Zneužívání: 6 známek toxického ‘kazatele’

Nevzdělaní, nevyzkoušení kazatelé často vedou k duchovnímu zneužívání, falešným doktrínám a finanční korupci.

Zneužívání: 6 známek toxického 'kazatele'

Zneužívání

6 známek toxického ‘kazatele’

Právě jsem strávil dva týdny v Jižní Americe, kde se Duch svatý pohybuje bezprecedentním způsobem. Sbory rostou a průměrní křesťané vášnivě sdílejí svou víru. Jedna nedávná studie Pew Research ukázala, že 1 z 5 Latinoameričanů se nyní identifikuje jako evangelikální křesťan – a většina z nich jsou letniční.

Tento růst ale není bezproblémový. I když je v regionu jistě mnoho zdravých křesťanských hnutí, jiné sbory trpí nedostatkem vzdělaného vedení. A nevzdělaní, nevyzkoušení kazatelé často vedou k duchovnímu zneužívání, falešným doktrínám a finanční korupci.

V poslední době mě více znepokojují kazatelé, kteří se prohlašují za „apoštoly“, i když není žádný důvod, aby tuto nálepku nosili. Věřím, že skutečné apoštolské vedení je dnes zapotřebí, ale malá armáda podvodníků hrozí poškozením Božího díla. 

Je načase dbát na apoštola Pavla, který varoval před „falešnými apoštoly“ a „podvodnými dělníky“, kteří se „přestrojovali za Kristovy apoštoly“ (2. Korintským 11:13).

Rozpoznat rozdíl mezi pravým a falešným apoštolem není složité. Jelikož nám Písmo jasně říká, že Pavel je naším apoštolským vzorem (viz 1. Korintským 4:16), můžeme jeho odevzdaný život použít jako měřítko. Zde je šest známek toho, že muž nebo žena, kteří si nárokují apoštolské vedení, mají ve skutečnosti v církvi nebezpečný vliv.

1. Toxický „apoštol“ vyžaduje titul. Jeden populární televizní kazatel ve Spojených státech obvykle před jakýmkoli kazatelským angažmá posílá svým hostitelům dopis a uvádí, že jeho jménu musí předcházet titul „apoštol“. Porovnejte tento arogantní postoj s pokorou Pavla, který se označil za vůdce hříšníků (viz 1. Timoteovi 1:15). Pokud muž vyžaduje, aby ho lidé povýšili na elitní postavení, můžete si být jisti, že má vážnou charakterovou vadu.

2. Toxický „apoštol“ v sobě nese auru vlastní důležitosti. V některých sborech, které jsem v Africe navštívil, „Boží muž“ čeká až po bohoslužbě, než vstoupí do hlediště – a pak ho následuje doprovod. Někdo nosí Bibli, jiný kapesník, někdo láhev s vodou a další iPad. Tato podívaná je navržena tak, aby na lidi udělala dojem – ale všechno je to jen náboženské divadlo. Je to urážka Boha. Můžete si být jisti, že muž s takovou pýchou brzy padne.

3. Toxický „apoštol“ je nedostupný. Jeden pastor, kterého znám v latinskoamerické zemi, patří do sítě sborů, kterým vládne mocný kazatel. Ale když jsem se zeptal svého přítele, zda dostává radu nebo mentoring od tohoto vůdce, odpověď byla ne. Tento „apoštol“ nenabízí vedoucím ve své skupině rady, školení ani osobní interakci jakéhokoli druhu. Jednoduše vstoupí na svou kazatelnu, aby kázal, a pak zmizí.

Styl apoštola Pavla byl zcela opačný. Místo aby byl Pavel rezervovaný a neosobní, trávil čas s těmi, kterým byl mentorem. Řekl Tesaloničanům: „Protože jsme k vám měli velkou lásku, byli jsme ochotni předávat vám nejen Boží evangelium, ale také svůj vlastní život, protože jste nám byli drazí“ (1. Tes 2,8). Pokud se „apoštol“ nedokáže dostat na stejnou úroveň s lidmi a komunikovat s nimi, je toxický.

4. Toxický „apoštol“ vládne a ovládá lidi. Apoštol Pavel řekl Timoteovi, že od sborových vedoucích se vyžaduje, aby byli mírní a „nehádali se“ (1 Tim 3:3). Přesto jsem znal takzvané kazatele, kteří používali svou násilnickou povahu k manipulaci a zastrašování svých následovníků. Člověk, který je plný hněvu, je nezlomený a nepoddaný; Bůh by nikdy nesvěřil kazatelskou službu někomu s touto fatální vadou. Pán nejprve vysaje jeho hněv a nahradí ho Ježíšovou sladkostí, než mu dovolí pást Boží lid.

5. Toxický „apoštol“ odmítá spolupracovat se sbory a církvemi mimo jeho síť. Falešní apoštolové jsou v nejistotě kvůli nedostatečnému výcviku, takže se cítí ohroženi úspěchy jiných vedoucích. Rozvíjejí atmosféru elitářství – a předstírají, že jejich doktríny a styly kázání jsou lepší než doktríny všech ostatních.

Falešní apoštolové také vyžadují přísnou loajalitu ke svým sborům a mohou dokonce proklínat členy, kteří odejdou. Praví apoštolové nejsou kontroloři ani elitáři; pracují na rozšiřování království Božího, nejen svého vlastního sboru nebo denominace.

6. Toxický „apoštol“ požaduje finanční platbu. Zeptal jsem se jednoho přítele v Latinské Americe, zda mu jeho „apoštol“ nabídl manželské poradenství, povzbuzení nebo školení ve službě. Odpověděl: “Ne, vedeme jediné diskuse o desátku, který mu dlužím.” Jak tragické, že těžce pracující kazatele trhají vlci v rouše beránčím.

Když bojujeme o skutečné apoštolské vedení v dnešní církvi, vyhýbejme se nástrahám nezralosti. Potřebujeme charakter, pokoru a integritu a také mocné pomazání. Nenásledujte falešné apoštoly.

Lee Grady  

ICAL 

Lee Grady

J. Lee Grady

J. Lee Grady je autor, oceněný novinář a ordinovaný kazatel. Mnoho let sloužil jako zpravodaj a redaktor časopisu, než se pustil do služby na plný úvazek.

Lee je autorem šesti knih, včetně 10 lží, které církev říká ženám , 10 lží, kterým muži věří a Fearless Daughters of the Bible. Roky strávené v časopise Charisma mu také poskytly jedinečný pohled na církev naplněnou Duchem a přivedly ho k napsání knihy Duch svatý není na prodej a Zapal mi srdce, což je biblická studie o práci Ducha svatého.

Knihy, které napsal napsané J. Lee Grady:

  •  10 lží, které církev říká ženám  (k dispozici v angličtině a španělštině)
  •  Duch svatý není na prodej (pouze v angličtině)
  •  10 lží, kterým muži věří (angličtina a španělština)
  •  Pravda osvobozuje ženy (angličtina a španělština)
  •  Nebojácné dcery Bible (angličtina a španělština)
  •  Zapal mé srdce (angličtina a španělština)

J. Lee Grady byl redaktorem časopisu Charisma 11 let, než se v roce 2010 pustil do služby na plný úvazek. Dnes řídí  The Mordecai Project , křesťanskou charitativní organizaci, která přináší uzdravení Ježíše ženám a dívkám, které trpí zneužíváním a kulturním útlakem. . Autor několika knih, včetně 10 Lies the Church Tells Women, právě vydal svou nejnovější knihu Set My Heart on Fire od Charisma House. Můžete ho sledovat na Twitteru @LeeGrady nebo přejít na jeho webovou stránku themordecaiproject.org.

-tep-

Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry