Politika: 32. Jsou Trumpovi křesťané “skuteční” křesťané?
Politika
Jsou Trumpovi křesťané “skuteční” křesťané?
Kriminální exprezident je tak daleko před svým nejbližším rivalem z Republikánské strany, že washingtonský tisk už oživuje témata z voleb v letech 2016 a 2020. Tady je páteční zpráva agentury AP: “Někteří kritici považují Trumpovo chování za nekřesťanské. Jeho konzervativní křesťanští stoupenci v něm vidí hrdinu.”
Jak je možné, že prolhaný, zlodějský, záletnický sadista, jako je Donald Trump, má i nadále převážnou podporu “konzervativních křesťanů”? Od doby, kdy poprvé kandidoval na prezidenta, se novináři snaží tento zjevný rozpor vysvětlit. Budou se o to pokoušet i nadále.
Ale to vše spočívá na předpokladu – vlastně na dvou předpokladech. Jakmile od nich upustíme, před očima nám stojí větší pravda: Pro křesťany Donalda Trumpa neexistuje rozdíl mezi náboženstvím a politikou. Nepředstírají, že je tomu jinak. Ani my ostatní bychom neměli.
Jaké předpoklady?
Prvním z nich je, že křesťanství je jen jedna věc – konkrétní Ježíšovo učení o univerzální Boží lásce, řekněme. Druhý, vycházející z prvního, je, že mezi Trumpem a křesťanstvím existuje rozpor. Jak by mohli příznivci věřit v Boží univerzální lásku a zároveň podporovat muže, jehož kampaň se stala vysloveně hnutím pomsty?
Není v tom však žádný rozpor, pokud připustíme zjevné skutečnosti – že existuje více než jeden druh křesťanství, že jich vždy bylo více než jeden druh a že existují různé varianty křesťanství.
Jakmile toto připustíte, uvidíte vztah, který vůbec není založen na rozporu. Je založen na společných zájmech. Přitahuje je to k němu nikoli navzdory tomu, že je to prolhaný, zlodějský, záletný sadista. Přitahuje je, protože je to prolhaný, zlodějský, záletnický sadista.
Z toho vyplývá, že málokdo o tom chce mluvit, včetně náboženských reportérů a jejich náboženských zdrojů. Pokud nějaká odrůda náboženství uzavře společnou věc se špatným člověkem (například s prolhaným, zlodějským, filantropickým sadistou), není takové náboženství, no, špatné náboženství?
Novináři nechtějí být považováni za soudce v oblasti víry. A tak předstírají, že politika a náboženství jsou oddělené. Jejich náboženské zdroje nechtějí, aby pověst jejich náboženství byla nenapravitelně poškozena Trumpem a jeho křesťany, a tak předstírají, že náboženská víra není to, co je tlačí dohromady. Je to politika, říkají.
Agentura AP například citovala katolického kněze na penzi, pátera Petera Dalyho.
V roce 2017 Daly napsal článek “Evangelium Donalda Trumpa není Ježíšovo evangelium“, v němž “Trumpa vykreslil jako bezcharakterního tyrana se sklony ke lhaní, kterému chybí empatie a tolerance”.
“Každého protivníka vnímá jako někoho, koho je třeba okřiknout nebo pošpinit,” napsal Daly. “Není to mírotvorce.”
O šest let později, jak uvedla agentura AP, Daly stále nedokáže plně vysvětlit, “proč tolik konzervativních křesťanů zůstává v Trumpově táboře navzdory chování a rétorice, ‘které jsou v rozporu se vším, co zastávají'”.
Musí to být politikou, ne náboženstvím, říká. Podle agentury AP:
“Někteří pro-trumpovští kazatelé si libují v blízkosti moci, kterou jim poskytuje návštěva Bílého domu nebo zvláštní politické události, řekl Daly. A někteří bílí křesťané z venkova ‘mají pocit, že za ně nikdo nemluví’, dodal Daly. Myslí si: “Tady je Donald Trump. Bude naším šampiónem.” Nemá to nic společného s tím, že jsou křesťané. Je to politika nespokojenosti.”
Ale s křesťanstvím to má co dělat!
Je to patrné z toho, že křesťanští příznivci se snaží své postoje vysvětlovat křesťanskými termíny:
“Někteří evangelikálové Trumpa od počátku jeho prezidentství přirovnávají ke králi Kýrovi Velikému, perskému králi, který podle Bible umožnil Židům návrat do Izraele z babylonského vyhnanství.” [Židé jsou zde metaforou pro vyvolený Boží lid.]
Také oni se zdůvodňují avé postoje vysloveně politickými termíny.
Kazatel megasboru Robert Jeffries řekl agentuře AP: “V mnoha ohledech mají křesťané pocit, že se nacházejí v existenciální kulturní válce mezi dobrem a zlem, a chtějí bojovníka, jako je Donald Trump, který může zvítězit.”
Mezi náboženstvím a politikou není žádný rozdíl.
Nevím, proč je tu tolik odporu proti konstatování zřejmých věcí. Jakékoli náboženství, které podporuje Donalda Trumpa, a činí tak výslovně nábožensky, není náboženstvím, které by měl kdokoli, zejména věřící lidé, hájit. Křesťanství není jen jedna věc. Existuje velké množství různých křesťanství. Co je tak špatného na tom, když jedno z nich označíte za špatné?
Většina lidí, zejména věřících, raději říká, že křesťané, kteří podporují Trumpa, nejsou “praví” nebo “skuteční” křesťané – jako by všechna křesťanství upřednostňovala mírumilovnější a inkluzivnější učení Bible. Tak tomu ale není (a nikdy nebylo).
Univerzální Boží láska je pro mnohé křesťanské směry druhotná ve srovnání s konkrétním (neuniverzálním) Božím trestem pro Boží nepřátele – pro lidi, kteří se staví proti Donaldu Trumpovi. Politika a náboženství nejsou oddělené. Jsou jedno. Trumpovi křesťané nepředstírají opak.
Ani my ostatní bychom neměli.
John Stoehr
John Stoehr
John Stoehr je redaktorem a vydavatelem redakční rady, zpravodaje o politice pro normální lidi. Je hostujícím docentem veřejné politiky na Wesleyan, členem Yale Journalism Initiative, autorem příspěvků do Washington Monthly a redaktorem Religion Dispatches.
-tep-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry