Zprávy: 195. Ženská tvář ruských protestů proti válce

Stále více žen v Rusku vychází na protesty do ulic.

Zprávy: 137. Ženská tvář ruských protestů proti válce

Zprávy

Foto t.me/femagainstwar

Ženská tvář ruských protestů proti válce

23. února byla moskevská politická aktivistka Daria Serenko konečně propuštěna z patnáctidenního vězení. 

Daria byla zatčena za příspěvek na Instagramu z roku 2021, který obsahoval „extrémistické“ symboly spojené s protikorupčním bojovníkem Alexejem Navalným. Byla vyčerpaná. Jejím jediným přáním bylo trochu se vyspat. Druhý den, když se Daria po dvou týdnech probudila z prvního dlouhého a osvěžujícího spánku, se dozvěděla, že na Ukrajině začala válka. 

O pár hodin později obdržela textovou zprávu od přítelkyně Elly Rossmanové, ženské aktivistky a historičky z Londýna. Text byl krátký a výstižný: “Musíme něco zorganizovat.” 

To „něco“ se ukázalo jako jedna z nejrychleji probíhajících ruských protiválečných kampaní, Protiválečný odpor žen (POŽ). Od založení této organizace sdílelo přibližně 5000 lidí obrázky z protestů, letáky, ziny a nálepky, které vytvořili. Lidé ze 112 měst se 8. března zúčastnili protestu Protiválečného odporu žen, který byl věnován všem ukrajinským civilistům zabitým ve válce. 

Protiválečný odpor žen má nyní na Telegramu více než 26 000 sledujících. FAR se považuje za horizontální organizaci – neexistuje žádná přísná hierarchie a kdokoli se může připojit a používat její symboly. Jediným požadavkem je sdílet hodnoty organizace. 

„Ženy jako politická síla nemohou být na straně útočné války a vojenské okupace,“ hlásá jejich manifest. Manifest byl přeložen do téměř třiceti jazyků, včetně tatarštiny, čuvašštiny a Udmurtu. 

Protiválečný odpor žen vyzývá ženy v Rusku a po celém světě, aby se připojily k pokojným demonstracím, účastnily se protiválečných kampaní a šířily pravdu o událostech na Ukrajině.

Foto t.me/femagainstwar

Riskovat je součástí odporu

Protestovat proti vojenské operaci na Ukrajině bylo od začátku riskantní. 24. února bylo na protiválečných demonstracích po celém Rusku zadrženo více než 4000 lidí. 

Poté, co uvězněný opoziční vůdce Alexej Navalnyj svolal 6. března masovou demonstraci, byla řada politických aktivistů zatčena a umístěna do dočasného zadržovacího střediska. Byli podezřelí, že „používají telefon k teroristickým aktivitám“.

Dokonce i sdílení informací se stalo riskantním. Týden po zahájení operace podepsal Putin zákon proti sdílení „falešných zpráv“ o událostech na Ukrajině s tresty až 15 lety vězení pro pachatele.

Dokonce i jednoduchý slogan „Ne válce“ na tričku je nyní považován za „diskreditaci ruských ozbrojených sil“ a znamená pokutu. 

Existuje také riziko špatného zacházení ze strany úřadů. Letos v březnu několik mladých žen zadržených na protiválečném shromáždění oznámilo, že byly bity a slovně ponižovány na moskevské policejní stanici Bratejevo. Zvukový záznam bití obletěl sociální sítě.

„Neustále lidi varujeme, že účast v našem hnutí odporu není stoprocentně bezpečná,“ říká Ella Rossmanová, která je nyní jednou z mluvčích projektu. „Žádný politický aktivismus v Rusku není bezpečný. Snažíme se co nejlépe vysvětlit rizika a vysvětlit, jak nové zákony fungují. Neustále sledujeme informace o zatčení našich aktivistů. 

Protiválečný odpor žen dává svým aktivistkám podrobné pokyny o kybernetické bezpečnosti a způsobech, jak se vyhnout pozornosti policie v ulicích. 

Každý den přicházejí s novými způsoby protestu, které jsou stále považovány za legální. Aktivisté píší protiválečná hesla na bankovky, vytvářejí umělecké předměty a instalují je v parcích, chodí ven celí v černém na znamení smutku za zabité na Ukrajině, rozdávají květiny nebo prostě pláčou v moskevském metru. 

„Nicméně,“ dodala Daria Serenko, „situace se mění každým dnem. Co bylo přijatelné včera, dnes nefunguje. Před týdnem jste mohli jít ven v černém a držet v ruce bílou růži. Nyní za to budete zadrženi. To se stalo naší aktivistce Anně Loginové z Jekatěrinburgu. Dostala devět dní vězení.”

Foto t.me/femagainstwar

“Máme více než 100 aktivistek, které byly zadrženy nebo pronásledovány policií,” řekla Serenko. „Co nejdříve se s nimi spojíme, zeptáme se jich, co potřebují a jak jim můžeme pomoci. 

Dáváme našim aktivistkám kontakt na právníky a zajišťujeme, aby jejich případy získaly dostatečnou mediální pozornost. Poskytujeme také psychologickou podporu. Nacházíme bezplatné psychoterapeuty, kteří mohou pomoci, pokud se stane něco pobuřujícího a traumatizujícího, jako je to, čím si prošly ženy zadržované v Bratejevu. 

Skupina má také fond na pomoc účastnicím, které přišly o práci nebo ji opustily kvůli svým politickým názorům.

„ Ženská “ tvář protestů

V posledních několika týdnech byly sociální sítě plné komentářů o „ženské tváři“ ruských protestů. Marina Ovsjannikovová, producentka ruské státní televize, která přerušila vysílání zpráv protiválečným transparentem, je nápadným příkladem. Daria Serenko také poznamenává, že ruská LGBT komunita také hraje velkou roli v těchto protestech. 

Ella Rossman poznamenala, že do protestů jsou samozřejmě zapojeni i muži. „Dostáváme spoustu zpráv od mužů, kteří podporují naše hnutí. Pro každého je místo,“ řekla. „Ale řekla bych, že je to jednoznačný rys protiválečných protestů v Rusku – že je tam hodně žen. A jsou opravdu velmi aktivní. Dělají demonstrace, nosí žluté a modré oblečení a šíří informace.“

Vysvětlení vidí v růstu ženského hnutí v Rusku. „Podle mého počtu – a ženské hnutí v Rusku sleduji již tři roky jako účastnice a výzkumnice – je nyní po celém Rusku více než 45 základních ženských skupin. A vzájemně spolupracují. To je důvod, proč se ženy mohly tak rychle zmobilizovat.“

Foto t.me/femagainstwar

Poznamenala také, že to vedlo k „novému chápání ženského zastoupení. Přestože jsou ženy v Rusku již léta politicky aktivní – podívejte se na Výbor matek vojáků – existuje nový způsob, jak se dívat na ženy. Místo ženy není jen v kuchyni. Ženy mohou a potřebují být společensky a politicky aktivní a měnit věci, se kterými nesouhlasí.“

Serenko a Rossman nyní tráví osm až dvanáct hodin denně prací pro Protiválečný odpor žen. Obě opustili Rusko — Serenko odešla po zahájení invaze na Ukrajinu a Rossman žije v Londýně od roku 2021. 

“Momentálně nejsem v Rusku, takže mohu prozradit své jméno,” řekla Rossman. „Když jsme s tím začínaly, myslely jsme, že je velmi důležité mít účastníky, kteří neskrývají svou identitu. Vážně by to posílilo naši důvěryhodnost, ukázalo, že jsme skuteční lidé a že to není policejní past. Skutečnost, že jsem v zahraničí, mi dává svobodu dělat určité věci, které lidé v Rusku nemohou.

Uvědomuje si, že se pravděpodobně nemůže vrátit do Ruska na mnoho let a že existují problémy spojené s organizováním ruského protestního hnutí ze zahraničí. “Ale myslím si, že takto může naše hnutí pokračovat bez ohledu na okolnosti, i když bude většina aktivistů v Rusku zatčena.”

Kromě toho existuje další výhoda převážně ženského protestního hnutí. “Policisté nás léta podceňovali,” řekl anonymní aktivista. „Pokud hodíte jednu aktivistku do vězení, na její místo nastoupí další. Ženy ukázaly, že jsou ohromně silné. Vždycky jsem věděla, že moji přátelé byli stateční. Ale díky této situaci jsem si uvědomila, že mohou také zůstat pevné a jednat místo toho, aby se utápěly v nerozhodnosti a sebelítosti.“

Lölja Nordic, ženská aktivistka, která se účastní Protiválečného odporu žen, poznamenává, že rostoucí tlak, kterému nyní protestující čelí, má vyděsit nejen je, ale také jejich spolupracovníky, přátele a příbuzné. 

„Chtějí vás a lidi kolem vás terorizovat,“ říká. „Chtějí, aby všichni věřili, že mít svůj názor a mluvit je nebezpečné. Že to povede k trestu. Je důležité nepropadat panice, ale pamatujte, že kdokoli nyní může být kdykoli zadržen. Připravte sebe a svou rodinu na to, co se může stát. 

Promluvte si se svými přáteli a příbuznými o možných rizicích. Diskutujte o bezpečnostních opatřeních. Řekněte své rodině, komu by měli zavolat v případě nouze… Naplánujte si přesně, jak si navzájem pomůžete, pokud bude někdo zadržen nebo přepaden.“

“Osobně se nebojím,” řekla jedna z aktivistek. Současné poměry přirovnala k sovětské cenzuře. „Překvapuje mě, jak vynalézaví lidé dokážou být za takových okolností. Před válkou jsem se dívala na sovětské filmy a přemýšlela – jak se z toho dostali? Taková je naše situace. Protesty jsou čím dál vynalézavější. “

Foto t.me/femagainstwar

The Moscow Times
nezávislé noviny

-krk-

Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry