Ze světa baptistů: 246. Dnešní evangelikálové jsou srdcem středověcí křižáci

Postmoderní, postpravdivý, postmileniální evangelikální podvod potřebuje demaskovat.

Analýza Baptist News Global – Rodney Kennedy

Ze světa baptistů: Dnešní evangelikálové jsou srdcem středověcí křižáci

Ze světa baptistů

Dnešní evangelikálové jsou srdcem středověcí křižáci

Na úsvitu roku 2022 zapomeňte na kulturní války; toto je postmoderní křížová výprava a křesťanští vojáci jsou na pochodu. Evangelikální křesťané jsou srdcem středověcí křižáci.

V 11. a 12. století šli křesťanští křižáci do války, aby znovu získali Jeruzalém od muslimských hord. Papež Urban II  řekl křesťanským vojákům, pokud zemřou během křížových výprav, budou jim odpuštěny hříchy.

Podívejte se nyní na křížovou výpravu 21. století. Od poslední křesťanské křížové výpravy uplynulo téměř jedno tisíciletí, ale nyní se vrátila v celém svém krvavém násilí. Tady už nejde o odpuštění hříchů nebo spásu; jde o moc, kontrolu, autoritu.

Ironií je, že evangelikálové zpívají The Battle Hymn of the Republic (Píseň bitvy o republiku) — o stejnou republiku, kterou jejich křížová výprava hodlá zbořit.

Moje oči viděly slávu příchodu Páně.
Vyšlapává vinobraní, kde jsou uloženy hrozny hněvu.
Uvolnil osudové světlo svého strašlivého rychlého meče.
Jeho pravda jde dál.

Křižácká mentalita

Středověké křížové výpravy byly  pokusy křesťanů zachránit jiné křesťanské národy před mečem a nadvládou islámu. Původním záměrem křížových výprav bylo vzít si zpět to, co islám vzal křesťanství.

I po tisíci letech evangelíci stále považují muslimy za nepřátele. Osobnost evangelické televize Robert Jeffress má pro muslimy jen pohrdání. “Islám je falešné náboženství a je inspirováno samotným Satanem,”  řekl Jeffress. Uvedl, že političtí představitelé by měli být  křesťany  a že islám  podporuje  pedofilii – obvinění, které směřuje  proti LGBTQ společenství, mimo jiné homofobní otázky.

Jeffress předvádí všechny evangelikální argumenty, aby vyvolal strach z muslimů. Vyhodí olivový list naznačující, že většina muslimů je mírumilovná, ale to ho nezbavuje jeho virulentní islamofobie. Jeffress ve své knize Countdown to the Apocalypse nemá s muslimy žádné slitování. Spojuje ISIS se všemi islámskými džihádisty, „kteří se inspirují svou muslimskou vírou“. Jeffress cituje súru 9:5, „slavný verš o meči“, který ospravedlňuje násilí ve jménu islámu. Ignoruje, že stejný verš také podporuje odpuštění a milosrdenství.

První křižáci se pokoušeli získat zpět Jeruzalém od muslimů; tito evangelikální křesťané se pokoušejí získat zpět Spojené státy pro… no, pro evangelikály.

Moderní evangelikální křížová výprava připravila půdu pro několik dalších hnutí, včetně reconstructionistů, dominionistů a řady nenávistných skupin a hnutí bílé nadřazenosti, která ani vzdáleně nesouvisí s křesťanstvím. Tyto skupiny tvrdí, že brání pravicové skupiny před skupinami Antifou a Black Lives Matter. Evangelikálové jsou zcela ponořeni do křižácké mentality.

Alternativní vesmír

Posledních šest desetiletí byli evangelikálové zaneprázdněni budováním alternativního vesmíru sborů, škol, soukromých vysokých škol, biblických škol a seminářů. Vytvořili úžasný počet soukromých vysokých škol, které mohou navštěvovat doma vzdělané evangelikální děti. Evangelikální dítě může vyrůst do dospělosti téměř bez kontaktu s vnějším světem.

To není kritika evangelikálního ostrovtipu nebo touhy po čistotě. Říkejme tomu ústup ze světa. Říkejme tomu pokus o reprodukci rajské zahrady. Říkejme tomu separatistické hnutí. Netvrdím, že je to špatně. Evangelikálové mají plné právo takové instituce budovat a udržovat.

Archa setkávání v kreacionistickém muzeu Kena Hama v severním Kentucky.

Navenek se evangelikálové zdají být dost neškodní. Přestože vždy prosazují „kreacionismus“ jako jedinou skutečnou realitu vědy, většinu Američanů muzeum Kena Hama přinejlepším baví.

I když jsme si vědomi, že evangelikálové jsou přesvědčeni, že světonázor „kreacionismu“ je konečnou pravdou o realitě, nejsme tak znepokojeni.

Přestože je Ken Ham přesvědčen, že vědecký naturalismus je zcela falešný a že konflikt mezi vědou a náboženstvím bude vyřešen tehdy a pouze tehdy, pokud se vědecká komunita vrátí k nadpřirozenému rámci, tak nás to mijak neznepokojuje.

Když evangelikálové prosazují svou teorii „vytržení“ v kázáních, knihách, filmech a přednáškách, křesťané z hlavního proudu valí oči nad tím, co zní jako něco ze sci-fi.

Když evangelikálové zaútočí na teorii kritické rasy, odpověď je opět utlumená. Zdá se, že je tam hodně kouře, ale málo ohně.

Bojový pokřik

Můj pohled naznačuje, že evangelikální jazyk excesů kolem kreacionismu, vytržení a amerických dějin se opírá o významné vymazání pravdy. Jsem přesvědčen, že evangelikální politické motivy nelze přehlížet, podceňovat či ignorovat. V tom, co se zdá být biblickou drobností evangelikálního kázání, je ukrytý bojový pokřik, shromažďování věřících na křížovou výpravu proti všemu zlu v národě.

V evangelikální mysli je znepokojení, které naznačuje, že nejsou spokojeni s alternativním vesmírem, který vybudovali. Evangelikálové mají stále křižáckou mentalitu. Stejně jako křesťanské voje útočící na muslimy během křížových výprav, evangelikálové touží být ve velení. Shromažďují jednotky na hranici sekulární kultury a připravují se na válku.

Ironií je, že z evangelikálů, kteří začínali jako křesťané, se stali dobří Američané a založili školy, aby školili studenty na nejvyšší bezpečnostní úroveň, pracovali na ministerstvu zahraničí, ministerstvu obrany a připojili se k FBI a CIA.

„Amerika“ podle Stanleyho Hauerwase dobyla evangelikalismus. Primární funkcí evangelikálních vysokých škol se stalo chrlení studentů, kteří „budou legitimní a udržují předpoklad, že Amerika představuje to, co by všichni lidé chtěli, kdyby měli prospěch z amerického vzdělání a peněz“. Evangelikálové postavili na roveň národ a církev.

Protože už v naší kultuře ovládají nálepku „křesťan“, věří, že je Boží vůlí, aby také ovládali národ. Amerika se stala církví pro evangelikály. Podívejte se na video z jedné bohoslužby ze čtvrtého července ve sboru First Baptist Church v Dallasu a až se vzpamatujete z modlářského projevu vlastenectví, který zahrnuje ohňostroj v modlitebně, nemůže být pochyb o věrnosti evangelikálů zemi, kterou jsou odhodláni ovládnout a přetvářet k obrazu svému.

Bílý dům z Bushovy éry měl asi tolik stážistů z Patrick Henry College jako Georgetown, napsala novinářka Hanna Rosin ve své knize z roku 2007  God’s Harvard. Studenti strategického zpravodajského programu malé evangelikální školy mohou na svých letních stážích absolvovat bezpečnostní prověrky, čímž se Patrick Henry College stává základní školou pro CIA, FBI, Národní bezpečnostní agenturu, různá odvětví armády a smluvní dodavatele zpravodajských služeb. Mnoho studentů tam chodí se sny stát se senátorem nebo soudcem Nejvyššího soudu, který pomůže zrušit precedens Roe  v. Wade.

Evangeličtí studenti přicházejí do školy jako Patrick Henry, aby se stali dobrými Američany.

Přesto by jejich absolventi těžko řekli, zda jsou věrni víc americké vlajce nebo kříži. Oddanost vlajce je pro studenty vyškolené v Americe, jako je církev, stejně přirozená jako dýchání. Záleží na regionu.

Primární vizí těchto škol je, že jejich absolventi mohou být invazními jednotkami, které získají Ameriku pro evangelikální věc. Proč by se dobří evangelikální studenti, z nichž většina měla na víc, než aby uvažovali o tom, že se stanou kazateli, potřebovali učit o politice? Protože politika, ne teologie, by je připravila na to, aby vládli národu.

Touha ovládat církev a stát

Evangelikálové věří, že dokud nebudou ve vedení, je národ na přímé cestě do pekel. Proto musí být potraty zakázány. Žádné vyjímky.  

Manželství homosexuálů musí být prohlášeno za protiústavní. Náboženská svoboda pro evangelikály musí být úplná a totální, včetně práva odsoudit gaye, menšiny, přistěhovalce a jakoukoli skupinu, která je považována za nepřijatelnou.

Dominionisté se svým názorem, že křesťané mají biblický mandát obsadit všechny mocenské a autoritní pozice, a rekonstrukční zastánci se svým názorem na teonomickou vládu mohou být odepsáni jako okrajové skupiny, ale mapují evangelikální sen o tom, jaký by měl křesťanský národ být. Patrick Henry, Cedarville University, Liberty University, Moody Bible Institute, Regent University a spousta evangelikálních škol založily Christian Officer Training Corps, aby se připravily na nadcházející válku proti sekulární kultuře.

Evangelikálové si nedají pokoj, dokud neovládnou církev a stát. Jsou to neklidní lidé a nespokojí se s tím, že mají částečný vliv. Jako bohatý muž, který vždy potřebuje „více“, evangelikálové touží po naprosté kontrole.

Když evangelikálové zpívají Onward Christian Soldiers (Kupředu, křesťanští vojáci), nejsou metaforičtí. Myslí ta slova vážně. Jsou připraveni udělat vše, co je nutné, aby byli ve vedení. Poté, co si zajistili základnu ve svých vlastních sborech a školách, mají nyní v úmyslu převzít zemi. 

Budou dál bušit na dveře veřejných školních rad a trvat na výuce inteligentního designu a vyvolávat peklo proti teorii kritické rasy. Budou nadále propagovat fikci, že se Amerika zrodila jako křesťanský národ, a budou bojovat za to, aby se Amerika stala „křesťanským“ národem podle evangelikálního chápání slova „křesťan“.

Klamavá rétorika

Evangelikální rétorika klame, když mluví o změně. Když vychvalují „náboženskou svobodu“, nemyslí tím, že se tato svoboda vztahuje na každého.

Evangelikální podvod spočívá v jejich neupřímném příslibu národní spásy. Slibují, že vykoupí Ameriku od spousty mytologických nepřátel vyrobených na zakázku, ale je to příslib vykoupení učiněný na základě skryté rétoriky demolice.

Archetypální trop, který odhaluje skutečného křižáckého ducha evangelikálů, spočívá v klamném tvrzení, že evangelikálové milují Izrael. I zběžné přečtení evangelikálního závazku k teorii vytržení ukazuje, že neustálá vyznání lásky jsou utlumena evangelikální vírou, že „brzy a velmi brzy“ Ježíš uchvátí pravé věřící a nevěřící Židé budou vyhlazeni.

Evangelikální láska je zabalena v jasně červeném, bílém a modrém obalu s americkou vlajkou, ale po otevření je zde odsouzení, požár a zkáza. Balíček je svůdnou podívanou slibující obnovit ztracenou slávu tím, že konečně zničí všechny dávné i moderní nepřátele evangelikálů.

Postmodernističtí evangelikálové pochodující do války

V evangelikální křížové výpravě však existuje kognitivní disonance. Ironií osudu se z evangelikálů stali postmodernisté, posttruterové a postmileniáni.

Postmoderní obrat ve filozofii obětuje objektivní pravdu úhlu pohledu. Každý má svůj názor. Postmodernismus odbourává vědu a pravdu.

N. T. Wright říká: „Tam, kde si modernismus myslel, že může objektivně znát věci o světě, postmodernismus nám připomněl, že nic takového jako neutrální věda neexistuje. Nic takového jako objektivní pravda neexistuje. Stejně tak neexistují věci jako objektivní hodnoty, pouze preference. Toto tvrzení se chvěje na hranici mezi modernitou a postmodernou. Každý si vytváří svůj soukromý svět.”

Evangelikální závazek k pravdě byl rozmělněn na „úhel pohledu“, názor a nároky na autoritu. Evangelikálové činí pravdu obětí křížové výpravy za ovládnutí národa. Opravdu postmoderní! Pravda nekráčí dál; byla přibita na kříž postmoderní tvorby.

Postpravdiví evangelikálové pochodující do války

Evangelikálové jsou kupodivu doma v tom, co je nyní definováno jako „post-pravdivá“ éra.  

Evangelikálové sdílejí postoj individualismu s post-pravdou sekulární filozofie. Filozof Rupert Read tvrdí, že se nacházíme v době, kdy na veřejnosti existuje určitý druh aktivního pohrdání pravdou – „zvyku hledat pravdu a říkat pravdu“.

Evangelikálové se připojují k médiím Fox News a řadě politiků v tomto pohrdání pravdou, zejména ve vědě a historii. Vztah evangelikalismu k pravdě z nich udělal zduchovněné libertariány.

Evangelikálové se prezentují jako teologie nebo ideologie, která je přísně objektivní. Tvrdí, že jsou oddáni pravdě a racionalitě Bible. Přesto by skutečná pravda odhalila evangelikální tvrzení o popírání vědy a historie a o oslavování minulosti, která nebyla tak slavná.

Jak zvláštní, že náboženské hnutí zasvěcené hledání pravdy je nyní odsunuto na vedlejší kolej oddaností postpravdě a pravdě, je považováno za hodnou oběť za cíl ovládnout národ.

Postmileniální evangelikálové na pochodu do války

V ohromující dvojité ironii, evangelikálové byli postmileniální, než byli premileniální. Postmilenialismus je víra, že svět bude stále lepší a lepší, dokud pokrok nezahájí Boží království.  

Premilenialismus učí, že svět se bude stále zhoršovat až do doby Velkého soužení poté, co budou praví věřící vytrženi ze země.

Randall Balmer poukazuje na to, že evangelikalismus 19. století se potýkal s některými z velkých sociálních problémů své doby. Dřívější evangelikálové stáli v čele boje za postavení otroctví mimo zákon, odstranění následků alkoholu, vytvoření veřejných vzdělávacích příležitostí pro chudé děti a zajištění volebního práva pro ženy. Byly založeny skvělé ústavy pro péči o nemocné, výchovu negramotných, nakrmení hladových, péči o bezdomovce, rehabilitaci padlých.

Tato touha po reformě společnosti leží v srdci postmileniálního hnutí. Evangelikálové si však po hrůzách první světové války zoufali nad postmileniálními ideály a místo toho přijali premilenialismus.

Od raných spisů Hala Lindsaye až po současné nadšené úvahy Roberta Jeffresse se z evangelikálů stali oddaní premilenialisté. Učí, že konec je blízko. Zvěstují, že Ježíš přijde „za jejich života“.

Přesto v amerických prezidentských volbách v roce 2016 evangelikálové viděli střípek světla, který znovu změnil jejich eschatologii. Viděli příležitost, jak přestat házet písek do svých společných tváří, šanci vyhrát a mít vedení.

Balmer tvrdí, že evangelikálové odložili premileniální sny a naděje a místo toho, aby řekli: „Přijď rychle, Pane Ježíši“, nyní říkají: „Počkej, Pane. Odlož prosím svůj návrat. Máme reálnou šanci uchopit moc a řídit zemi. Byli bychom rádi, kdybys ještě nepřišel.”

Jinými slovy, z premilenialistů se opět stali postmilenialisté. Místo čekání na sen o zaznění trub posledního soudu, na radost ze sledování Ježíše, jak ničí svět, se nyní evangelikálové chytají za rukojeti historie v naději, že to mohou být oni, kdo bude demolovat, ničit a získat emocionálně uspokojující zkušenost, kdy zúčtují se všemi svými nepřáteli.

Stará fantazie o tom, jak Ježíš ničí nevěřící, se nyní zdá být příliš pasivní, příliš od ruky.  

Evangelikálové jsou připraveni osedlat koně, připnout si zbraně a shromáždit všechny zlé lidi. Evangelkálové by byli doma a zpívali s Toby Keithem: „Je čas, aby dlouhá ruka zákona zasáhka naši zem. Pošlete je všechny jejich tvůrci a on je zničí.”

Odmaskování

Postmoderní, postpravdivý, postmileniální evangelikální podvod potřebuje demaskovat.  

Jejich mentalita křižáckých výprav je nevědomým proroctvím imperiálního úpadku, varovným znamením vzrůstajícího násilí v našem národě, zrcadlovým obrazem imperiální bojovnosti, mocné síly neustálého ničení a aspirující na dominanci.

Ať už je osud demokracie jakýkoli, nejhorším výsledkem ze všech by byl nový temný věk, kdy evangelikálové ovládají církev, kulturu a vládu.  

Toto mýtické iluzorní vyprávění o božské výjimečnosti vytvoří pouze děsivou nadvládu, kterou žádný milovník svobody nesnese.

Sledování rozmanitějšího, rovnostářského diskurzu disentu v reakci na naše nesmírné problémy se zdá být konstruktivnějším přístupem k válečné mentalitě, destruktivnímu diskurzu autoritářské kontroly. Odpor proti evangelikální křížové výpravě je na místě – nenásilná, proaktivní rétorika soucitu, porozumění, otevřenosti a rozmanitosti.

Rodney Kennedy

Baptist News Global

Rodney W. Kennedy

Rodney W. Kennedy v  současnosti slouží jako dočasný kazatel Emmanuel Freiden Federated Church v Schenectady, NY, a jako instruktor kázání Palmer Theological Seminary. Je autorem devíti knih, včetně nově vydané  The Immaculate Mistake,  o tom, jak evangelikání křesťané porodili Donalda Trumpa.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Česká republika nebo facebookovou skupinu Zpravodaj baptistických sborů