František Brdlík (1897 – 1994)

František Brdlík

František Brdlík

31. 3. 1897 – 12. 7. 1994

Bratr kazatel František Brdlík se narodil v Chicagu v chudé katolické rodině jako jeden z osmi sourozenců. První svědectví o Pánu Ježíši dostal ve dvanácti letech od rodiny, která navštěvovala baptistický sbor. Od sedmnácti let začal pravidelně navštěvovat baptistická shromáždění, ve dvaceti letech prožil své znovuzrození, byl pokřtěn a stal se členem českého baptistického sboru na Throop Street v Chicagu.

Moodyho biblický institut v Chicagu (Moody Bible Institute Chicago)

Po skončení první světové války byl v USA nedostatek misijních pracovníků pro nově vzniklé Československo a Frank se rozhodl, že pojede do vlasti svých rodičů jako misionář. Přihlásil se na Moodyho biblický institut v Chicagu, kde studoval dva a půl roku. Pak přešel na Severní baptistický teologický seminář, který absolvoval v roce 1923 a byl ordinován za kazatele.

Jako mnoho teologických seminářů ve Spojených státech, začal severní baptistický teologický seminář jako „protestní škola“. Do druhého desetiletí dvacátého století se mnoho evangelikálů ve staré severní baptistické konvenci (nyní Americké baptistické církve / Northern Baptist Convention, USA) obávalo šíření teologického liberalismu v denominaci. 

Northern Baptist Seminary Chicago

V roce 1913 se skupina laiků z baptistické církve v Chicagu rozhodla založit nový seminář zaměřený na přípravu mužů a žen pro efektivní službu pastorů, pedagogů, misionářů a evangelistů v evangelickém teologickém kontextu.

Northern Baptist Seminary Chicago

Dvacátá, třicátá a čtyřicátá léta byla pro tradiční americké denominace obtížnými roky, které se ocitly v divokých debatách o teologické rozmanitosti a kontrole církevních institucí. Během těchto desetiletí hrál seminář důležitou roli při vedení konzervativnějších evangelikálních sil v Severní baptistické konvenci, ale odolával rostoucím tlakům na oddělení od denominace. 

Seminář prosazoval široce evangelické postoje, odlišné od liberálních a fundamentalistických extrémů. Dlouho předtím, než se to stalo módou jinde, se seminář stala průkopníkem ve své odpovědnosti vůči ženám, etnickým menšinám a světu v kazatelské službě.

První absolventi Northern Baptist Seminary Chicago

V roce 1923 se František Brdlík také oženil s věřící dívkou Vlastou Fialovou, která chtěla rovněž misijně pracovat.

Ve sboru na Throop Street se poznal se sestrou Annou Janderovou, která žila již řadu let v USA a v tomto sboru byla pokřtěna. Pocházela z vesnice Sruby u Vysokého Mýta a v roce 1921 se vracela s manželem do vlasti. Frank Brdlík jí slíbil, že po ukončení studií přijede misijně pracovat do Vysokého Mýta.

Po skončení 1. světové války se Janderovi vrátili zpět do Čech do Srubů. Jejich práce se šířila i ve Rzích, Týnišťku, Jaroslavi i ve Vysokém Mýtě.

František Brdlík svůj slib splnil a koncem roku 1923 odcestoval s manželkou do Čech. Ve Vysokém Mýtě zahájil se sestrou Janderovou okamžitě svoji činnost. Pořádal společná shromáždění, navštěvoval i okolní vesnice a již v létě 1924 vykonal první dva křty v řece Loučné u Zámrsku.

Dne 3. května 1925 se konalo první shromáždění ve Vysokém Mýtě v bytě sestry Janderové. V krátké době se rozjely nedělní biblické školy pro děti (100 dětí), biblické vyučování pro dospělé a setkávání mládeže.

Zájem veřejnosti o baptistická shromáždění rostl a tak koncem roku 1925 byl na pomoc misii pozván z Moravy bratr Cyril Burget ze sboru v Lipové.

Po přistěhování bratra kazatele Cyrila Burgeta v roce 1926 se během krátké doby rozhodlo pro Krista 25 lidí.

Dnem 1. dubna 1926 byl oficiálně ustaven „Křesťanský sbor baptistů ve Vysokém Mýtě” (s počtem zakládajících členů osm) a bratr František Brdlík se stal jeho prvním kazatelem.

Dne 12. dubna 1926 byl koupen a přestaven dosud sloužící sborový dům v ulici Pražská č. 72 za 200 000 Kč. A již 1. srpna 1926 se konalo první shromáždění v nové modlitebně.

Brdlík
Sborový dům ve Vysokém Mýtě

Z práce, která se slibně rozvíjela, byl však bratr kazatel František Brdlík Baptistickou konvencí v Illinois odvolán, aby se ujal práce ve sboru na Throop Street v Chicagu. Vyměnil si tak místo s kazatelem Janem Mikulenčákem, který při svém studiu na semináři North Baptist Theology Seminary zároveň sloužil sboru na Troop Street a měl se v roce 1927 vrátit zpět do Československa.

Brdlíkovi se vrátili v prosinci 1927 do USA, kam byl bratr povolán, aby sloužil v Chicagu v krajanském sboru na Troop Street. Tento sbor ležel v srdci české oblasti v Chicagu a byl jakousi ,,kolébkou” československé baptistické práce v Americe.

Svou misijní práci tento sbor začal v roce 1887 a podílela se na ní řada bratří a sester. Zde bratr Brdlík sloužil 3 roky, poté se stal na 14 let kazatelem v dalším krajanském baptistickém sboru v chicagské oblasti Brookfield Baptist Church.

Noviny Chicago Tribune zveřejnily v neděli 07 ledna 1945 na straně 10 zptávu o odchodu bratra kazatele Františka Brdlíka ze sboru:

Kazatel Cox odpovídá na povolání do sboru v Brookfieldu

– Kazatel Carl L. Cox je novým pastorem v baptistickém sboru v Brookfieldu, nahradil kazatele Franka Brdlíka, pastora od roku 1931, který byl přidělen do baptistického sboru Immanuel, 2520 S. Lawndale ul. Kazatel pan Cox, student na Moodyho biblickém institutu sloužil jako kazatel v Alabamě pět let.

Známý Immanuel Baptist Church na Lawndale Avenue (ve státě Pennsylvania), který byl v historii krajanských sborů největší (přes 400 členů), však byl bez kazatele, a tak pozval bratra Františka Brdlíka.

Práce v tomto sboru byla mimořádně obtížná z důvodu postupné transformace z české práce na anglickou, takže se bratr psychicky zhroutil a musel tuto práci, kterou vykonával plných 18 let (až do důchodu), na radu lékařů opustit.

Brzy po příchodu do Union City bratru Brdlíkovi zemřela manželka. Později ještě jednou vstoupil do manželství s členkou sboru Irenou Gregorovou, která mu byla věrnou společnicí na sklonku života.

V letech 1956 -1957 a 1966 -1967 byl prezidentem Československé baptistické konvence USA a Kanady a v letech 1947 a 1963 -1965 jejím viceprezidentem.

Bratr kazatel František Brdlík zemřel ve věku 97 let ve městě Union City v Pennsylvánii.

Osobní svědecví kazatele Františka Brdlíka si můžete přečíst zde: Kazatel František Brdlík vzpomíná.

Prameny:

  • Jan Vychopeň, Jaroslav Smílek, Vlastimil Pospíšil: Kazatelé BJB, 2005
  • Northern Baptist Theological Seminary Historie
  • Chicago Tribune, Chicago, Illinois, Sun 07 Jan 1945 Page 10
              Štěpán Křivánek

Článek je součástí Baptistické encyklopedie a je průběžně doplňován a aktualizován.

Poslední aktualizace 30. 3. 2021

Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Česká republika nebo facebookovou skupinu Zpravodaj baptistických sborů