Lidská práva: 27. V náboženském útlaku zaujímá první místo Rusko
Téměř 200 baptistických sborů bylo obsazeno ruskými jednotkami a že všech šest baptistických sborlů v Mariupolu bylo zničeno útočníky.
Lidská práva
V průzkumu náboženského útlaku na celém světě zaujímá ústřední místo Rusko
Rusko strávilo poslední roky pod silnou kritikou v diplomatických a ekonomických vztazích se Spojenými státy kvůli rostoucímu porušování lidských práv a náboženské svobody, včetně pronásledování muslimů, svědků Jehovových a protestantských křesťanů.
Pokračující invaze na Ukrajinu však podle úředníků americké Komise pro mezinárodní náboženskou svobodu (USCIRF) uvrhla Rusko do ještě hlubší propasti s humanitárními skupinami a národy, které se zajímají o blaho náboženských menšin, které se dostaly do cesty ruským silám.
„USCIRF se obává, že Rusko rozšíří své porušování náboženské svobody, jak je vidět na okupovaném Krymu a Donbasu, na budoucí okupovaná území.
Rusko během své současné vojenské akce záměrně ostřelovalo domy uctívání, které ukrývaly civilisty. Důrazně odsuzujeme toto zneužívání porušování lidských práv, porušování náboženské svobody a jako zbytek světa bedlivě sledujeme tato ruská zvěrstva,“ řekl člen komise Khizr Khan během tiskové konference o 25. výroční zprávě.
91stránkový dokument hodnotí globální hrozby pro náboženskou svobodu a doporučuje národní reakce pro Bílý dům, americké ministerstvo zahraničí a Kongres.
USCIR je dvoustranná agentura vytvořená Mezinárodním zákonem o náboženské svobodě z roku 1998.
Problém s Ruskem
Rusko nadále představuje obzvláště náročné problémy. Podle zprávy USCIRF se podmínky náboženské svobody v Rusku v roce 2021 nadále zhoršovaly, částečně kvůli novým zákonům umožňujícím prezidentu Vladimiru Putinovi pronásledovat náboženské menšiny.
„Ruská vláda považuje nezávislou náboženskou činnost za hrozbu pro stabilitu a vlastní kontrolu,“ vysvětluje zpráva. „Vláda prosazuje zákony, které omezují náboženskou svobodu, včetně zákona o náboženství z roku 1996; zákon o boji proti extremismu z roku 2002; a novější zákony o rouhání, „podněcování náboženské nenávisti“ a „misionářské činnosti“.
Tyto vágní zákony dávají úřadům široké pravomoci definovat a stíhat jakýkoli náboženský projev nebo činnost nebo zakázat jakoukoli náboženskou literaturu, kterou považují za škodlivou.
Putin podepsal dodatky k těmto zákonům v dubnu 2021, aby byly přísnější limity pro praktiky náboženských menšin, zpřísnily se registrace náboženských skupin a vyžadovaly, aby duchovní narození v zahraničí byli certifikováni v Rusku.
„V roce 2021 začala ruská vláda používat vágní nálepku ‚nežádoucí organizace‘ na náboženské entity, včetně čtyř evangelikálních skupin a několika organizací napojených na Scientologickou církev.
Ačkoli právní důsledky tohoto označení zůstávají nejasné, je široce vnímáno jako krok směrem k případnému zákazu pokojné náboženské činnosti těch, kteří jsou terčem útoku.“
A nyní zprávy z Ukrajiny naznačují, že Rusko bylo od invaze, která začala v únoru, násilně nepřátelské vůči neruským pravoslavným církvím, včetně baptistických sborů a kazatelů.
Po nedávném turné po částech národa generální tajemník Světové baptistické aliance Elijah Brown oznámil, že téměř 200 baptistických sborů bylo obsazeno ruskými jednotkami a že všech šest baptistických sborlů v Mariupolu bylo zničeno útočníky.
Informoval také o smrti pěti baptistických kazatelů, jejichž auto bylo zasaženo ruskou bombou, když cestovali poskytovat fyzickou a pastorační péči obětem války.
Terčem se stali i další protestanti, včetně Vitalije Vinogradova, děkana Slovanského evangelikálního semináře v Kyjevě, jehož tělo plné kulek bylo nalezeno na ulici v Buči na začátku dubna poté, co se ruské síly stáhly.
Zpráva USCIRF uvádí, že pouze na základě svých výsledků z roku 2021 si Rusko zaslouží další cílené sankce za závažné porušování náboženské svobody.
Vyzývá také Kongres, aby se zastal „postižených náboženských komunit v Rusku a na okupované Ukrajině a upozornil na přetrvávající problémy náboženské svobody prostřednictvím slyšení, setkání, dopisů, cest kongresových delegací do zahraničí nebo jiných akcí pro zástupce těchto komunit, aby informovali vládu USA a/nebo veřejnost o stávajících podmínkách.”
-krk-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry