Glosa: 23. Úvahy o křtu v Chebu
Glosa
Úvahy o křtu v Chebu
Svého času jsem psával poznámky k nedělnímu kázání kazatele Davida Slámy z BJB v Chebu a dával je na jejich skupinu baptistgroup.
Nesetkal jsem se však s porozuměním, ale naopak s odmítáním a kritikou jakékoliv služby ve sboru, protože kazatel a pravověrní bratři měli vždycky pravdu, i kdyby ji neměli.
Vyřešil jsem to k jejich spokojenosti tak, že jsem ze sboru vystoupil a sloužím jinde.
Nemohu však přejít jen tak záležitosti, které se týkají mé rodiny – respektive ženské části rodiny, která u baptistů v Chebu zůstala. Nebránil jsem jim v tom. Jsou to svobodné bytosti. Zvlášť manželka a vnučka se i dost angažovali ve službě.
To, že vnučku kazatel odmítnul pokřtít, vnímám tak trochu i jako pomstu za to, že jsem se odvážil nesouhlasit s jeho způsoby služby a vedení sboru.
Kazatel si to zdůvodnil před sebou samým i před staršovstvem jinak. Nedomnívám se, že je schopen sebereflexe ve vůdčím postavení sboru.
Po dlouhé době jsem si poslechnul jeho nedělní výklad na Mt 28: 16 – 20 (kázání začíná v čase 1:04:31):
Dovolil jsem si k tomu napsat pár poznámek:
Křtíce a učíce – podle Kralického překladu.
Křest v Kristově výzvě předchází učení, nebo naopak?
Příprava ke křtu je co? Dva roky vyučoval kazatel Sláma vnučku Anetu, aby ji nakonec odmítnul pokřtít.
Je to vůbec biblický způsob?
Symbolika toho, že umíráme hříchu?
Nejdříve je nutno se stotožnit s Kristem, umřít hříchu, atd, aby bylo možno pokřtít?
Nebo pokřtít a pak si teprve uvědomovat a prožívat to, co znamená?
Křest na vyznání víry, nebo na správné pochopení významu křtu?
Místo následného vyučování péče a pastorace křtěnce určovat podmínky k tomu, aby mohl být ten, kdo touží být pokřtěn, plnoprávným členem církve a potvrzenou Boží ovečkou?
Jaké podmínky požaduje Kristus?
Jaké podmínky požaduje kazatel Sláma?
Jaké podmínky požadují baptisti?
Podmínkou křtu je přece pouze víra.
Kdo z lidí může posoudit, jestli zájemce o křest skutečně věří, nebo nevěří?
Nejdříve být nasáklý, prostoupený Kristem, jako okurka v láku, být v podstatě dokonalým křesťanem, aby bylo možno přijmout svátost křtu? Nebo přijmout svátost křtu proto, aby mě proměňovala a táhla k dokonalosti?
Do láku se namáčí už naložená okurka, nebo syrová, aby se časem nasákla? Do barvy se namáčí už obarvené plátno, nebo neobarvené? ( Používám kazatelův nesprávně vyložený a jím pochopený příklad.)
Dává pečeť Bůh, nebo kazatel Sláma dává pečeť?
Křest jako připojení se k církvi?
Jestliže odmítnu někoho pokřtít, znamená to, že si nepřeji, aby zájemce o křest patřil do sboru a církve. Může to rozsoudit kazatel? Může odmítnout a odsoudit zájemce jako nehodného? Domnívám se, že k tomu nemá od Pána žádnou kompetenci, a dokonce ani od sboru a církve k tomu nemá kompetenci.
Pokud takovou praxi aplikuje, přivlastňuje si neprávem autoritu Boží, deklaruje svou pravověrnost a nadřazenost a dává neomaleným a nepřiměřeným způsobem najevo, že je hlavou jakéhosi elitního spolku, který si opečovává a hlídá svou sektářskou dokonalost a nechce mít nic společného s těmi, kdo ještě nedosáhli na jeho úroveň.
Podle zprávy kazatele na výroční sborové shromáždění sbor stárne. Není to také z toho důvodu, že má za prioritu „správné“ učení a nemá za prioritu empatii, lásku a snahu o skutečné rodinné vztahy ve sboru? Nedělní přednášky z kazatelny o tom, jak se má nebo nemá křtít, sbor ani nevěřící svět nejspíš nezachrání.
“Správné učení” a způsob, jakým je přednášeno, je způsob služby, který nemá daleko od tzv. neokalvinistického způsobu kázání. Takovým autoritativním způsobem káže právě třeba McArthur.
Kazatel Sláma však odmítá, že by byl neokalvinistou. Nicméně jeho způsob služby, který je založený na absolutně správných výkladech a postojích, nasvědčuje tomu, že bratr kazatel je až příliš naložený v neokalvinistickém láku a že je přímo nasáklý tímto sektářským baptismem.
Jan Kvasnička
21.2.2024
Jan Kvasnička
Ing. Jan Kvasnička byl dlouholetý laický kazatel a pracovník v dorostu ve sboru Bratrské jednoty baptistů v Chebu. Nyní slouží misijní skupině CB v Chebu.
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry