Děti v pandemii: 2. Jak dítě prožívá hádku rodičů
Děti v pandemii: 2. Jak dítě prožívá hádku rodičů.
Totální emoční chaos
Koronavirová pandemie často zhoršuje vztahy v rodinách. Rodiče se často hádají a děti bývají u toho. Co se děje u dítěte, které musí být přítomno hádkám mezi otcem a matkou?
Dítě je v emocionálním chaosu. Je smutné, rozlobené a vyděšené. Pro děti je to často velká krize. Touží po lásce a bezpečí u obou rodičů. Protože je závislé na pomoci otce a matky, potřebuje rodiče, kteří zajistí, aby dítě mělo prostor pro svou vlastní emocionální situaci.
Ale rodiče se přesto hádají.
Dítě se stará o matku a odkládá svá vlastní přání stranou
Když dítě v hádce uslyší své jméno, často si myslí: Je to moje vina. A přemýšlí o tom: jak to mohu napravit? Má vysoce citlivé antény pro maminku a tatínka a odkládá své vlastní potřeby stranou. Je nebezpečí, že ztratí přístup ke svému vlastnímu pocitu bytí. Pokud se zeptáte takového dítěte: Co potřebuješ? Pak je prvořadý dobrý vztah rodičů: Co potřebuje mamka a taťka? Dítě obvykle soucítí se slabším rodičem.
Jaké chování hádajících se rodičů je pro děti nejvíce traumatizující?
Je to hyperprotektivita rodičů. Jejich nadměrná péče o dítě. Tyto děti s nadměrnou péčí se snaží o to, aby potěšily ostatní a neurazily je. Neříkají, co opravdu potřebují, ale co by ostatní chtěli.
Naopak rozzlobené a nápadně agresivní děti upozorňují na své utrpení, na svou obtížnou situaci.
Když se malý chlapec se stává „mužem v domácnosti“
Zvláště špatné jsou hádky mezi rodiči u dětí ve věku od šesti do deseti let. Děti v tomto věku kolísají mezi dětinskými fantaziemi o všemohoucnosti rodičů a pocitem odpovědnosti dospělých. Když otec odchází pryč, myslí si, že to mohou vyřešit sami s maminkou a z malého chlapce se najednou stane „muž v domácnosti“. Berou tím na sebe odpovědnost, která je pro ně příliš velká.
Každá hádka je špatná. Moderní psychologové říkají, že hádka prospívá vztahu v páru, v manželství, v rodině. Podle nich hádka vyčistí vztah, umožní vybít negativní emoce. Moje zkušenosti mi říkají, že hádka je vždycky špatná. Neprospívá vztahům, ale zanechává v duši rány, které se špatně hojí, a jizvy, které i po letech bolí.
Také apoštol Pavel řadí hádky mezi zlé ovoce, mezi skutky lidské svévole:
Skutky lidské svévole jsou zřejmé:
necudnost, nečistota, bezuzdnost, modlářství, čarodějství, rozbroje, hádky, žárlivost,
vášeň, podlost, rozpory, rozkoly, závist, opilství, nestřídmost a podobné věci.
Řekl jsem už dříve a říkám znovu, že ti, kteří takové věci dělají,
nebudou mít podíl na království Božím.
Galatským 5:19-21
Prosme společně s dětmi v našich rodinách za to, aby Pán Bůh uzdravoval naše vztahy, rozleptané pandemií, aby nás chránil před sváry. A pokud k nějaké hádce dojde, usilujme o to, abychom ji společně co nejdříve ukončili, abychom se smířili a odpustili si navzájem.
Tak budeme dobrým příkladem pro své děti. Naučí se, jak zvládat nedorozumění, sváry i hádky. Naučí se, co znamená odpuštění, a jak odpuštění používat ve svých budoucích vztazích.
A tak od nynějška už nikoho neposuzujeme podle lidských měřítek.
Ačkoli jsme dříve viděli Krista po lidsku, nyní ho už takto neznáme.
Kdo je v Kristu, je nové stvoření.
Co je staré, pominulo, hle, je tu nové!
To všecko je z Boha, který nás smířil sám se sebou skrze Krista
a pověřil nás, abychom sloužili tomuto smíření.
2. Korintským 5:16-18
S Boží pomocí nebudou děti v pandemii trpět našimi hádkami.
-šk-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Česká republika nebo facebookovou skupinu Zpravodaj baptistických sborů