Jak by měli následovníci Krista reagovat na současnou situaci v Izraeli/Palestině?
∼∼ Yohanna Katanacho ∼∼
Nejprve si uvědomme, co se dnes v Izraeli/Palestině děje. V poslední době zesílilo napětí a násilí se šíří v různých podobách po celé zemi. Zde jsou některé z možných důvodů této vlny násilí:
- Šejk Džarráh je palestinská čtvrť a je centrem majetkových sporů mezi Palestinci a izraelskými Židy. Palestinským rodinám v Šejk Džarráh hrozí vystěhování.
- Nacházíme se na konci ramadánu. Situace v Šejk Džarráh dala vzniknout napjaté atmosféře díky tomu, že byl omezen přístup mnoha muslimů k modlitbám u Skalního dómu.
- Mnoho židovských osadníků chtělo oslavit Den Jeruzaléma, v němž izraelští Židé oslavují jednotu Jeruzaléma. To znamená, že celý Jeruzalém má být pod židovskou kontrolou. Obrovský dav židovských osadníků pod ochranou izraelské armády prochází ulicemi arabských čtvrtí a oslavuje tyto události způsobem, který Palestince provokuje.
- V Jeruzalémě v oblasti Skalního dómu vypukly demonstrace. Několik Palestinců bylo zraněno a zraněni byli i někteří Židé. Demonstrace na citlivém místě vyvolaly hněv mnoha lidí po celém Izraeli. Na různých místech začalo několik demonstrací. Jsou další zranění.
- Islámská hnutí v Gaze začala odpalovat desítky raket na Izrael, šíří paniku a vyjadřují frustraci z dlouhodobě neutěšené situace. Izrael odpovídá tvrdou pěstí. V pásmu Gazy jsou zabity desítky palestinských civilistů.
- Celková situace je špatná. V posledním roce jsme kvůli Covidu-19 prošli těžkým obdobím. Izrael nemůže sestavit vládu kvůli rozdělené zemi. Palestinci jsou rozděleni mezi vedení Gazy a Ramalláhu. Neexistuje žádná naděje na mírové politické řešení.
Ve světle těchto skutečností se frustrace a násilí šíří jako požár. Zcela jistě jsem se dopustil zjednodušení a také záměrně používám mírný jazyk, abych nikoho nepopuzoval.
Hledejte dlouhodobé řešení, se kterým budou moci žít jak Palestinci, tak Židé.
Nyní se vrátím ke své původní otázce a poskytnu několik odpovědí.
- Měli bychom se modlit za pokoj Jeruzaléma i všech jeho obyvatel.
- Neměli bychom ospravedlňovat ničení veřejného majetku ve jménu našeho práva demonstrovat.
- Plačme s plačícími bez ohledu na jejich postavení. Souciťme se všemi, kdo trpí.
- Stůjme při utlačovaných pokojným způsobem, navštěvujme je a posilujme je v konání toho, co je správné. To může zahrnovat jejich podporu u soudů pomocí práva.
- Zvažujme dlouhodobá řešení a posilujme vedoucí představitele, kteří mohou taková řešení přinést. Za současné situace s možností vládních změn usilujme o to, aby v Izraeli i Palestině byly vlády ve správných rukou.
- Šiřme prorocké pohledy na současnou realitu. Takové, které šíří Boží lásku, jenž usiluje o spravedlnost.
- Navštěvujme zraněné lidi a osobně se za ně modleme. Mohli bychom také vydávat prohlášení, která zdůrazňují náš závazek být solí a světlem v zemi, která je nemocná nenávistí.
A konečně, bez ohledu na váš politický postoj, prosím, neospravedlňujte zabíjení bližních, ale učte se od Knížete pokoje, který nás naučil, jak milovat v obtížných situacích. Žehnejte, modlete se a konejte dobro těm, kteří se od vás liší. Naslouchejte a buďte pokorní. Nedělejte ukvapené závěry. Hledejte dlouhodobé řešení, se kterým budou moci žít jak Palestinci, tak izraelští Židé. Hledejte toto řešení, aniž byste ztratili svůj závazek k lásce nebo Spravedlnosti. Kéž nám všem Pán pomůže a zachrání Izrael/Palestinu před nenávistí, krveprolitím a všemi formami nespravedlnosti.
Rev. Dr. Yohanna Katanacho je děkanem Evangelické školy v Nazaretu.
Zdroj: EBF – How should followers of Christ respond to the current situation in Israel/Palestine?
Pozn. odkazy v článku na wikipedii nejsou původní.
přel. lkuc