Analýza: Co se stane v roce 2023 (myslím)
Analýza
Co se stane v roce 2023 (myslím)
Předpovídání budoucnosti je hloupá hra.
Ale spadá přímo do oblasti mých odborných znalostí nebo zájmů. Blázni a učenci spěchají tam, kam se moudřejší duše bojí vkročit. Tak to berte s rezervou, zde jsou mé předpovědi pro rok 2023:
Začněme téměř jistou věcí. Americká a globální ekonomiky letos zažijí drsnou jízdu. Mezinárodní měnový fond to v říjnu potvrdil a varoval, že světová ekonomika míří do „bouřlivých vod“, nízkého růstu a vysoké pravděpodobnosti recese.
Ruská katastrofální invaze na Ukrajinu výhled ještě zhoršila. Rusové nadále brání nezbytným dodávkám obilí z Ukrajiny do hladových částí světa a nutí Evropu hledat nové zdroje energie pro teplo a průmysl.
„Zpomalení ve vyspělých ekonomikách vyvíjí tlak na rozvíjející se trhy, z nichž mnohé byly již křehké a čelily vysokému dluhovému zatížení, když se zotavovaly z pandemie,“ uvedl The New York Times, když byla zveřejněna prognóza MMF.
„Vyšší úrokové sazby, prudce rostoucí ceny potravin a snížená poptávka po exportu hrozí, že uvrhnou miliony lidí do chudoby. A nízká proočkovanost na místech, jako je Afrika, znamená, že zdravotní účinky pandemie jsou trvalé.“
„Nejvíce jsou postiženi chudí,“ řekl novinářům David Malpass, prezident Světové banky. “Jsme uprostřed vývoje, který čelí krizi.”
Další ještě jistější věc: Indie se někdy v dubnu stane nejlidnatější zemí světa, předčí Čínu, protože podle OSN má 1,43 miliardy lidí. Indii nadále dominuje radikální hinduistická nacionalistická vláda, která se zdá být zaměřena na potlačování práv a diskriminaci muslimů, křesťanů a dalších menšin.
Mnozí pozorovatelé očekávají další rok drsného konfliktu, protože Rusko se snaží zničit vůli Ukrajiny přežít jako národ. Půjde na hranu, ale ne tak daleko, a předpovím, že ukrajinská válka letos skončí, buď dohodou příznivou pro Ukrajinu, nebo pádem ruského tyrana Vladimira Putina.
Putin značně podcenil statečnost a bojovného ducha Ukrajinců, stejně jako rozhodnou reakci Západu. A kdo mohl předvídat, že se bývalý komik Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny, stane novodobým Churchillem, když na něj byla vsazena odpovědnost?
Putin je izolován od světa, stále více izolovaný od obyčejných Rusů – a zatížen šokující neschopnou armádou, která se hroutí tváří v tvář odhodlaným Ukrajincům vybaveným sofistikovanými západními zbraněmi.
Nedivte se, kdyby Putina, navzdory jeho dlouhému a zkorumpovanému držení moci v Rusku, letos potkala nějaká nešťastná „zdravotní újma“ nebo „nehoda“, která ho odstaví z úřadu.
Pokud jde o tyrany, kteří přeceňují svou moc, čínský prezident Si Ťin-pching sotva dokončil upevnění své diktátorské moci na 20. sjezdu Komunistické strany Číny v říjnu, čelil zuřivým národním protestům – a dokonce výzvám k jeho svržení – kvůli jeho tvrdému „nulovému“ COVIDovému lockdownu, který způsobil velké lidské utrpení.
Vláda poté ustoupila a přiklonila se téměř k opačnému extrému, což vyvolalo propuknutí COVIDu, který nyní pustoší zemi. Čína se také nachází uprostřed vážného hospodářského poklesu.
Takže neočekávejte, že Xi letos napadne Tchaj-wan nebo eskaluje čínské regionální vojenské provokace, zvláště poté, co pozoroval, jak západní spojenci reagovali na ukrajinskou invazi. Výzev bude mít víc než dost doma, kde jsou čínští občané (a údajně i složky strany a vlády) unaveni jeho neustálou snahou ovládat každý aspekt národního života.
V Íránu nebude revoluce zahájená statečnými ženami unavenými teokratickým útlakem potlačena zastrašováním, násilím, zatýkáním nebo popravami. Mohlo by to dokonce vést k odstranění nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího (83), který je údajně nemocný.
Celostátní protesty vyvolané zářijovou smrtí 22leté Mahsy Amini z rukou íránské „mravní policie“ za „zločin“ nesprávného nošení hidžábu pokračují – navzdory stále brutálnějším snahám je potlačit. K rozhněvaným ženám, které zahájily demonstrace, se připojili studenti a mnoho obyčejných Íránců.
Íránský lid, zejména mladí, má za více než 40 let vlády režimu vedeného mulláhem vše, co může snést, což jim doma přineslo jen bídu a represe, zatímco v zahraničí pronásleduje odboj.
„Protestní hnutí představuje nejvážnější výzvu režimu kontroly nad zemí od prvních dnů íránské revoluce v roce 1979,“ píše Cameron Abadi v Foreign Policy . „Protesty jsou také nejdelší od doby, kdy Zelené hnutí vzniklo po sporných prezidentských volbách v roce 2009. Na rozdíl od dřívější revolty je však současné hnutí bez vůdce – a jednoznačně revolučního charakteru.
„Protesty jsou výrazem íránské společnosti, která se stala méně náboženskou a více odcizenou svému teokratickému systému vlády. Režim se snažil uklidnit veřejnost tvrzením, že rozpustil mravnostní policii. Ale může být příliš pozdě získat zpět náklonnost íránské neklidné mládeže. To vyvolává otázku, jaká míra nátlaku by byla nezbytná, aby se udrželi u moci v následujícím roce.“
Svobodný svět nebude určovat výsledek tohoto historického boje. Bylo by ale fajn, kdybychom se tomu letos věnovali trochu víc.
Joe Biden oznámí svou kandidaturu na druhé prezidentské období navzdory svému věku. Jeho dosavadní nepopiratelné úspěchy ve vyvedení Ameriky z noční můry Trumpovy éry a nejhorší pandemie COVIDu spolu s překvapivě dobrou ukázkou demokratů ve volbách v polovině období téměř zaručují, že bude usilovat o druhé funkční období (s výjimkou vážných zdravotních problémů). Zda opravdu chce další čtyři roky, je samostatná otázka.
Mezitím bude Donald Trump obžalován z federálního zločinného spiknutí a maření spravedlnosti za jeho snahu zvrátit prezidentské volby v roce 2020. Může být také obžalován jedním nebo více státními soudy z podobných trestných činů, stejně jako z finanční korupce. Nikdo nestojí nad zákonem. Kola spravedlnosti se točí pomalu, ale otáčejí se.
A konečně, americké církve se v roce 2023 začnou vzpamatovávat z ran, které utrpěly pandemií, politickým rozdělením a rostoucí sekularizací.
Jaké mám důkazy? Nic moc. Četné studie, průzkumy a zprávy naznačují, že americká náboženská víra a návštěva kostelů bude nadále klesat. Ale stejně jako mnoho studií uvádí, že Američané jsou stále více osamělí, izolovaní a zoufalí ze společnosti. Jaké lepší místo pro ně pro útěchu a přátelství je, než dům Páně?
Je-li to chybná předpověď, a dokážete mi to, tak budiž. Jsem učenec, ne prorok.
Erich Bridges
Erich Bridges
Erich Bridges, baptistický žurnalista již více než 40 let, odešel v roce 2016 do důchodu jako globální korespondent Mezinárodního misijního výboru Southern Baptist Convention. Žije v Richmondu, Va.
-van-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry