Politika: 51. Baptisté vyzývali Mikea Johnsona, aby podpořil Ukrajinu
Politika
Baptističtí představitelé vyzývali předsedu Sněmovny reprezentantů Mikea Johnsona, aby podpořil ukrajinské křesťany
“Věříme, že Bůh Vás postavil do této pozice “pro takovou chvíli, jako je tato”,” napsali představitelé jižanských baptistů a ukrajinských baptistů předsedovi parlamentu.
(RNS) – Představitelé jižanských baptistů napsali dopis předsedovi Sněmovny reprezentantů USA Mikeu Johnsonovi, členu a bývalému funkcionáři své denominace, v němž ho vyzývají, aby podpořil Ukrajinu ve válce Ruska proti svému východoevropskému sousedovi.
“Když zvažujete snahy o podporu Ukrajiny, pokorně Vás žádáme, abyste vzal v úvahu těžkou situaci křesťanů,” napsali vedoucí představitelé, kteří mají buď vazby na Jihozápadní baptistický teologický seminář SBC, nebo na ukrajinské baptisty. “Rozhodnutí ruské vlády napadnout Ukrajinu a zaměřit se na baptisty a další evangelikální křesťany na Ukrajině je tragickým projevem této války.”
Dopis zaslaný v pondělí (8. dubna) podepsali Daniel Darling, ředitel Landova centra pro kulturní angažovanost v semináři, Richard Land, zakladatel tohoto centra a bývalý předseda Komise pro etiku a náboženskou svobodu při Southern Baptist Convention, Jaroslav Pyž, prezident Ukrajinského baptistického teologického semináře, a Valerij Antoniu, prezident Ukrajinské baptistické unie.
Johnson je bývalým správcem Komise pro etiku a náboženskou svobodu, v níž působil v době, kdy byl Land – který je rovněž bývalým komisařem Komise USA pro mezinárodní náboženskou svobodu – jejím prezidentem.
V únoru Senát schválil balíček ve výši 95 miliard dolarů na financování Ukrajiny, Izraele a dalších spojenců, přičemž 60 miliard dolarů bylo vyčleněno pro Ukrajinu. Johnson, jehož setrvání ve funkci předsedy Sněmovny reprezentantů může záviset na tom, jak se s tímto zákonem vypořádá, však stále ještě nenaplánoval hlasování o tomto finančním opatření ve Sněmovně reprezentantů.
Konzervativci ve Sněmovně reprezentantů, kteří jsou proti financování Ukrajiny z důvodu “Amerika především”, v čele s americkou poslankyní Marjorie Taylorovou Greeneovou z Georgie, pohrozili, že vyvolají hlasování o odvolání Johnsona z funkce.
“Předseda Johnson má nyní opravdu těžkou práci, možná nejtěžší, jakou kdy předseda parlamentu měl,” řekl Darling v rozhovoru pro Religion News Service. “Myslím, že v hloubi duše chce podpořit Ukrajinu.”
Darling však poznamenal, že Johnson, jehož kancelář na dopis bezprostředně nereagovala, se snaží vyvážit rozdílné názory členů Sněmovny.
Baptističtí představitelé ve svém dopise předsedovi parlamentu sdělili: “Věříme, že Bůh vás postavil do této pozice ‘pro takový okamžik, jako je tento’.”
Darling uvedl, že doufá, že dopis poslouží Johnsonovi jako povzbuzení a zároveň zajistí, aby si on i ostatní byli vědomi porušování náboženských svobod v oblastech Ukrajiny, které Rusko okupuje od roku 2014.
“S evangelikály a baptisty se na územích okupovaných Ruskem zachází výrazně špatně,” řekl. “Přišli jsme pravděpodobně o 300 církevních objektů. Kazatelé tam opravdu bojují všude tam, kde se Rusové zmocnili vlády.”
Hannah Danielová, ředitelka ERLC pro veřejnou politiku, v prohlášení pro RNS uvedla, že jižní baptisté se dlouhodobě staví proti zákazům náboženské svobody ze strany autoritářských režimů.
“Odhodlání našich zákonodárců postavit se na stranu Ukrajiny ochablo navzdory brutálnímu pronásledování křesťanů, zejména baptistů, únosům dětí a ničení kostelů kvůli nespravedlivé a nevyprovokované invazi Ruska na Ukrajinu,” uvedla. “Kongres musí odhlédnout od jakéhokoli váhání či neústupnosti a překonat rozdělení, aby takový balíček urychleně schválil.”
V celosvětovém měřítku jsou odborníci na náboženskou svobodu znepokojeni dopady války na ukrajinská náboženská společenství.
“Ruská armáda nevybíravě bombarduje kostely, kláštery a církevní sály, mešity, synagogy, hřbitovy a další náboženská místa,” uvedl Nury Turkel, předseda americké Komise pro mezinárodní náboženskou svobodu, kvazivládní kontrolní skupiny, na březnovém slyšení, “a ruští vojáci unášeli a mučili náboženské představitele kvůli jejich vedoucí úloze.”
Darling uvedl, že on a ostatní signatáři si uvědomují, že “detaily je třeba doladit”, ale rozhodli se napsat Johnsonovi, protože si přejí, aby Kongres a Spojené státy pokračovaly v podpoře Ukrajiny, i když baptistické subjekty vynaložily miliony na podporu uprchlíků, kteří nyní žijí mimo válkou zmítanou zemi.
“Řekl, že je odhodlán to udělat, takže si myslím, že to udělá,” dodal Darling. “Ale chtěli jsme ho také povzbudit a nebýt jen dalšími lidmi, kteří po něm jen házejí kameny, ale říct: hele, podporujeme tě, záleží nám na tobě.”
Adelle M. Banksová
10. dubna 2024
Jak to dopadlo
Americká Sněmovna reprezentantů schválila 20. 4. 2024 dlouho očekávaný balík vojenské pomoci Ukrajině, jehož přijetí předcházely dlouhé vnitropolitické spory. Přijetí pomoci ve výši 61 miliard dolarů (1,4 bilionu korun) oslavili demokratičtí poslanci jásotem a máváním ukrajinskými vlajkami.
Sněmovna pomoc schválila přijetím zákona o doplňkových rozpočtových prostředcích na bezpečnost Ukrajiny. Pro balík vojenské pomoci Ukrajině hlasovalo 311 kongresmanů, 112 jich bylo proti. Pro hlasovalo všech 210 demokratů, z republikánů bylo pro 101 kongresmanů, 1 se zdržel a 112 bylo proti.
Balík v celkové hodnotě 95 miliard dolarů (2,25 bilionu korun) obsahuje 61 miliard dolarů (1,4 bilionu korun) vyhrazených pro Ukrajinu a regionální partnery. Zhruba 14 miliard dolarů (331 miliard korun) by mělo Ukrajině pomoci nakoupit pokročilé zbraňové systémy.
Původní balík pomoci rozdělil předseda sněmovny republikán Mike Johnson na čtyři, vedle Izraele a Ukrajiny bude mít svou část také Tchaj-wan a spojenci v Indo-Pacifiku, kde USA svádí boj o vliv s Čínou. O všech čtyřech hlasovala sněmovna samostatně a všechny čtyři byly schváleny.
-tep-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry