „Ježíš zemřel, abychom mohli žít.“

Před Velikonocemi tím chtěl připomenout pasáž z Evangelia podle Jana, ve které stojí:

„Neboť Bůh tak miloval svět, že dal svého jednorozeného Syna, aby žádný, kdo v něj věří, nezahynul, ale měl věčný život.“

Nic kontroverzního, pro křesťany jde o samou podstatu víry, řekl by si člověk.

Proti komunitním normám

Omyl. Facebook příspěvek zneviditelnil pro ostatní uživatele s tím, že porušuje komunitní pravidla týkající se nenávistného projevu. „Tato pravidla jsou k tomu, aby se každý (u nás) cítil bezpečně, respektovaný a vítaný,“ vzkázali mu správci sítě.

„Cože?“ byla Hallowellova první reakce. Když se zaskočený novinář proti rozhodnutí odvolal. Odvolací řízení nepomohlo, dočkal se ještě horšího výsledku: Facebook mu příspěvek rovnou smazal.

Ať už tyto stížnosti na Facebooku posuzuje kdokoli/cokoli, držel se svého.

Hallowell poprvé kliknul na tlačítko “post” na Facebooku kolem 2. dubna (takže to bylo v době Velikonoc, takže zpráva, kterou se snažil šířit, byla aktuálnější). Příspěvek však byl rychle označen za údajné porušení komunitních zásad nenávistných projevů – a obdržel varování, že může být “přezkoumán”.

V tu chvíli byl trest, který podle cenzorské mašinérie Facebooku odpovídal “zločinu”, ten, že příspěvek byl neviditelný pro všechny kromě autora.

To, že Ježíš zemřel, aby jeho následovníci mohli žít – ať už se vám tato představa líbí, nebo ne – je prostě principem náboženství.

Takže namísto zdůvodňování extrémní pokleslosti tohoto – v tomto smyslu věcného – příspěvku slovy “máme tyto (nenávistné) standardy, aby se všichni cítili bezpečně, respektovaně a vítaně” – by možná neminulý “moderátorský” systém Facebooku pochopil, že právě takové reakce způsobují, že se křesťané necítí ani “bezpečně, ani respektovaně, ani vítaně”.

Pak to bylo ještě horší. Příspěvek byl po “odvolání” zcela smazán.

“Vaše odvolání bylo přezkoumáno,” tvrdil Facebook a dodal: “Nejsme schopni zobrazit obsah, který je v rozporu s našimi komunitními standardy týkajícími se nenávistných projevů”.

Facebook má jistě vlastní výklad toho, co je tolerance širokých vrstev – nemluvě o legálním projevu.

Ústřední postuláty jednoho náboženství by neměly být více či méně přijatelné než postuláty jiného náboženství, ať už s tím “moderátor” (tedy cenzor, člověk nebo stroj) souhlasí nebo ne.

Ale když křesťan napíše, že “Ježíš zemřel, abys mohl žít” – což by bylo jedno z ústředních přesvědčení tohoto náboženství -, může osoba, která za tímto příspěvkem stojí, ještě skončit obviněná z “nenávistného projevu” na Facebooku.

Vezměme si například bývalého autora Blaze, novináře Billyho Hallowella, který právě takové prohlášení na této obří síti sdílel. Překvapivou reakcí Facebooku bylo nejen to, že příspěvek nakonec smazal, ale také vysvětlil cenzuru jako reakci na “nenávistné projevy”.

Ať už s tím souhlasíte, nebo ne – stejně jako s drahými názory jakéhokoli jiného náboženství – ale co přesně je na tom “nenávistného”? Pokud něco, pak tato věta jasně hovoří o nesobeckosti a obětování se pro dobro druhých.

Hallowell se o to podělil na Twitteru, což podpořil snímky obrazovky a komentářem, v němž uvedl, že incident byl podle jeho názoru “velmi, velmi bizarní”.

„Posoudili jsme vaše odvolání. Nemůžeme ukazovat obsah, který jde proti našim komunitním normám týkajícím se nenávistného projevu,“ bylo mu vysvětleno.

Novináři nezbylo, než se s verdiktem smířit a o celé události informovat na Twitteru. „Velmi, velmi bizarní,“ postěžoval si na svém profilu.

Úskalí toho, co je a není přijatelné

„Jasně se ukazuje, že posuzování toho, jestli je určité vyjádření za hranicí přijatelného či nikoliv, má svá úskalí,“ podotkl server Reclaim The Net, který o případu informoval.

„Posoudili jsme vaše odvolání. Nemůžeme ukazovat obsah, který jde proti našim komunitním normám týkajícím se nenávistného projevu,“ bylo mu vysvětleno.

Novináři nezbylo, než se s verdiktem smířit a o celé události informovat na Twitteru. „Velmi, velmi bizarní,“ postěžoval si na svém profilu.

Úskalí toho, co je a není přijatelné

„Jasně se ukazuje, že posuzování toho, jestli je určité vyjádření za hranicí přijatelného či nikoliv, má svá úskalí,“ podotkl server Reclaim The Net, který o případu informoval.

„Ať už s rozhodnutím souhlasíte, anebo ne (jak už to bývá v případě náboženských přesvědčení), co je na příspěvku nenávistného?“ otázal se web. „Pokud ona věta něco vyjadřuje, pak je to nesobeckost a obětování se ve prospěch druhých,“ dodal.

Billy Hallowell

Billy Hallowell je novinář, komentátor a moderátor digitální televize, který se věnoval tisícům největších událostí z oblasti víry a kultury.

Napsal více než 14 000 článků o víře, kultuře a politice, udělal rozhovory se stovkami celebrit, autorů a vlivných osobností a je autorem čtyř knih: “Hra s ohněm: “Moderní vyšetřování démonů, exorcismu a duchů”, “Kód Armagedonu: Zlomová linie: Jak seismický posun v kultuře ohrožuje svobodu slova a formuje příští generaci” a “Zůstat stát: Zázračný příběh o tom, jak víra Masona Wellse přežila teroristické útoky v Bostonu, Paříži a Bruselu”.

Hallowell pracuje v médiích již více než dvě desetiletí. V současné době působí jako novinář a moderátor v CBN News a Faithwire a dříve byl ředitelem obsahu a komunikace ve společnosti Pure Flix a bývalým redaktorem pro víru a kulturu v TheBlaze. V letech 2008 až 2009 působil Hallowell jako ředitel obsahu a výkonný ředitel nestranické neziskové organizace VoterWatch, která se zaměřuje na otázky týkající se transparentnosti americké vlády.

Přispíval mimo jiné do FoxNews.com, The Washington Post, The New York Post, The Christian Post, Human Events, The Daily Caller, Mediaite a The Huffington Post.

Hallowell se v průběhu let objevoval mimo jiné v celostátních zpravodajských stanicích Fox News, kde diskutoval a rozebíral příběhy týkající se víry, kultury, politiky a dalších souvisejících témat. Kromě pravidelných vystoupení v médiích Hallowell také produkoval a spolupořádal pořady jako “Restored With Missy Robertson” a “Beautiful Lives” a byl spolutvůrcem a moderátorem digitálních televizních seriálů Pure Flix “Pure Talk” a “Pure Flix Insider”.

Kromě toho je moderátorem a spolumoderátorem řady podcastů, např: The Pure Flix Podcast, The Church Boys, Edifi With Billy Hallowell, The Crazy Happy Podcast a The Christian Post Podcast.

Hallowellova novinářská a komentátorská kariéra začala již v raném věku. Po střelbě v Columbine v roce 1999 založil tehdy patnáctiletý mladík web Teen Web Online, který se měl zabývat násilím, diskriminací a dalšími společenskými problémy americké mladé generace.

V roce 2002 Hallowell založil projekt Columbine Survivor Project a Peace Project. Ten se stal každoroční akcí na The College of Mount Saint Vincent v Riverdale v New Yorku, kde se Hallowell připojil ke spoluorganizátorům Miss USA, Miss Teen USA a Lori Beth Denbergové, aby mimo jiné představil celodenní inspirativní akci pro studenty středních a vysokých škol v oblasti New Yorku. Ve stejném roce založil Pathufind Media, pokračující projekt, který zajišťuje subdodávky cenově dostupných řečníků pro vysoké školy a komunitní skupiny.

Jako teenager dostal Hallowell nabídku na dvoutýdenní sloupek na webu SHiNE.com, neziskovém a mediálním serveru pro americkou mládež. To pak vedlo k tištěnému a online sloupku v časopise Positive Teens Magazine v roce 2003. V roce 2003 byl Hallowell také vybrán, aby reprezentoval Spojené státy na konferenci Světové banky o rozvoji mládeže v Paříži ve Francii. Po této zkušenosti byl oceněn Mezinárodní nadací mládeže stipendiem YouthAction Net Fellowship. V oblasti vzdělávání byl v roce 2006 nominován na Rhodesovo stipendium a v témže roce získal prestižní Clarkovo stipendium. Kromě těchto poct získal Hallowell za svou práci řadu novinářských a společenských ocenění.

Billy Hallowell vystudoval College of Mount Saint Vincent v Riverdale ve státě New York a získal bakalářský titul v oboru komunikace se zaměřením na rozhlasové a televizní vysílání, podnikovou žurnalistiku a žurnalistiku a vedlejší titul v oboru psaní. V červnu 2008 Billy dokončil magisterské studium sociálního výzkumu na Hunter College na Manhattanu v New Yorku. Billyho můžete sledovat na Twitteru (@BillyHallowell).

-van-

Zdeněk Nevělík, Novinky

Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry