Ukrajina: 227. „Nemůžeme jen kázat jako před válkou“
Ukrajina
„Nemůžeme jen kázat jako před válkou“

Ukrajinští baptističtí kazatelé radikálně upravili své služby tak, aby vyhovovaly fyzickým a duchovním potřebám členů církve a krajanů od doby, kdy ruské síly napadly Ukrajinu téměř před rokem.
Tak říká Igor Bandura, kazatel a viceprezident Celoukrajinského svazu evangelických křesťanů -baptistů, během webináře pořádaného 2. února Baptist World Alliance.
“V této obrovské výzvě nemůžeme jen kázat jako před válkou,” řekl. „Je to velmi, velmi náročné a každou neděli je to obrovská zátěž. A to je důvod, proč jsme závislí na moci Ducha svatého a potřebujeme ji jako nikdy předtím.“
Bandura navštívil ústředí BWA ve Falls Church ve Virginii, 2. února, aby se setkal se zastánci snah unie být zdrojem síly pro ochromené baptistické sbory a duchovenstvo ve válce, která vysídlila miliony Ukrajinců a poslala nejméně 8 milionů na útěk do zahraničí.
Během návštěvy ředitelka BWAid Marsha Scipio moderovala webový seminář Zoom s Bandurou nazvaný „Speciální globální briefing: Stav ukrajinské války a baptistická církev“.
Otázky Scipiové, spolu s některými z virtuálního publika, sahaly od fyzického stavu sborových budov až po způsoby, jak válka změnila složení a potřeby baptistických sborů na Ukrajině.
Scipiová se zeptala na duchovní, emocionální a fyzický stav kazatelů, kteří zůstali ve válkou zničené zemi.
“Naši kazatelé jsou opravdu unavení,” odpověděl Bandura. “Můžete to vidět, když s nimi mluvíte a když se díváte do jejich očí. Jsou věrní, ale každý den pomáhají lidem mnohem víc než před válkou.“
Kazatelé běžně hlásí, že dostávají příliš málo jídla a mají příliš málo spánku, protože jejich zařízení – nebo to, co z nich zbylo – hostí vnitřně vysídlené Ukrajince a slouží jako pomocné stanice pro širší komunitu.
V reakci na to odbory zahájily únikové cesty pro kazatele a jejich manželky, vysvětlil Bandura. „Jsou to spíš taková ústraní. Přivádíme sem kazatele a jejich manželky na dva nebo tři dny a necháme je odpočívat a sloužíme jim Božím slovem. Pak se vrátí a pokračují ve své službě.”
Unie také pomáhá ministrům a jejich rodinám z téměř 300 baptistických sborů, které byly zničeny nebo existují v oblastech kontrolovaných ruskými silami. Mnoho z těch vysídlených duchovních, kteří uprchli z těchto regionů, trvali na službě druhým v nouzi. „Rádi bychom je podpořili, protože bychom je chtěli udržet v jejich povolání a službě. Pro nás je to velmi, velmi důležité.”
Většina sborů viděla, že polovina nebo více jejich členů sborů opustila své domovy a komunity.
Dokonce i v oblastech, které nejsou okupovány Ruskem, většina církví viděla, jak polovina nebo více jejich členů uteklo ze svých domovů a komunit a nechali kazatele sloužit ostatkům a navíc přílivu Ukrajinců, kteří dříve nepatřili k farnosti. “Takže naše kongregace prochází všemi těmito problémy s ostatními, kteří jsou stále nevěřící.”
Mnoho z nově příchozích do ukrajinských sborů prostě hledá jídlo a další zásoby. “Úzkostliví lidé chodí do sborů, protože tam mohou najít podporu a pomoc.”
Ale další návštěvníci zůstávají kvůli společenství a žádají o duchovní podporu. „Vidíme, jak Bůh pracuje. Ne každý přichází do sboru jen proto, že dostane (pomoc). Samozřejmě, že takoví lidé jsou, ale vidíme muže a ženy, kteří jsou skutečně otevření světu církve, Bibli a smyslu modlitby.“
Jejich přítomnost také ovlivnila povahu a obsah kázání, která jsou „jednodušší, ale zároveň musí být více zaměřena na evangelium pro lidi, kteří se jen snaží pochopit, kdo je Kristus, co dělá. Je to velmi kontextové, protože lidé by rádi našli Krista uprostřed své hrozné situace.“
“Lidé by rádi našli Krista uprostřed své hrozné situace.”
Situace na Ukrajině je obtížná, ale nadějná, řekl Bandura. „Málo lidí na této planetě věřilo, že Ukrajina přežije déle než tři nebo čtyři dny, ale my jsme stále naživu a bojujeme a s velkou odvahou a nadějí čekáme“ na konec války.
Ale Rusko pokračovalo v raketových útocích proti ukrajinské infrastruktuře, protože zprávy naznačují, že se může blíží další velká pozemní ofenzíva. „Víme, že každý den jsou zabíjeni naši vojáci a téměř každý den slyšíme, že zabíjejí nebo zraňují civilisty. Je tu mnoho utrpení, ale duch národa je silný,“ řekl Bandura.
S pomocí partnerů, jako je Evropská baptistická federace a BWA, Ukrajinská baptistická unie hledá další způsoby, jak uspokojit fyzické a duchovní potřeby týrané země.
„Nyní stavíme mobilní kuchyně, které posíláme do oblastí, kde si lidé nemohou sami připravit jídlo, a připravujeme týmy, které, jak doufáme, pošleme s 10 mobilními kuchyněmi,“ řekl. “Týmy poskytnou teplá jídla 200 až 300 lidem denně.”
Baptistické sbory na Ukrajině, které nejsou obsazeny ruskými vojáky, budou i nadále ubytovávat uprchlíky prchající na západ a poskytovat jídlo, generátory, palivové dříví a finanční, duchovní a emocionální podporu těm, kteří zůstali.
Probíhají také diskuse o vytvoření sítě ukrajinských baptistických sborů v celé Evropské unii, řekl Bandura. “Uvědomujeme si, že mnoho lidí se nevrátí.”
Tyto snahy a pokračující získávání finančních prostředků mají za cíl učinit z baptistických sborů majáky naděje na Ukrajině a jejím okolí, prohlásil. „Cílem je pomoci sborům stát se těmito místy, kam mohou přijít nejen křesťané, ale i lidé z komunity a mít jedno místo, kde se třeba najíst, dát si čaj, možná dobít telefon a samozřejmě najít domov.
Sbory v USA a jinde mohou v tomto úsilí pomoci. „Nejmocnější zbraní, duchovní zbraní, je naše modlitba. Není omezena kilometry. Nezáleží na tom, kde jsi. A když spojíme své modlitby, skutečně stojíme proti tomu zlému.“
JEFF BRUMLEY
Jeff Brumley
Jeff Brumley je vedoucím zpravodajem pro Baptist News Global. Ostřílený reportér novin, žije v Jacksonville na Floridě se svým psem Noseym.
-tep-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry