Zprávy: 314. Ruský baptistický představitel se stal terčem útoku, po modlitbě za mír uprchl
Zprávy
Ruský baptistický představitel se stal terčem útoku, po modlitbě za mír uprchl
Jurij Sipko, bývalý předseda Svazu evangelikálních křesťanů – baptistů v Rusku, v srpnu uprchl ze své vlasti, když se ho úřady pokusily zatknout za veřejné modlitby za mír na Ukrajině.
Vysloužilý kazatel a bývalý viceprezident Světového svazu baptistů uvedl, že zásah vlády očekával kvůli tomu, že otevřeně kritizoval válku na internetu a po své účasti na únorové virtuální modlitební vigilii za Ukrajinu. Akci pořádala organizace Mission Eurasia v den ročního výročí invaze.
“Zákon označuje za trestný čin nazývat válku ‘válkou’ a nedovoluje nikomu vyzývat k míru na Ukrajině. Ale já jsem se modlil za mír a říkal, že je zločin shazovat rakety a bomby na ukrajinský lid,” řekl 71letý Sipko prostřednictvím tlumočníka během rozhovoru pro Zoom z neznámého místa v Evropě.
Ve svém moskevském domě se 8. srpna vyhnul zadržení a od té doby byl zařazen na seznam nejhledanějších osob za šíření “nepravdivých informací” o invazi. “Je to hrozná věc, když je slovo ‘mír’ postaveno mimo zákon. V Rusku je všechno vzhůru nohama,” řekl.
Sipko, který v letech 2002-2010 působil jako předseda Ruského baptistického svazu a v letech 2005-2010 jako viceprezident Světové baptistické aliance, uvedl, že jeho víra vyžaduje, aby pokračoval v protestech proti válce a v modlitbách za Ukrajinu: “Evangelium a křesťanství nás nutí, abychom nemlčeli. Ježíš Kristus nemlčel a apoštolové nemlčeli. Pavel nemlčel, ani když byl ve vězení. Pouze následuji příklad evangelia a těchto velkých křesťanských svědků. Dokud mi nezacpou ústa, budu i nadále mluvit nahlas.”
Taková víra a odvaha vzbuzuje nejen respekt, ale i podporu, řekl prezident Mise Eurasie Sergej Rachuba. Tato celosvětová služba se sídlem v Nashvillu pomáhá duchovnímu s placením nájmu a životních nákladů v době, kdy žije mimo Rusko.
“Je v obrovské finanční nouzi. Opustil svůj dům v tričku a sportovních šortkách a sotva se mu podařilo uniknout,” řekl Rakhuba, baptista, který přišel do USA jako ukrajinský uprchlík během Reaganovy administrativy. “Šli po něm se speciálními policejními jednotkami, jako jsou zásahové týmy. Chtěli zatknout kazatele za to, že říkal: ‘Přestaňte zabíjet lidi’ a ‘Přestaňte bombardovat lidi’. To je to, co přináší Putinova administrativa.”
Rakhuba řekl, že doufá, že Američané – a zejména jeho republikáni – prohlédnou tvrzení ruské vlády, že podporuje náboženskou svobodu. “Svobodu má pouze (ruská) pravoslavná církev. Stát vyhrožuje evangelikálům a za Putina žádná náboženská svoboda neexistuje. Zavírá do vězení duchovní, kteří se starají o své sbory. Pro režim, jako je ten ruský, není v dnešním světě místo.”
Dále vyzval americké sbory, aby se i nadále modlily za Ukrajinu a přispívaly na její materiální potřeby: “Ukrajina je velmi odolný národ, ale potřebuje pomoc při obraně své země, výživě svých lidí a ochraně jejich práva svobodně uctívat Boha.”
Sipko souhlasil, že náboženská svoboda protestantských skupin se znepokojivým tempem zmenšuje.
“O tom není pochyb,” řekl. “Politický monopol pravoslavné církve je přísně prosazován. Je to, jako by s námi byl sehrán krutý úskok, protože jsme začali ztrácet náboženské svobody postupně a neviděli jsme to. Začalo to svědky Jehovovými a nyní nás to zaskočilo”.
Podle americké Komise pro mezinárodní náboženskou svobodu Rusko zakázalo Svědky Jehovovy v roce 2017 jako “extremistickou” skupinu. Stovky členů byly zatčeny a uvězněny na základě obvinění “souvisejících s jejich pokojnou náboženskou činností”.
USCIRF od té doby potvrzuje zhoršující se podmínky pro náboženskou svobodu v Rusku: “Vláda se pod záminkou boje proti extremismu zaměřuje na “netradiční” náboženské menšiny pokutami, zadržováním a trestními obviněními. Ruská legislativa kriminalizuje ‘extremismus’, aniž by tento pojem adekvátně definovala, což státu umožňuje stíhat širokou škálu nenásilných náboženských aktivit.”
Je ironií, že mnoho křesťanů v Rusku se s touto situací spokojí, protože věří tvrzení vlády, že na Západě jsou podmínky ještě horší.
“Panuje falešný pocit důvěry, že vláda je na jejich straně, protože politická elita přesvědčila náboženské představitele a návštěvníky kostelů, že Západ je v rozkladu, že západní církev je v rozkladu kvůli homosexualitě a vyučování žen v kostelech,” vysvětluje zpráva USCIRF.
Ale jakkoli je jeho situace obtížná, Sipko říká, že ji dokáže brát s nadhledem částečně proto, že vyrůstal s útlakem v Sovětském svazu. V těch letech byl jeho otec, baptistický duchovní, vězněn a náboženská diskriminace byla typická pro celou rodinu.
“Narodil jsem se, když ještě žil Stalin. Byli jsme pronásledováni a sledovali jsme, jak jsou naši prarodiče šikanováni pro svou víru. A my jsme byli jako děti pronásledováni za to, že jsme měli křesťanské rodiče.”
JEFF BRUMLEY
Jeff Brumley
Jeff Brumley je vedoucím zpravodajem pro Baptist News Global. Ostřílený reportér novin, žije v Jacksonville na Floridě se svým psem Noseyem.
-tep-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry