Josef Novotný: Češi jsou zpět v katakombách 1944
Unikátní článek Josefa Novotného v novinách The Baptist Record ze 16. března 1944 popisuje situaci protestantů v Protektorátu Čechy a Morava v roce 1944.
Josef Novotný: Češi jsou zpět v katakombách
Protestantští kazatelé kážou v kavárnách, protože jejich modlitebny používá Gestapo jako kanceláře.
Napsal Josef Novotný
(Poznámka editor: Kazatel Josef Novotný, pastor dvou československých sborů v New Yorku narozený v zemi, o které bude zde mluvit. Vystudoval na univerzitách v Praze, ve Vídni a v Ženevě, a v Anglii. Je synem Jindřicha Novotného, zakladatele baptistické práce v Československu. Byl jako kurát vyznamenán svou vlastní zemí v průběhu 1. světové války. Je autorem třiceti šesti knih.)
Protestanté v Československu mají dnes bohoslužby v katakombách. Sedmdesát pět protestantských sborů v hlavním městě Praze bylo konfiskováno pro kanceláře Gestapa. Protestantští kazatelé kážou v kavárnách, když v nich nekonzumují jejich hosté. Kázání musí být předem písemně předložena Gestapu pro úpravy a pak doslovně opakována v přítomnosti nacistického agenta před jeho přednesením. Není to pro Československo, „kolébku protestantismu“, nic nového.
Naše víra byla nejprve křtěna ohněm a krví v 17. století, když Rakousko napadlo maličký národ, když byl majetek československých protestantů zabaven a když Jezuité usilovali o to, aby země konvertovala k římskému katolicismu.
Dva miliony za 30 let
Germanizační a katolizační úsilí šlo ruku v ruce. Tisíce lidí položilo své životy; Čechy ztratily v průběhu třiceti let rakouské vlády více než dva miliony své populace.
A toto temné období pokračovalo až do konce 1. světové války. Protestanté byli v této době také nuceni odcházet do katakomb. Jiní opouštěli svou zemi pro svou víru a svůj rodný jazyk, mnozí se vraceli po vydání tolerančního patentu Josefa II. V roce 1781.
Ale tento patent přinesl jen stín tolerance. Plná svoboda přišla ze země se Sochou Svobody.
Amerika požadovala svobodu
Když skončila 1. světová válka, opustilo Československo velké množství cizinců.Na konci války poslala Amerika do Evropy své podmínky míru.
Byly to pro Československo nezapomenutelné dny, když lidé četli, že „Československo musí být svobodné“.
Reakce, „zcela přirozená“, byla taková, že „pokud největší národ na světě říká, že musíme být svobodní, kdo na světě nás může zastavit, abychom nebyli svobodní?“
Tedy, ačkoli jsou Čechy téměř 2 000 let staré, moderní Československo bylo zrozeno jako „nejmladší dcera Ameriky“, ne však jako čtyřicátý devátý stát unie.
Avšak americký vliv byl velký. První československý president se oženil s americkou dámou. Pražské hlavní nádraží bylo pojmenováno po Woodrow Wilsonovi a jak toto nádraží, tak jeho socha jsou na Hoowerově ulici.
Díky Evropy
Evropané nemají daleko k tomu, aby nazývali Čechoslováky „Yankeemi Evropy“. Ihned po příchodu politické svobody přišla i ne méně obrovská svoboda náboženská. Ne tisíce, ale miliony lidí opouštěli církev, která k členství v ní nutila jejich předky.
Někteří církevní historici říkají, že to bylo největší náboženské hnutí od dob reformace. Mladá republika, ve které se nyní 98 procent římských katolíků rychle obrátilo, když protestantské denominace získaly tisíce nových členů, připomíná nyní období, kdy byl v roce 1414 upálen Jan Hus, československý reformátor.
„Herodes“ přerušil
Herodes z Berlína surově přerušil toto hnutí, když vpochodoval do Československa. Dnes je tento opravdový ráj v srdci Evropy na stejné lodi se svou sestrou republikou Amerikou a nějakými třiceti „pasažéry“ Spojených národů.
Amerika by měla být kapitánem této lodi, nejen v době bouře, ale také v době klidu.
Mluvíme právě o nezbytnosti chránit svět po této válce, možná dokonce mít vliv na vzdělávání a výchovu mládeže pomýlené Hitlerem.
Amerika musí být duchovním vůdcem
Mohu naléhat, aby Amerika také přijala spirituální vůdcovství – pochodeň protestantismu vypadla z ruky národa Martina Luthera. Je na nás, abychom zvedli zlomenou pochodeň z prachu a pozvedli ji do výše.
Evropa a také celý svět je připraven na vaše poselství, kdy americká hodina odbíjí na věčných Božích hodinách. Roztrhaný pramínek protestantské historie v Československu očekává pouze na spojenecké vítězství pro znovuzrození náboženské svobody. – Hlas protestantů.
Článek je součástí Baptistické encyklopedie a je průběžně doplňován a aktualizován.
Poslední aktualizace 8. 3. 2021
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Česká republika nebo facebookovou skupinu Zpravodaj baptistických sborů