Politika: 37. Navzdory teroristickým útokům obyvatelé Izraele žijí
Politika
Navzdory teroristickým útokům obyvatelé Izraele žijí
Požár násilí pravděpodobně změní Blízký východ k horšímu.
Před padesáti lety, téměř na den přesně, Egypt a Sýrie překvapivě zaútočily na Izrael na Jom Kipur, nejsvětější den židovské víry. Tento útok změnil krajinu Blízkého východu i samotný Izrael.
Ohavný překvapivý sobotní (7. října 2023) útok Hamásu, při němž na izraelská populační centra dopadly tisíce raket a objevily se věrohodné zprávy o pronikání teroristů do jižního Izraele, přichází v době, kdy Blízký východ již směřuje k proměně. Obáváme se, že nyní k horšímu.
V sobotu ve 20 hodin bylo v Izraeli zabito více než 200 izraelských civilistů a další oběti jsou hlášeny každou hodinou.
Útoky na izraelské civilisty během židovských svátků a v den výročí jomkippurské války jsou něčím výjimečně ohavné. Je to záměrné znesvěcení jednoho z nejsvatějších dnů židovského roku a narušení jinak radostných náboženských a kulturních zvyků.
V době, kdy padaly rakety, seděli někteří Izraelci ve svých sukotech – dočasných příbytcích, které mají připomínat změnu ročních období, žehnat úrodě a připomínat pozorovatelům pomíjivost a neustálé změny, které k životu neodmyslitelně patří. Mnozí se připravovali na Simchat Tóru, obnovení cyklu přednášek a příležitost k tanci, kdy Židé veřejně oslavují nepřetržité vzdělávání, které je základem jejich víry.
Dnes večer se nebude tančit na ulicích s Tórou, ale schovávat se v protiatomových krytech.
Takovou krutost nelze nijak vysvětlit, ale je třeba poznamenat, že Hamás zaútočil na Izrael v době, kdy probíhala vážná mírová jednání na vysoké úrovni mezi izraelskými a saúdskými představiteli. Hamás, podporovaný arcinepřítelem Saúdské Arábie, Íránem, má možná v úmyslu narušit mírová jednání násilím, a tím možná získat zpět část moci Hamásu poté, co jej abrahámovské dohody odsunuly na vedlejší kolej.
Někteří tvrdí, že tyto útoky na izraelské civilisty jsou přirozenou a nutnou reakcí na izraelskou okupaci a bezpráví, kterému Palestinci pravidelně čelí. Sobotní útoky jen podtrhují nutnost usilovat o dlouho hledané dvoustátní řešení, které zaručí nezávislý palestinský stát a ukončení izraelské vojenské přítomnosti na Západním břehu Jordánu – podobně jako se Izrael stáhl z Gazy v roce 2005. Avšak pro úmyslné útoky na civilisty není nikdy ospravedlnění.
Naše naděje uprostřed tohoto okamžiku utrpení izraelských civilistů jsou trojí: Za prvé doufáme v okamžité zastavení teroristických útoků a izraelskou reakci, která znemožní násilí Hamásu s co nejmenším počtem civilních obětí. Za druhé doufáme, že izraelští a saúdští představitelé budou odvážně pokračovat v mírových rozhovorech, možná dokonce s novým smyslem pro naléhavost.
A konečně doufáme, že američtí Židé najdou způsob, jak projevit bezpodmínečnou lásku k našim bratrům, aniž by polevili v podpoře izraelské demokracie a nutnosti zachovat dělbu moci v izraelské vládě. Podporovat právo Izraele na sebeobranu neznamená podporovat každou vládní politiku, a dokonce ani současnou vládní koalici.
I když se obáváme, že konflikt bude v nadcházejících dnech mnohem bolestivější, pro Izraelce i Palestince nemusí být takové utrpení koncem příběhu. Blízký východ je plný bouřkových mraků i paprsků naděje. Musíme zesilovat světlo.
Za tímto účelem doporučujeme přispět izraelským humanitárním organizacím, zejména United Hatzalah, Magen David Adom a dalším skupinám, které zachraňují životy bez ohledu na náboženské, národnostní nebo etnické vyznání. Doporučujeme učit se s nuancemi a péčí nejen o blízkovýchodním konfliktu, ale také o kulturách, jazycích, víře a způsobech života napříč různorodými tapiseriemi izraelské a palestinské společnosti.
Osobní návštěva je stále nejsilnějším a nejúčinnějším způsobem, jak spatřit nádhernou složitost (a mnohost) izraelských a palestinských příběhů. Pokud chcete získat vzdělávací zážitky blíže k domovu, nabízí se ve Spojených státech řada izraelských kulturních příležitostí – od restaurací a divadelních představení až po muzea a filmy.
Potvrzujeme právo Izraele bránit se a vojensky zabezpečit své hranice, a přesto truchlíme nad ztrátou každého nevinného života bez ohledu na jeho původ. Cítíme hluboký soucit s palestinským lidem, který se ocitl (někdy doslova) v křížové palbě. Násilí plodí násilí a my se modlíme, aby tento konflikt rychle skončil.
Am Jisrael Chai – lid Izraele žije a modlíme se, aby brzy žil v míru.
Joshua Stanton, Olivia Brodskyová
Olivia Brodskyová
Joshua Stanton
Rabín Joshua Stanton a kantorka Olivia Brodskyová jsou duchovními spoluvedoucími chrámu East End Temple na Manhattanu. Stanton působí také jako ředitel vedení v Clal.
Názory vyjádřené v tomto článku se nemusí shodovat s názory redakce Síť víry.
-tep-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry