Etika: Prohlášení britských baptistů k COP26
Summit COP26 se nakonec nezdařil.
Etika
Prohlášení britských baptistů k summitu COP26
Generální tajemník Baptistické Unie Velké Británie Lynn Greenová a její bývalý prezident Dave Gregory spolu s dalšími představiteli církví ve Velké Británii podepsali toto prohlášení k závěrům summitu COP26:
“Všechny vlády se musí dohodnout na nezbytných opatřeních, aby se zabránilo oteplování o 1,5 stupně Celsia.
Selhání všech stran na COP26 jednoznačně podporovat tyto vyšší ambice financováním a snížení emisí je nespravedlnost vůči těm, jejichž životní prostředí již byly zničeny změněmi klimatu.”
Sjednocená reformovaná církev, baptistická unie a metodistická církev ve Velké Británii tak reagovaly, na výsledky COP26.
Prohlášení z Baptistického svazu Velké Británie, metodistické církve a jednotného reformovaného církve na závěr Summitu Glasgow Cop26 – 14. listopadu 2021
Významná nová prohlášení byla učiněna na summitu v Glasgowě. Většina vládních delegací přijímá, že jejich vnímání naléhavosti situace je větší než před šesti lety v Paříži.
Ale nakonec se summit nezdařil. Všechny vlády se musí dohodnout na nezbytných opatřeních, aby se zabránilo oteplování o 1,5 stupňů Celsia.
Selhání všech stran na COP26, aby jednoznačně podporovaly tyto vyšší ambice financováním a snížením emisí, je nespravedlnost vůči těm, jejichž životy již byly zničeny změnou klimatu.
Jsme hluboce zklamáni, že jazyk o fázovém snižování spalování uhlí byl oslaben v poslední chvíli, ale summit vyzval k postupnému postupu z “neefektivních” dotací pro fosilní paliva.
Cop26 také inicioval proces k vytvoření fondu, který pomáhá komunitám obnovit ze ztráty a škody vyplývající z těžkých klimatických událostí.
Tento vývoj je klíčový a vítaný, ale nemůžeme čekat každých pět let na závazky, které mají být přezkoumány a proměněné v akci.
Musí být přijata akce. Tempo a intenzita akce musí držet krok s vědou a realitou, kterou zažívá rostoucí počet lidí, jejichž vzkvétající životy – nyní a v budoucnu – závisí na akcích, které všichni uskutečníme dnes.
Mnozí z našich církevních partnerů v rozvojových zemích již zažívají dopad změny povětrnostních vlivů na životní prostředí a bezpečnost potravin. REVD JAMES BHAGWAN, generální tajemník Pacifické rady církví, když přijel jako delegát na Cop26, řekl, že pro mnoho lidí na Pacifických ostrovech mají slova Žalmu 137 být “při řekách Babylonských …” zvláštní rezonanci.
Vzhledem k tomu, že tyto komunity čelí exilu, zažijí pocit ztráty identity, ztráty suverenity a ztráty budoucnosti.
Na COP26 naše církve naslouchaly a snažily se zesílit hlasy těch, kteří jsou na globálním jihu, kteří jsou kriticky postiženi ztrátami kvůli měnícímu se podnebí.
Naše církve uznávají, že zatímco žijeme ve věku individuality a bezprostřednosti, jedná se o cestu, kterou nejsou jednotlivci, ale komunita:
Lidé Boží a lidi Země. Zatímco jednotlivé akce jsou důležité, je to cesta, která vyžaduje, abychom spolupracovali na vybudování bezpečné a zdravé budoucnosti pro všechny.
Zapojení tolika sektorů společnosti v Cop26 bylo inspirací. Je smutné, že reakce vlád ještě není adekvátní a žádáme další akce, které reagují smysluplně na velikost nouze, kterým čelíme.
Prohlášení v angličtině je zde:
https://www.jointpubliciss.org.uk/response-to-cop26/
Baptists Togetheter
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Česká republika nebo facebookovou skupinu Zpravodaj baptistických sborů