Zprávy: 149. Prohlášení tajemníka ČEA k ruské agresi na Ukrajině

Jiří Unger, tajemník České evangelikální aliance, odsoudil ruskou agresi 28.02.2022 

Zprávy: 149. Prohlášení tajemníka ČEA k ruské agresi na Ukrajině

Zprávy

Prohlášení tajemníka ČEA k ruské agresi na Ukrajině

28.02.2022 

Ne, Vladimir Putin nikdy nebyl, není a nebude obráncem křesťanských hodnot. Je osidlem Ruské pravoslavné církvi, která s totalitním režimem nepokrytě kolaboruje a podílí se na potlačování náboženské svobody v Rusku i na okupovaných územích Doněcku a Luhansku.

Obsazení Doněcké a Luhanské oblasti jsou jasnou agresí, která je jen dalším pokračováním hybridní války, kterou Rusko s Ukrajinou vede již od roku 2014.

Je ironické snažit se legitimizovat okupaci snahou ochránit Rusy před útokem, když jediným agresorem je právě Putinova armáda. Vlastní obyvatelstvo Ruska žije v rostoucí atmosféře strachu, kdy se znovu i doma „šeptá“ o věcech, o nichž se musí veřejně mlčet.

Bože smiluj se. Prosíme, dopřej celé Ukrajině mír a jednoho dne umožni, aby Ukrajina a Rusko mohly žít vedle sebe bez napětí jako dva suverénní národy. 

Ruská pravoslavná církev si dlouhodobě nárokuje duchovní jurisdikci nad Ukrajinou a odmítala uznání autonomního ukrajinského pravoslavného patriarchy a nezávislé Pravoslavné církve na Ukrajině.

Tento nesouhlas vedl v roce 2018 k formálnímu rozhodnutí Ruské pravoslavné církve “přerušit eucharistické společenství” s Konstantinopolí kvůli přijetí toho, co nazvala “schizmatickou” ukrajinskou církví. 

Ve skutečnosti se všeobecně očekává, že ruské převzetí Ukrajiny bude zahrnovat potlačení nezávislé pravoslavné církve v zemi. Příkladem může být již současná situace v Luhanské a Doněcké oblasti.

Ke všem těžkostem chudoby, trvajícího konfliktu a téměř 2 milionu lidí, kteří zde museli opustit své domovy, se přidává omezování svobody náboženského vyznání nebo přesvědčení, které činí život všech, kdo nejsou členy pravoslavné církve spojené s moskevským patriarchátem, ještě bezútěšnějším:

  1. Mnoho církví je nuceno fungovat ilegálně a nemohou se scházet, zejména evangelikální a ukrajinské pravoslavné sbory. Celé denominace jsou bezdůvodně klasifikovány jako extremistické.
  2. Mnoho křesťanské literatury je zakázáno, včetně ruského synodálního překladu Bible.
  3. Církevní budovy jsou násilně zabírány; Křesťanská univerzita v Doněcku je obsazena vojáky.
  4. Systém registrace náboženských společenství je naprosto nespravedlivý. Církve se setkávají s tím, že jejich žádosti byly zamítnuty nebo byly později zlikvidovány pro údajný extremismus. V Luhansku není registrována žádná evangelikální církev.
  5. Římskokatolickým a ukrajinským pravoslavným duchovním nebyl povolen návrat do obou regionů.
  6. Vzepřít se zákazu a scházet se jako neschválená církev má za následek pokuty a šikanu. 

A proto vyzýváme křesťany, aby se k nám připojili v modlitbách za změnu:

– Modleme se za zázrak a zmaření agrese a plánů založených na lži a chamtivých motivech.

– Modleme se za naše tamní bratry a sestry: za zázračnou naději a mír, moudrost a ochranu, svobodu a odvahu.

  • Modleme se za ty, kdo jsou mobilizováni, i když s agresí nesouhlasí.
  • Modleme se za církve, které poskytují pomoc a útočiště uprchlíkům ze všech stran.
  • Modleme se za ty, kdo se snaží uplatňovat vliv ze zahraničí. Modleme se za moudrost a odvahu.
  • Modleme se za dramatický obrat. 

Dejme veřejně najevo nás postoj a podpořme naše politiky v solidaritě s Ukrajinou.

Jiří Unger
tajemník České evangelikální aliance

ČEA

Jiří Unger

Jiří Unger

Mgr. Jiří Unger (* 28. září 1974 v Liberci) je reprezentant českého evangelikálního hnutí a religionistiky. Ve své odborné činnosti se zabývá zejména vztahem globalizace a náboženství.

V 90. letech 20. století pracoval ve Studentské křesťanské misii. Od roku 2003 působí jako tajemník České evangelikální aliance. Je členem Církve bratrské.

V roce 2007 byl zvolen předsedou Evropské evangelikální aliance; jeho funkční období je čtyřleté.

-van-

Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry