JAS 50 let: Adrian Snell, tričko a beatifikace Miloše Šolce
Setkání veteránů pěveckého sboru JAS na Královských Vinohradech přineslo krom očekávaného i neočekávané, ba překvapivé.
JAS 50 let
Adrian Snell, tričko a beatifikace Miloše Šolce
Setkání veteránů pěveckého sboru JAS na Královských Vinohradech přineslo krom očekávaného i neočekávané, ba překvapivé.
Očekávané byly večery plné nostalgie a vzpomínek na dávné mládí veteránů, zahalené do amerických gospelových hitů 70. let minulého století.
Ve své době byl pěvecký sbor JAS výjimečný projekt. Své vrcholné období zažíval pod taktovkou Libora Mathausera. A po letech prožil revival zásluhou Jiřího Lučana. Oba dva se však v programu jen letmo mihli.
Centrem veškeré pozornosti byl “otec zakladatel” Miloš Šolc, který stál za dirigentským pultíkem v počátcích JASu.
Miloš Šolc už dlouho není členem BJB, přesto v ní nadále působí jako věrozvěst tvrdého novokalvinismu. Asi proto mu byl na setkání JASu neočekávaně dáván tak velký prostor. Některé supliky a ódy vedení BJB i vinohradského sboru vytvářely dojem probíhající beatifikace1. Patrně se vbrzku dočkáme i svatořečení Miloše Šolce.
Punc světovosti měl setkání dodat populární křesťanský hudebník a zpěvák Adrian Snell, který v 80. letech koncertoval i v Československu. A věru nezklamal. Jako mezinárodní host přinesl nový svěží vítr do zatuchlého rybníčku BJB. A nejen svým uměleckým přínosem.
Adrian Snell se postaral o překvapení, když vytoupil v tričku s nápisem LOVE IS A HUMAN RIGHT, což je takový překladatelský oříšek… dalo by se to přeložit jako LÁSKA JE LIDSKÉ PRÁVO, což by mělo v uších kovaných baptistů znít opravdu libě..
Toto tričko s nápisem LOVE IS A HUMAN RIGHT je produkt organizace AMNESTY INTERNATIONAL a podle jejich stránek je skvělým způsobem, jak ukázat svou podporu komunitě LGBTQ.
Na přímý dotaz redakce Síť víry Adrian Snell odpověděl, že plně podporuje lásku stejnopohlavních párů, gayů a lesbiček. A to je ve vinohradském sboru i v BJB, která nedávno kvůli smyšlenému obvinění ohledně LGBT vyloučila sbor Na Topolce, věru neslýchané. Ale jak říkáme my baptisti, nemusí pršet, stačí když kape.
Nicméně vedení BJB přispěchalo s prohlášením, kterým celou situaci komentovalo:
Jsme vděčni za službu bratra Adriana Snella při víkendovém jubilejním setkání pěveckého sboru JAS v Praze. Vážíme si jeho dlouholeté služby na poli křesťanské hudby a jeho spolupráci s česko-slovenskými baptisty již od dob totality.
Protože se objevují spekulace, co myslel nápisem na svém tričku (Love is a human right), které měl pod sakem na pátečním koncertu, prostřednictvím br. Libora Mathausera jsme ho poprosili o vyjádření.
Adrian Snell odpověděl, že mu jde o podporu lidských práv a důstojnosti člověka v širším slova smyslu, ne o propagaci myšlenek hnutí LGBTQ a že ho mrzí, že to takto někteří interpretovali. Adrian Snell svojí hudbou i svědectvím svého života vždy vedl k lásce ke Kristu a ke všem lidem. Přáli bychom si, abychom se nenechali rozdělovat jeden proti druhému a žili své životy v pravdě. Pavel Coufal a Jan Jackanič (za Výkonný výbor BJB).
Podle tohoto prohlášení je tedy toto tričko v pořádku a je možné ho nosit (pod sakem?) při akcích BJB. Můžeme tedy směle říci, že je to nová vlaštovka v LGBTQ orientaci BJB. Věříme, že se BJB nenechá rozdělovat jeden proti druhému a bude žít své životy v pravdě.
Tričko s nápisem LOVE IS A HUMAN RIGHT si můžete zakoupit v e-shopu AMNESTY INTERNATIONAL za pouhých £18.00.
Poznámka:
1 Prohlášení za blahoslaveného neboli beatifikace (z lat. beatus šťastný, blažený a facere učinit) je druhým stupněm kanonizačního procesu (tj. procesu, vedoucího eventuálně k prohlášení za svatého).
-nk-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry