Zprávy: 136. Uprostřed protivenství září církev jasněji 

Služba baptistů ve Lvovské oblasti.

Zprávy: 136. Uprostřed protivenství září církev jasněji 

Zprávy

Uprostřed protivenství září církev jasněji 

Od začátku války Lvovská oblast poskytla útočiště více než 250 000 uprchlíkům.

V průměru zde zůstává 20 procent, zbytek – po pár dnech odpočinku jde do sousedních zemí. S ohledem na to kazatel sboru v Dubljanech povzbuzuje uprchlíky, aby zůstali v této oblasti:

“Říkáme migrantům, aby neutíkali do zahraničí, ale aby zůstali na Ukrajině, tak je dobře živíme.”

Ani 35. den války baptistické sbory ve Lvovské oblasti neoslabují svou službu. Zde je migrantům poskytnuto vše, co každý den potřebují: bydlení, jídlo, oblečení, léky, dětská výživa, hygienické potřeby a další.

Oleh Bodnar, starší lvovské baptistické unie, říká, že mnoho necírkevních lidí uvidělo baptistické křesťany v novém světle. Ze sboru mají dobrý dojem nejen přistěhovalci, ale i místní. Mýty a stereotypy o baptistické církvi byly bořeny stále častěji. Místo toho překvapuje ostatní svou velkou soudržností a aktivitou při pomoci teritoriální obraně, ozbrojeným silám, lékařům a nemocnicím.

Pokud jde o osadníky, většinou je kromě pohostinnosti a péče sbory vybízejí k účasti na bohoslužbách a jiných sborových akcích. Ti, kteří odešli do zahraničí, posílají komunitám dobrou zpětnou vazbu a obdivují přístup sborů k návštěvníkům.

Lvovské regionální sdružení má 62 sborů. A pouze 14 komunit vzdálených od centra nebo těch, které nemají vlastní prostory, se aktivně nepodílelo na přijímání a usazování uprchlíků. Díky tomu převzali další povinnosti ve společné službě lidem prchajícím před válkou.

Když proud uprchlíků poněkud zeslábl, začaly sbory klást větší důraz na formování a dodávání humanitární pomoci do jiných regionů Ukrajiny.

“V prvních dnech války bylo každý den přijímáno asi tisíc telefonátů,” řekl Oleksandr Romaniuk, zástupce vrchního presbytera Lvovské oblasti a kazatel vynňského sboru. Každý den obvolával desítky sborů v regionu a hledal volná místa pro tisíce uprchlíků.

Sbory spolu úzce spolupracovaly a rozdělovaly migranty tam, kde ještě byla místa.

Sbor “Dům evangelia” Lvov 

Koordinační velitelství sboru se na takovou zátěž připravovalo již před začátkem aktivní fáze války a stále pracuje v zesíleném režimu. Sborová tajemnice Iryna Penyuk vzpomíná: „V prvních týdnech u nás hledalo pomoc asi 300 uprchlíků denně. Zdálo se, že celá Ukrajina odchází.”

V sociálních sítích a na Messengeru dostává sbor hodně zpětné vazby od uprchlíků, kteří s ním náhodou přišli do kontaktu. Mnozí z nich říkají, že si nikdy nemysleli, že by je mohli v církvi dobře přijmout a dobře s nimi zacházet.

„Jsem přesvědčena, že tato setkání nejsou náhodná. Ostatně tímto způsobem je zaseto Slovo, věřím, že díky nám budou lidé Boha hledat. Je to příjemné a energizující. Když čtu recenze vděčnosti a příběhy, že lidé začali žít novým způsobem, obnoví se mi síla a chci pokračovat v práci, “-

dodává Irina.

Nejprve to začalo dvěma pokoji, oddělenými pro ženy a muže. Ale jak se proud uprchlíků zvyšoval, všechny místnosti byly znovu vybaveny, postele a matrace byly ustlány. Díky sborové misijní službě “Samaritánská skříň” mohli vyzvednout oblečení a boty, dětskou výživu a léky.

Další oblastí služeb, na které se komunita zaměřila, je pomoc těm, kteří chtějí cestovat do Evropy. Mají k dispozici kontakty na evropské sbory, které jsou připraveny přijmout uprchlíky z Ukrajiny. Lidé jsou do pohraničí odváženi také ve spolupráci s Ukrajinským baptistickým teologickým seminářem.

Lvovský sbor Proměnění Páně 

Viktor Gajdučok, zástupce hl. presbytera v baptistické unii a kazatel sboru Proměnění Páně říká, že zpočátku byl tak silný příliv imigrantů, že prostě neměli čas na evidenci, a tak pouze koordinovali usazování a odchod uprchlíků.

Podle kazatele během tří týdnů války prošlo jejich sborem asi 800 uprchlíků, z nichž více než 500 bylo odvezeno k polským hranicím. Lidé byli také umístěni na balkony modlitebny a do všech šesti tříd nedělní školy. Celkem bylo v modlitebně a v bytech přes den ubytováno asi 100 osob. Při hledání uprchlíků, kteří se potřebují usadit, se na železniční stanici vydali také sboroví dobrovolníci, ale nyní se lidé okamžitě pokoušejí odejít do zahraničí.

Podle Viktora Hajdučoka nemají všichni uprchlíci stejné životní podmínky v zahraničí, a tak se sbor snaží udržovat kontakt s těmi, kteří zůstali přes noc a pak se přesunuli dál.

Na Ukrajinu se již vrátila například rodina prchající před válkou do Polska s nucenou zastávkou ve Lvově ve sboru Proměnění Páně. Podmínky ve Lvově jsou podle nich lepší, alespoň čistší, tišší a klidnější.

“Existují různé důkazy,” pokračuje bratr Victor.

Někteří uprchlíci se sami do procesu zapojují a pomáhají všemi možnými způsoby. A jiní si naopak stěžují, vyjadřují nespokojenost, říkají, že všechno je špatně, každý může za to, že válka začala. Lidé reagují různě: od hluboké oddanosti po zuřivou nenávist.

Ukrajinský biblická sbor Lvov 

Sbor zorganizoval několik týmů, které mají sloužit uprchlíkům. Jeden z nich se zabývá přesídlením osob na přechodný pobyt do speciálně vybavených učeben; praní prádla a lůžkovin, nákup potravin, vaření. K tomu se připojují i ​​ti, kteří jídlo připravují z domova a nosí ho přímo do modlitebny.

Od druhého dne války sloužil uprchlíkům na nádraží další sborový tým. Všechno to začalo, když dobrovolníci, kteří si vzali bonbóny a několik termohrnců, šli na nástupiště plné uprchlíků. Dnes je to dobře koordinované dobrovolnické hnutí.

Existuje také tým, který poskytuje duchovní a emocionální podporu. Každý den kromě víkendů je zde sklad s oblečením a potravinami. Jsou zde dobrovolníci, kteří uprchlíky vozí na hranice.

Začátkem března bylo otevřeno denní centrum, je otevřeno od 9:00 do 18:00 hodin. Lidé tam mohou najít dočasné útočiště, pokud jsou na cestě ve Lvově, občerstvit se, vyprat a usušit oblečení, nabít elektroniku a získat základní věci. Nechybí ani zábava pro děti.

Sbor učedníků Ježíše Krista Lvov 

Během 27 dnů války byla komunita schopna obsloužit více než 500 uprchlíků poskytnutím dočasného ubytování, jídla a humanitární pomoci. Neméně důležitou součástí služby sboru byla duchovní podpora – každodenní modlitební setkání a pastorační rozhovory. To vše přispělo k tomu, že asi 50 lidí se v těchto dnech modlilo modlitbu pokání. 

Dobrovolnický tým sboru tvoří 30 lidí, z nichž každý je zodpovědný za určité oblasti práce: přesídlení, jídlo, humanitární pomoc a další.

Kazatel sboru Svatého Ducha v Červonohradu Jaroslav Savka řekl, že v prvních dnech války bylo ve sboru přijato více než čtyřicet migrantů. Všichni byli v tranzitu – strávili jednu nebo dvě noci, zřídkakdy tři. 

„V modlitebně byly instalovány dvě pračky a sušičky, byly vybaveny dvě třídy nedělní školy a velký dolní sál, zakoupeny matrace a lůžkoviny (někdo si přinesl vlastní z domova). Nejvíce uprchlíků bylo pozorováno z Charkova a poblíž Kyjeva. 

Lidé jsou unavení a vyčerpaní, protože strávili čtyři nebo pět dní na cestách. Někoho bylo třeba dovést a pomoci mu nastoupit do mikrobusu, někoho odvézt na hranice.

Je to docela vyčerpávající práce, ale síla dobrovolníků byla obnovena, když slyšeli takové odpovědi od uprchlíků: “Vidíme, že jste skutečně lidé od Boha!” – řekl Jaroslav Savka.

Sbor v Dublyanech kromě neustálého přijímání uprchlíků tráví každé ráno a večer čas s návštěvníky čtením Bible a modlitbou. Vasyl Čerevko, kazatel místního sboru, říká, že během této doby sbor přijal asi 800 migrantů. V současné době zde trvale žije 65 jednotlivců a 26 rodin. “Říkáme jim, aby neutíkali do zahraničí, ale zůstali na Ukrajině, tak je dobře živíme,” řekl ministr.

Sbor se také aktivně podílel na dodávce humanitární pomoci. „Já osobně jezdím na frontu s vojenskou pomocí a do Chersonu jezdí i naši bratři. Nepřijíždíme do města, proto vykládáme v Nikolajevu a doručujeme pomoc se zapojením bratří z Chersonu,“ dodává kazatel.

Sbory Boryslav, Červonohrad, Drohobyč, Novojavorivsk, Stryj, Truskavec a vesnice Goyche.

Doufáme, že toto tempo služby se po našem vítězství nezmenší:

“Neboť kdysi jste byli tmou, ale nyní jste světlem v Pánu. Chovejte se jako děti světla, neboť ovoce světla je ve vší dobrotě, spravedlnosti a pravdě.” (Ef5: 8-9).

Celoukrajinská unie evangelikálních baptistických sborů

-van-

Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry