Zprávy: 214. Velikonoce ve sborech na Ukrajině
Zastrašování a provokace nemohly baptistům vzít radost ze vzkříšení.
Zprávy
Velikonoce na Ukrajině
Zprávy Ukrajinské baptistické unie
Ukrajinský svaz baptistů pravidelně rozesílá zprávy o stavu kongregací v regionech postižených válkou. Aktuální zprávy jsou z 29. dubna – pět dní po ukrajinských velikonočních oslavách – a popisuje situaci lidí v Irpinu, Myronivskyji a Mykolajivu a také v regionech Luhansk, Černihiv a Čerkasy.
Svátky a všední dny v baptistickém sboru v Irpinu
V budově sboru v Irpinu žije, jí a pracuje až 70 dobrovolníků. Každý večer se podělí o to, co během dne zažili, po čemž následují přímluvné modlitby a díkůvzdání.
Každý z nich má svůj vlastní pracovní úkol: k poškozeným domům jezdí tým stavitelů, aby zakryl rozbitá okna a opravoval střechy a dveře. Majitelům také pomáhají získat zbytky věcí z napůl vyhořelého nebo napůl zničeného domu či bytu. Když se blíží čas oběda, dobrovolníci dodávají ozbrojeným silám a obranným silám teplé jídlo.
Během dne si lidé do kostela přicházejí vyprat a usušit prádlo, nabít si telefony a nakoupit neodkladné potřeby jako zeleninu, oblečení a základní stavební materiál. Občané jsou zváni k modlitbě každé ráno a večer. Pastoři a jáhnové čekají, aby naslouchali a byli tam. Modlíme se, aby církev mohla rozšířit svou službu a obnovit život ve městě, přispět k duchovní obrodě a emocionálnímu uzdravení a podpořit starší lidi, kteří ve městě zůstali během války.
Bohoslužby se hemžily podél frontové linie v Doněcké oblasti
Vesnice Myronivskyi v Doněcké oblasti je už osm let blízko frontové linie. Útrapy války nutí lidi ptát se na Boha a chodit do kostela.
Tam najdou přijetí a podporu. „Je tak cenné být spolu ve sboru,“ říká místní misionář Ilja Natalčenko a vzpomíná na Velikonoce: „Byly to nejlepší Velikonoce v mém životě. Přišlo tolik lidí, že nebylo dost místa.“
Mnoho obyvatel Mykolajiva uprchlo
Asi 40 % obyvatel Mykolajiva opustilo město kvůli pokračujícím útokům ruských jednotek. Město se připravuje na obléhání Rusy. V předvečer Velikonoc byly celý den slyšet výbuchy – na hranici s Chersonskou oblastí se bojovalo.
Bohoslužby se ale konaly ve všech sborech v Mykolajivské oblasti, která je součástí území kontrolovaného Ukrajinou. Sbory slouží Bohu a lidem v této těžké době. Potřebují modlitební podporu, protože hrozba zde zůstává vysoká – Rusové se snaží přiblížit k Mykolajivu a pokračovat v ostřelování města.
Nedělní bohoslužby se v Luhanské oblasti kvůli ostřelování nekonaly
Biskup sborů Luhanské oblasti Gennadij Šulženko hlásí, že sbory nemohly sloužit bohoslužby na Velikonoční neděli. Ti, kteří se plánovali setkat se ten večer, nemohli příštího rána přijít do svých sborových budov kvůli silnému ostřelování. Pouze jeden sbor mohl konat velikonoční bohoslužbu – v Lysyčansku.
Je to těžká doba: mnozí mají omezené zdroje a většina obyvatel byla vysídlena. Ti, kteří zůstávají vzadu, rozdávají humanitární pomoc, navštěvují lidi, kteří se uchýlili do sklepních prostor, a pokud možno pomáhají všem potřebným.
V Černihivské oblasti přicházejí do kostela noví lidé
Přestože veřejná doprava v Černihivu zatím nefunguje, sbor navštěvuje mnoho lidí. Černihivský druhý baptistický sbor má ve sboru 75 % nečlenů sboru. Část bohoslužebné místnosti, kde projektil zasáhl přímo okenní parapet, dosud nebyla opravena.
Osm lidí se zde o Velikonocích modlilo modlitbu pokání. Také ten den se ve vesnici Dniprovske v Černihovské oblasti sešlo 45 lidí k bohoslužbě, 15 z nich přijalo Krista do svých srdcí.
Vesničané pomáhají při obnově měst
Ukrajinci zatím nevědí, jak po válce pokračovat v rekonstrukci. A i když válka ještě neskončila, všichni chceme Ukrajinu znovu vybudovat a pokročit nyní – s malými možnostmi, které máme.
Baptisté z vesnice Buzivka v Čerkasské oblasti se připojili k týmu dobrovolných místních hasičů, aby pomohli znovu vybudovat předměstí Kyjeva. Tato skupina přijela do Irpinu na pozvání magistrátu a působí zde již několik dní. Odstraňují následky ničení administrativních a soukromých bytů.
Obyvatelé Lvova rozdávají velikonoční pečivo v Buči a Hostomelu
Dobrovolníci ze Lvova rozdali 600 velikonočních chlebů obyvatelům Hostomel a Buči. Od rána do večera sdíleli evangelium s lidmi, svědčili o Kristu a volali, aby se drželi Boha.
Gryhorij Rjasnyj, kazatel sboru Naděje ve Lvově, řekl, že mnoho lidí stále žije ve sklepech. Ulice jsou prázdné. Místní obyvatelé pověsí na bránu bílý kapesník se svým telefonním číslem a čekají ve sklepě na pomoc. Lidé říkají: „Bojíme se, že teď bude ostřelování.“ Velmi se bojí hrůz, které zažili.
Toto bylo druhé poskytování služby ve Lvově. Baptisté přinášeli lidem lahve s plynem, léky, generátory, mobilní telefony a ukrajinské jídlo.
Mnoho cizích lidí ve sboru poblíž Charkova
V neděli by se Kristovo zmrtvýchvstání mohlo společně oslavit ve sboru v obci Merefa, 20 kilometrů od Charkova. Díky Bohu, že se shromáždění dokázalo sejít navzdory těžké době.
Sál byl plný a mnoho cizinců z této oblasti nyní začalo pravidelně chodit do sboru a hledat útěchu v Božím slově a společenství s křesťany. Po bohoslužbě byla církevní kavárna. Všechny děti dostaly sladkosti.
Velikonoční bohoslužby v Chersonské oblasti
V neděli, navzdory dočasné okupaci, se sbory v Chersonské oblasti shromáždily, aby společně sloužily, oslavovaly vzkříšeného Spasitele a vzájemně se povzbuzovaly. Bohoslužby se konaly i v ostřelovaných osadách na frontě.
Bratři a sestry se shromáždili v domech členů sborů, slyšeli Boží slovo a zpívali písně chvály a naděje. Zastrašování a provokace nemohly baptistům vzít radost ze vzkříšení.
-tep-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry