John Smyth – spisy

Spisy Johna Smytha se zachovaly v Amsterdamu v manuskriptech. V 19. století byly postupně převedeny do tiskové podoby.

Za velké podpory Sira Georga W. Macalpina, který velkoryse pomohl tomuto projektu stipendiem.

Autorem práce je dr. W. T. Whitley, čestný tajemník Baptistické historické společnosti.

V roce 1881 Dr. Henry Martyn Dexter publikoval Pravý příběh Johna Smytha, Se-Baptisty, ve kterém byly uvedeny některé podrobnosti o Smythově životě. Po uplynutí třiceti pěti let vyšla díla stejného Johna Smytha, která předkládají komplikovaný popis života svého autora. Během intervalu toho mezidobí bylo objeveno mnoho nových detailů, týkajících se ranných anglických disidentů. Některé z nich se týkají Smytha. V knize editor uvádí své přesvědčení, že shromáždil hlavní fakta, ale odmítá, že k nim přidal nějaký důležitý originální dodatek. Toto tvrzení je pravděpodobně správné, protože ačkoli spis Dr. Whitleyho o Smythovi pokrývá více než sto stránek, obsahuje kromě nového náhledu jen málo nového. Přítomnost takového podrobného náhledu vysvětluje velký rozdíl v rozsahu mezi tímto a dřívějším spisem. Smyth, který je zde vylíčen, ve skutečnosti není přesně Smythem Dr. Dextera, protože Dr. Whitley jako baptista je mnohem citlivější k líčení Smytha, který byl opravdu mužem velmi milé povahy. Někdy se však Dr. Dexter a Dr. Whitley shodnou.

Příběh Smythovy pestré kariéry ve stručnosti, jak je zde nastíněn, je následující:

John Smyth nastoupil do Christ’s College v Cambridge jako student v roce 1586 a v roce 1590 získal titul bakaláře umění. V roce 1593 získal magisterský titul a v roce 1594 byl absolventem vysoké školy. Ve stejném roce byl vysvěcen Wickhamem, biskupem z Lincolnu. Po novém roce 1598 opustil své společenství.

V roce 1600 byl zvolen docentem v Lincolnu, kde působil asi dva roky. Během roku 1602 byl propuštěn z této funkce.

Roky 1603 a 1604 strávil v soudních sporech, psaní a publikování. V roce 1605 působil jako lékař a přednášel na škole Gainsboroughu, kde byl v následujícím roce založen separatistický sbor.

V roce 1608 emigroval Smyth s tímto sborem do Amsterdamu. Zde se brzy zapojil do různých náboženských kontroverzí a byl zaneprázdněn psaním knih. V roce 1609 se on a jeho následovníci stali anabaptisty, ale měli různé potíže.

Hlavní téma v Smythově životě bývá zdůrazňováno v tom, jak o tom jasně píše Dr. Whitley i další vědci, že se pokřtil pokropením nebo politím, a ne ponořením. V tomto bodě již nemůže existovat žádná nejistota a Dr. Whitley v následujících slovech tento názor ohlašuje jako oficiální pohled na moderní anglické baptisty (str. XIV-XCV): Pokřtil se Smyth? …. Odpověď je vidět na straně 660 tohoto vydání jeho vlastními slovy. Rukopis s jeho vlastním písmem je uložen v Amsterdamu, s jeho podpisem “Incoeperint seipsos baptizare”; a pokud existuje mírná nejednoznačnost, jeho poslední kniha pojednává o tom, zda lidé „se mohou, pokud nejsou dosud pokřtěni, pokřtít sami (jako my)“. Jejich skupina se zjevně pokřtila a během roku disidenti Clifton, Ainsworth, Robinson, I. H. a Gerritsz, všichni v Amsterodamu, kteří znali Smytha, uvedli, že tím byl on.

To způsobilo rozdílné vnímání křtu v jeho případě, byl odlišný od všech ostatních. Je nesporné, že se Smyth pokřtil sám. Ale co při tom udělal? Jak to provedl?

Smyth mluví o „vodním bazénu“, tento termín byl používaný při křtu puritány obecně, i když to bylo tehdy technicky nezákonné, a to způsobem, který naznačuje, že ho sám obvykle používal; strana 568.

Samotná titulní strana této publikace cituje dva texty o znamení na čele a opakované narážky v knize poukazují na aplikaci vody právě tam. V krátké době celý akt jeho křtu podrobně prozkoumal nizozemský sbor mennonitů, který uvedl, že se ho zeptali na základ a formu svého křtu a nezjistili, že by existoval nějaký rozdíl, v jednom či druhém, mezi anglickým a holanďským křtem. Takže stejný zvyk bývalých přátel Smythe, mlčení jeho odpůrců na místě ohledně jakéhokoli podivného činu, výslovné prohlášení mennonitů o podobnost formy jeho křtu, vyjasnilo, že nedošlo k žádné inovaci, co se týče vykonaného aktu křtu, ale že voda byla aplikována na čelo.

Práce publikované Smythem jsou následující:

The Bright Morning Starre, 1603;

A Paterne of Trve Prayer, 1605;

Principles and Inferences, 1607;

The Differences of the Churches of the Seperation, 1608;

Certayne Demaundes from the Auncyent Brethren of the Seperation; Paralleles Censvres, Observations, 1609;

The Character [=Mark] of the Beast, 1609;

Propositions and Conclusions concerning True Christian Religion, contayning a Confession of Faith of Certayne English People, Liuing at Amsterdam, 1611

The Last Booke of John Smith called the Retractation of his Errours, and the Confirmation of the Truth.

Smythovy spisy, které stále existují v rukopisech a které se zde objevují poprvé, jsou následující:

Application for Union with the Waterlander Church in Amsterdam (Žádost o spojení se sborem mennonitů v Amsterdamu), 1610;

Přihláška do mennonitského sboru – vlastní rukopis Johna Smyha 1609 – 1610

The First Baptist Confession, (První baptistické vyznání víry), 1610;

Defence of Ries’ Confession, (Obrana Riesova vyznání víry), I6I0;

Argumenta contra Baptismum Infantum, (Argumenty proti dětinským baptistům), 16I1 ?

Tisk textu různých Smythových děl byl proveden s veškerou péčí, kterou je člověk zvyklý najít v práci časopisu Cambridge Press, a zdá se, že transkripce je obecně uspokojivá. V pravopisu jsme zaznamenali drobné nepřesnosti, které však zjevně nejsou příliš početné. Průměrný student bude zřídkakdy potřebovat nahlédnout do původních vydání nebo do rukopisů zachovaných v Amsterdamu. V biografii jsou některé drobné detaily, s nimiž nemůžeme zcela souhlasit, ale přesto doufáme, že tyto svazky najdete v mnoha knihovnách.

CHAMPLIN BURRAG

Kniha Works of John Smyth ke stažení:

Prameny

  • The Works of John Smyth, Fellow of Christ’s College, 1594-98. Tercentenary Edition for the Baptist Historical Society, with Notes and Biography. Edited by W. T. Whitley. Cambridge: University Press; New York: Putnam, 195. cxxii+ 776 stran. 31s.
  • Burrag, Champlin: Works of John Smyth, THE AMERICAN JOURNAL OF THEOLOGY, JOHN CARTER BROWN LIBRARY PROVIDENCE, R.I. 1. 10. 2916
Štěpán Křivánek

Článek je součástí Baptistické encyklopedie a je průběžně doplňován a aktualizován.

Poslední aktualizace 24. 8. 2020