Ukrajina: 193. Sbory v Ruskem okupovaných oblastech čelí zoufalým podmínkám
Lysyčansk, malé město v Luhanské oblasti na Ukrajině, je jedním z příkladů mnoha komunit izolovaných válkou, kde není elektřina, voda, komunikace, léky ani jídlo.
Ukrajina
Baptistické sbory v Ruskem okupovaných oblastech Ukrajiny čelí zoufalým podmínkám
Baptistické sbory v Ruskem okupovaných oblastech Ukrajiny čelí stále zoufalejším humanitárním podmínkám a zároveň reagují stále kreativnějším fyzickým a duchovním úsilím o pomoc, uvedla Evropská baptistická federace ve svém nejnovějším komuniké pro válečné zóny.
Situační zpráva byla zveřejněna jen několik dní poté, co Organizace spojených národů oznámila, že od únorové invaze Ruska do země Ukrajinu opustilo více než 7,5 milionu lidí. Toto číslo nezahrnuje dalších 7 milionů vysídlených v rámci Ukrajiny.
Pro ty, kteří zůstali ve východních zónách nyní okupovaných Ruskem, se situace stává zoufalou, uvedla EBF.
„Civilní obyvatelstvo je terorizováno a často zbaveno možnosti odejít na území kontrolovaná Ukrajinou. Vzhledem k tomu, že vodovodní potrubí bylo v mnoha městech v okupovaných a obležených oblastech přerušeno, zasahují baptistické sbory a čerpají ze sborových studní, aby distribuovaly vodu do svých komunit. V Mykolajivu začíná místní sbor vrtat novou studnu, aby zajistila vodu pro komunitu.“
Ani zničení nejméně dvou sborových domů ostřelováním za poslední měsíc nezabránilo kazatelům, aby riskovali své životy, aby pomohli potřebným, uvádí zpráva EBF.
„Lysyčansk, malé město v Luhanské oblasti na Ukrajině, je jedním z příkladů mnoha komunit izolovaných válkou, kde není elektřina, voda, komunikace, léky ani jídlo. Regionální kazatelé se snaží udržovat kontakt se sbory v takových komunitách a navštěvovat je, když je to možné, aby je ujistili, že na ně nezapomeneme a že se nebudou cítit opuštěni.“
V důsledku toho některé sbory hlásí zvýšené příležitosti pro evangelizaci, uvedla EBF.
„V posledních týdnech se v tuctech sborů konaly křestní bohoslužby a válka neutlumila evangelizační nadšení baptistů na Ukrajině,“ uvedl EBF. „Mnozí začínají vidět, jak jejich komunity mění svůj pohled na místní sbory, zvláště když sbory neúnavně poskytují pomoc a praktickou podporu.
Jeho sbor pořádal školicí kurz první pomoci a poznamenal: ‚Lidé začínají stále více chápat, že křesťané nejsou blázni, které spojuje určitá fanatická myšlenka, ale jsou to skuteční lidé, kteří praktikují věci, které učí.’“
Koordinační centrum ukrajinského svazu baptistů pokračovalo ve směřování pomoci po celé zemi „navzdory raketám padajícím do oblastí kolem Lvova,“ uvedl EBF.
Ukrajinská baptistická unie sdělila EBF, že „povaha mnohostranné služby našich sborů dnes připomíná práci pohotovostní služby. Svaz baptistů se snaží reagovat na výzvy, které se neustále mění. Zaměřujeme se na praktický projev Kristovy lásky a zvěstování evangelia.“
Baptisté v sousedních zemích nadále vycházejí vstříc ukrajinským uprchlíkům, protože jejich pobyty se kvůli pokračující válce prodlužují.
„Polští baptisté se přizpůsobují výzvám a radosti, které přináší tolik hostů, kteří stále zůstávají. Byly založeny tři nové ukrajinské sbory a největší baptistický sbor v Polsku je nyní ukrajinský sbor ve Varšavě. Baptisté nadále hostí stovky, slouží tisícům a posílají pomoc zpět na Ukrajinu,“ uvedla EBF.
„Baptistické sbory po celém Rumunsku nadále poskytují praktickou a duchovní podporu uprchlíkům a také posílají humanitární zásoby na Ukrajinu.
Desítky sborů nyní provozují své běžné služby s duálním překladem do ukrajinštiny. Sbory začleňují uprchlíky a jejich děti do normálního života… a využívají volnočasové aktivity, jako jsou odpoledne na místním koupališti, jako příležitost spojit se s rodinami a nechat je odpočinout. Mnoho uprchlíků se snaží přesunout se z Rumunska do jiných zemí.
Baptistické sbory v Moldavsku nadále provozují péči a ubytování pro uprchlíky, ale snaží se získat spolehlivé vozidlo, lůžkoviny a další zásoby.
Sbory na Slovensku se starají o asi 75 000 Ukrajinců, kteří v této zemi zůstali. “Baptisté hledají způsoby, jak co nejlépe pečovat o traumatizované a uspokojovat psychologické potřeby osamělých rodičů s dětmi, kteří jsou vysídleni ze svých domovů.”
EBF dodala, že baptisté ve zbytku Evropy nadále poskytují pomoc. “Španělsko, Portugalsko, Spojené království, Německo, Rakousko, Česko, Bulharsko, Itálie a mnoho dalších poskytlo štědře uprchlíkům ubytování ve sborových rodinách.”
JEFF BRUMLEY
-krk-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry