Zneužívání: 3. Udělejte si test na varovné příznaky toxické teologie

Smutnou pravdou je, že mnoho z nás a mnoho dnešních sborů je neplodných kvůli nebezpečné toxické teologii. Uvěřili jsme jinému evangeliu – evangeliu protkanému zákonictvím, náboženstvím založeným na výkonech a spasení ze skutků – aškoli jediným zdrojem našeho života je Kristus.

Zneužívání: 3. Udělejte si test na varovné příznaky toxické teologie

Zneužívání

Udělejte si test narovné příznaky toxické teologie

Poté, co Elíša sledoval, jak Eliáš vystupuje do nebe, odešel prorok do města Jericha a vykonal svůj první zázrak. Muži z toho města čelili ekologické krizi: Jejich voda byla toxická, nejspíš kvůli síře a dalším chemikáliím, které před lety pršely na nedalekou Sodomu a Gomoru. Tento jed učinil zemi neplodnou (viz 2. Královská 2:19–22) a pravděpodobně ovlivňoval lidi a zvířata i rostlinný život.

Elíša tedy provedl smělý, prorocký čin. Vsypal do vody sůl a prohlásil: „Toto praví Hospodin: ‚Tyto vody jsem očistil; už odtud nebude smrt ani neplodnost“. Jeho vyhlášení přineslo okamžité očištění.

Tento zvláštní příběh ve Starém zákoně nám nabízí obraz moci evangelia. Poselství Ježíše Krista nás uzdravuje. Duch svatý přináší život tam, kde vládla smrt. Neutralizuje jedy, které způsobují duchovní neplodnost. Vyrovnává hladinu pH tak, aby byl možný duchovní růst a vitalita.

Každý z nás by si přál mít zdravý duchovní život. Ale smutnou pravdou je, že mnoho z nás a mnoho dnešních sborů je neplodných kvůli nebezpečným přísadám. Uvěřili jsme jinému evangeliu – evangeliu protkanému zákonictvím, náboženstvím založeným na výkonech a spasení ze skutků – ačkoli jediným zdrojem našeho života je Kristus.

Sám Ježíš nazval tyto toxiny „kvasem farizeů“ (Lukáš 12:1). Řekl nám, že náboženství farizeů, které navenek vypadalo dobře, bylo smrtící – a nakažlivé.

Nakazili jste se? Můžete si udělat svůj vlastní test pH zkoumáním těchto osmi charakteristik toxické teologie:

  1. Toxická teologie pohlíží na Boha spíše jako na chladného, ​​drsného a vzdáleného správce úkolů než jako na přístupného a milujícího Otce. Když zakládáme svůj vztah s Bohem na naší schopnosti vykonávat duchovní povinnosti, popíráme moc jeho milosti. Bůh nás nemiluje kvůli tomu, protože se modlíme, čteme Bibli, chodíme do kostela nebo že vydáváme svědectví, a přesto si miliony křesťanů myslí, že Bůh se na ně zuřivě rozhněvá, když tyto a další povinnosti neplní dokonale. Tímto způsobem se snaží najít skutečnou důvěrnost s Ježíšem.
  2. Toxická teologie klade důraz na to, aby věřící dělal vnější věci, aby ukázal druhým, že ho Bůh přijímá. Klameme sami sebe, když věříme, že můžeme získat Boží přijetí prostřednictvím náboženského oblékání, určitých duchovních disciplín, konkrétních hudebních stylů nebo dokonce doktrinálních postojů.
  3. Toxická teologie rozvíjí tradice a vzorce k dosažení duchovních cílů. Důvěřujeme našim liturgiím, denominačním politikám nebo člověkem vytvořeným programům a příručkám, abychom dosáhli výsledků, které může dát pouze Bůh.
  4. Toxická teologie činí věřící neradostné, cynické a hyperkritické. To může úplně zkazit váš domov nebo sbor. Kdykoli je pak vyjádřena opravdová radost a láska, stává se to hrozbou pro ty, kteří ztratili jednoduchost pravé víry.  
  5. Toxická teologie činí věřící hrdé a izolované, myslí si, že jejich spravedlnost je výjimečná a že se nemohou stýkat s jinými věřícími, kteří mají jiná měřítka. Sbory, které tyto postoje umožňují, se stávají elitářskými – a nebezpečně zranitelnými vůči podvodům nebo praktikám podobným kultu.
  6. Toxická teologie vede věřící, aby zastávali vůči hříšníkům tvrdý, odsuzující postoj, ale sami ti, kteří tento jed požili, obvykle zápasí s hříšnými zvyky, které nemohou přiznat nikomu jinému. Tito lidé se zřídka stýkají s nevěřícími, protože nechtějí, aby jimi byla poskvrněna jejich vlastní nadřazená morálka.
  7. Toxická teologie odmítá progresivní zjevení a odmítá přijmout změnu. To je důvod, proč se mnoho sborů stává pro společnost irelevantními. Upínají se tak na to, co Bůh činil před 50 lety, že uvíznou v časovém posunu – a nemohou se pohnout kupředu, když Duch svatý začne mluvit novými způsoby. Když tyto náboženské skupiny odmítnou pokročit s novými Božími směrnicemi, stanou se „starými měchy“ a Bůh musí najít flexibilnější nádoby, které jsou ochotny zavést Jeho změny.
  8. Toxická teologie vede věřící, aby pronásledovali ty, kdo nesouhlasí s jejich sebespravedlivými názory, a aby se rozhněvali, kdykoli poselství milosti hrozí podkopat jejich zbožnost. Rozzlobený náboženský člověk použije drby a pomluvy k vraždě charakteru jiných lidí a může dokonce použít násilí, aby dokázal svůj názor. Ježíš své učedníky ve skutečnosti varoval: „Dokonce přijde čas, kdy si každý, kdo vás zabije, bude myslet, že tím Bohu prokazuje laskavost“ (Jan 16:2).

Pokud jed toxického náboženství pronikl do vašeho života, požádejte Ho dnes, aby do vašeho neplodného ducha vlil nové pochopení Jeho milosti.

J. Lee Grady

 The Christian Broadcasting Network

J. Lee Grady

J. Lee Grady

J. Lee Grady je autor, oceněný novinář a ordinovaný kazatel. Mnoho let sloužil jako zpravodaj a redaktor časopisu, než se pustil do služby na plný úvazek.

Lee je autorem šesti knih, včetně 10 lží, které církev říká ženám , 10 lží, kterým muži věří a Fearless Daughters of the Bible. Roky strávené v časopise Charisma mu také poskytly jedinečný pohled na církev naplněnou Duchem a přivedly ho k napsání knihy Duch svatý není na prodej a Zapal mi srdce, což je biblická studie o práci Ducha svatého.

Knihy, které napsal napsané J. Lee Grady:

  •  10 lží, které církev říká ženám  (k dispozici v angličtině a španělštině)
  •  Duch svatý není na prodej (pouze v angličtině)
  •  10 lží, kterým muži věří (angličtina a španělština)
  •  Pravda osvobozuje ženy (angličtina a španělština)
  •  Nebojácné dcery Bible (angličtina a španělština)
  •  Zapal mé srdce (angličtina a španělština)

-tep-

Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry