Historie: 224. Baptističtí prezidenti Spojených států
Historie
Baptističtí prezidenti Spojených států
Biden je teprve druhým katolickým prezidentem, ale téměř všichni byli křesťané.
O katolické víře prezidenta Joe Bidena toho bylo napsáno mnoho. Často mluví o svém náboženském přesvědčení a cituje Bibli a pravidelně navštěvuje mši.
Ačkoli asi každý pátý dospělý v USA je katolík a katolicismus je dlouho jednou z největších náboženských skupin v zemi, John F. Kennedy byl jediným katolickým prezidentem, dokud Biden nesložil přísahu 20. ledna. Kromě Bidena jen jeden Katolík John Kerry byl od Kennedyho atentátu v roce 1963 kandidátem na prezidenta na hlavní straně.
Americká ústava skvěle zakazuje jakýkoli náboženský test nebo požadavek na veřejnou funkci. Přesto téměř všichni prezidenti národa byli křesťané a mnozí byli biskupové nebo presbyteriáni, přičemž většina ze zbytku patřila k jiným prominentním protestantským denominacím.
Předchozí prezident Donald Trump byl zahrnut jako presbyterián, ale v rozhovoru pro Religion News Service z října 2020 řekl, že se již neidentifikuje jako presbyterián: „Nyní se považuji za bezdenominační. Křesťan.”
Prezidenty Spojených států se stali čtyři muži spojení s baptistickými sbory. Tři z nich byli demokraté a jeden republikán. Dva byli ze severu* a dva z jihu.
Warren G. Harding (29. republikán z Ohia, 1921-23), 29. prezident. Byl členem a správcem baptistického sboru Trinity v Marionu ve státě Ohio. Do sboru vstoupil 6. května 1883, když mu bylo 17 let a sbor se ještě jmenoval Svobodný baptistický sbor. Historici Hardinga obecně řadí mezi nejhorší prezidenty. Vycházejí z toho, že během svého působení v úřadu dosáhl jen málo úspěchů, a pro korupci během své vlády – několik jeho spolupracovníků jmenovaných do funkce šlo do vězení za různé skandály. Nejsem si jistý, ale nemyslím si, že by byl obviněn z nekalostí nad rámec toho, že to dovolil.
Harry S. Truman (33. demokrat z Missouri, 1945-1953), 33. prezident. Truman je asi nejznámější tím, že následoval Roosevelta, byl prostořeký a povolil svržení bomb na Japonsko. Jinak toho o jeho prezidentství ani o jeho baptistické víře moc nevíme. V 18 letech byl Truman pokřtěn v baptistickém sboru Benton Boulevard v Kansas City ve státě Missouri, kde v té době žil. Později se v roce 1916 stal členem Prvního baptistického sboru v Grandview ve státě Missouri (tehdy se jmenoval Grandview Baptist Church). V roce 1945 Truman napsal: “Jsem baptista, protože si myslím, že tato věrouka poskytuje obyčejnému člověku nejkratší a nejpřímější přístup k Bohu.” (Zdroj: Michael Devine, ředitel Harry S. Truman Library and Museum)
James Earl “Jimmy” Carter (39. demokrat z Georgie, 1977-1981). Carter je často připomínán kvůli tomu, že mluvil o tom, že se narodil jako křesťan (a podle některých i kvůli tomu, že se vzdal Panamského průplavu). Jeho prezidentství je mnohými považováno za neefektivní a po jednom funkčním období ho Američané nahradili Ronaldem Reaganem. V době svého prezidentství byl jižanským baptistou, ale nyní se on i jeho sbor hlásí také k liberálnějšímu Cooperative Baptist Fellowship. Je oblíbeným učitelem nedělní školy v baptistickém sboru Maranatha v Plains ve státě Georgia. Jako baptista by byl považován za osobu z liberální části spektra. S jeho prezidentstvím nejsou spojeny žádné pochybné morální činy nebo nevhodné chování.
William Jefferson “Bill” Clinton (42. demokrat z Arkansasu, 1993-2001). Byl pokřtěn v baptistickém sboru Park Place v Hot Springs v Arkansasu. Jedním z nejvíce připomínaných činů tohoto jižanského baptistického prezidenta je sexuální skandál Moniky Lewinské. Ačkoli byl prezident baptista, navštěvoval se svou rodinou v době, kdy byl prezidentem, sbor Foundry United Methodist Church ve Washingtonu.
Poznámky:
- Missouri lze nejlépe považovat za “pohraniční stát” než za “severní”. Domnívám se však, že Trumanův sbor mohl být přidružen k severním baptistům. (To je třeba ještě trochu prozkoumat.)
- Abraham Lincoln byl vychován baptistickými rodiči, ale nikdy nebyl členem žádné církve.
- George Washington byl údajně pokřtěn Johnem Ganem během revoluční války. To je předmětem sporů (tj. někteří historici věří, že se tak stalo, a někteří ne). Dva z vnuků Johna Gana v místopřísežném prohlášení tvrdili, že jejich teta, nejstarší dcera Johna Gana, jim řekla, že její otec Washingtona pokřtil. Přesto se zdá, že Washington zůstal navenek spojen s episkopální církví.
-tep-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry