Misie: 79. Nastal čas hybridních sborů
Hybridní sbory existovaly již před pandemií – ale od té doby nepochybně jejich počet vzrůstá. Pete Phillips vysvětluje, co je hybridní sbor, jak vznikl a proč zde musí být.
Misie
Nastal čas hybridních sborů
Hybridní je nový výraz pro sbor s digitální kulturou, nebo pro to, co bychom mohli nazvat současnou společností v sociálních sítích. Jedná se o společnost, která si cení a staví konektivitu nad geografií – setkávání a sdílení života s lidmi, s nimiž jsou propojeni na internetu.
Hybridní sbor (církev) je křesťanská komunita (tělo Kristovo), která se snaží setkávat se v obou oblastech současně, onsite (ve své budově) a on-line (na internetu) buď se všemi nebo s různými částmi své komunity a různými formami služby.
Takže i když se místní sbor rozhodne setkat společně v modlitebně na bohoslužbě, může se zároveň setkávat hybridně k jiné službě, nebo ke studiu Bible nebo k organizačním jednáním.
Premier Digital uvedl tuto myšlenku ve své Chartě hybridní církve1.
Jak hybridní sbory vyrostly během lockdownu
Sborové bohoslužby a další služby nepřestaly během pandemie existovat. Inovovali jsme. V průběhu lockdownu přešlo mnoho sborů na online a doufejme, že si uvědomily, že spousta sborů tam už bylo – zejména ty, které jsou spojeny s těmi lidmi, kteří považují za nemožné přijmout fyzické omezení setkávání sboru kvůli lidem, kteří jsou postiženi, v léčebné péči nebo dlouhodobě nemocní.
Tito lidé byli vždy průkopníky hybridní církve – nabízeli o něco větší začlenění, více možností, více flexibility. Hybridita je o zajištění toho samého inkluzivního modelu, který umožňuje lidem navštěvovat bohoslužby na místě nebo online jakýmkoli způsobem, a tak jim umožňuje být součástí Kristova těla.
Zmíníme se o tom, jak jsme sem dostali …
Od 20. března 2020, kdy byly fyzické budovy sborů uzavřeny pro veřejné bohoslužby, se některé místní sbory přestěhovaly ke svým bohoslužbám, někdy i ke svému vyučování, někdy i ke svým organizačním jednáním na internet. Některé preferovaly živé vysílání na Facebook Live nebo na Zoomu nebo na Google Meet nebo dokonce takové starověké technologie známé jako Skype nebo Teams.
Jiní replikovali offline způsob prostřednictvím papírových pořadníků na seznamech účastníků bohoslužeb odesílaných do domů, nabídek kázání po telefonu dial-a-sermon, nebo drive-in služby na parkovištích sborů. Jiní také poskytli péči o místní obyvatele – pomáhali s poskytováním potravin, stravováním, pick-up službami, poradenstvím v oblasti duševního zdraví, nebo cvičením.
Služba sboru se během lockdownu stala hybridní – setkání s potřebami místní komunity a sdílení lásky k Bohu prostřednictvím mnoha různých technologií offline i online.
Proč se lidé připojili online do sboru
Zjistili jsme, že během lockdownu se se sborem spojilo online mnoho lidí – zvědaví diváci, hledači, lidé hledající Boha v období své bolesti, lidé, kteří měli čas a hledali nové zkušenosti, které by zmírnily jejich pocity úzkosti, lidé toužící po Bohu.
Viděli jsme nárůst počtu lidí, kteří hledají online sbor – a statistiky, které uvidíme později, byly úžasné.
Ale na Google Trends bylo jasné, že tito lidé nemuseli nutně mít zájem o církevní bohoslužby – hledali modlitbu, Ježíše a zejména hledali Boha.
Věříme v Boha, který používá jak samotnou misii, tak i modely a způsobx šíření misie místními sbory. Zdá se, že se to všechno dělo proto, že Bůh používal lockdownu, aby se do misie zapojilo spoustu nových lidí a aby se spoustu nových lidí dostalo k Bohu.
Hybridní církev je o použití jakékoli technologie, aby přivedla co nejvíce lidí, jak je to možné, v jakékoliv situaci, do zkušeností s Bohem v rámci Kristova těla
V této souvislosti, kdy Skotská vláda vyzvala k pomoci kazatele různých vyznání, se John Dire nabídl pro “duchovní péči” – ne pro konání bohoslužeb, ne pohřbů, jen “duchovní péče”.
Poté, co vyhlásil svoji nabídku, do 30 minut se ozvali první lidé a od té doby mluvil s více než 2000 lidmi, kteří potřebovali duchovní péči.
Znovu a znovu, říká John, s ním chtějí mluvit o svém duchovním stavu, o jejich spojení s Bohem. Bůh pro ně byl mnohem důležitější než církev.
Potvrzují to i čísla – pravděpodobně 16 milionů nových lidí přicházelo ve Velké Británii do sborů online, zkoumali sbory online, pokukovali, aby zjistili, co jsme my baptisté zač.
Příběhy lidí, kteří hledají Boha prostřednictvím online sboru, jsou hojné.
A když se vrátíme zpět k lockdownu, najdeme příběhy některých z těch zvědavých divných nakukujících diváků, kteří se nyní objevují na onsite bohoslužbách v našich sborech.
Tajní věřící, jako Nikodém, vyrazili ven a jejich hlavy nakukují kolem dveří sborů, aby viděli, zda je Bůh i onsite v lokálním sboru v místě jeho bohoslužeb, tak, jak ho našli ve sboru online.
Výrazy OnSite a Online – neznamenají fyzický a virtuální
Všimněte si výrazů, které pro hybridní sbor používáme: onsite a on-line.
Obě slova navrhla Katie Tupling, diecézní poradce pro postižené pro Oxfordskou diecézi.
Vidíte, že naše staré výrazy fyzické služby a virtuální služby byly nesmyslné. Jakýkoli typ služby, která zahrnuje lidské bytosti, je fyzická služba.
My, lidské bytosti jsme vždy, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce, 366 dnů v přestupných letech, fyzičtí. Nemůžeme být nic jiného než fyzičtí. Od okamžiku, kdy nás Bůh stvořil v lůně naší matky, až do dne, kdy zemřeme a pak dle Boží vůle, když dostaneme naše nová těla po vzkříšení, jsme byli, jsme a budeme fyzičtí.
Pro mnoho služeb na Zoomu byly výrazy scházet se ( ‚synagoga‘), skutečnou přítomností: byla v nich skutečná přítomnost druhých, můžeme říci, že skutečná přítomnost Ducha svatého nás spojovala přes internet, sloužili nám skuteční lidé na různých místech, přinášeli slova naděje, spravedlnosti a lásky různým lidem v různých zeměpisných oblastech. A byli schopni si povídat u kávy … nebo vést organizační jednání … nebo udělat biblické studium.
Smyslem Hybridního sboru není nutně podporovat digitální sbor jako jedinou možnost
Otevírání sboru – s Bohem ve svém středu
Hybridní sbor usiluje za použití jakékoli technologie o pozvání co největšího možného počtu lidí bez ohledu na jejich situaci ke zkušenosti s Bohem v rámci Kristova těla; je to úsilí diverzifikovat naše způsoby služby s cílem začlenit více lidí do těla Kristova – především těch, kteří se v minulosti naším důrazem na budování naší sborové komunity a na bohoslužby v neděli ráno dostali na okraj našeho zorného pole.
Cílem je otevřít sbor, dát větší přístup k bohoslužbám, vyučování, modlitbám a za všech okolností lepší přístup k Bohu.
Ale u hybridního sboru je třeba také zdůraznit, že nejde o to, nutně podporovat digitální sbor jako jedinou možnost.
Je to jedna z těch velkých věcí, které jsem se naučil v průběhu prvního lockdownu. Ptal jsem se několika přátel, když jsem chtěl psát kapitolu pro svou knihu o digitálním sboru.
Myslel jsem, že všichni jsou odborníci na dělání věcí digitálně – ale všichni mluvili o použití mnoha různých technologií:
Sestra Bryony a její papírové nabídky účasti na bohoslužbách, se kterými chodila po městě, její služba kázání na zavolání (jediný lidský hlas, který někteří lidé slyšeli každý týden); bratr Matthew dělal pouť po vesnici, s cílem přivést lidi ke sboru na návsi; a sestra Joanne a její stojan u brány sboru, její labyrinty na parkovišti a její drive-through společenství, kdy lidé seděli ve svých autech na parkovišti sboru a sledovali živý přenos z bohoslužeb. Bůh byl ve středu všeho.
Jak můžeme nabídnout lidem příležitost k setkání s živým Bohem? Jde o to, samozřejmě, že sbor není jen fyzická věc.
Když se spojíme v uctívání, sdílíme se v uctívání s nebesy – viz scény v trůnním sále ve Zjevení 4-5. Spojíme se s Církví bojující v celém světě, sdílíme se s miliardami ostatních křesťanů v uctívání Boha po celém světě. Ale také se sdílíme s těmi, kteří byli před námi a s celým tvorstvem dáváme chválu Tvůrci.
Všechna země a nebe uctívají Boha.
Při lámání chleba při přijímání Památky Večeře Páně je to ještě více – všichni se v čase a prostoru setkáváme v jednom okamžiku a slavíme a připomínáme si Kristovu smrt na kříži. Přesahujeme naši tělesnost a připojujeme se k nebi v uctívání Beránka.
Uzamknout takový okamžik v místní slavnosti ve sboru nebo v církevní budově s několika místními obyvateli a návštěvníky znamená popřít teologický názor, že my jako církev s velkým C přesahujeme naši lokalitu, překonáváme naše modlitebny, spojujeme se se všemi z Božího lidu v jeden velký oblak svědků.
Jaká je to velká příležitost využít k tomu každou technologii, kterou můžeme!
Hybridní sbor se dívá vpřed
Může se stát, že se budeme shromažďovat k bohoslužbám více v naší budově a na internetu dělat více vyučování a organizační porady.
Lidské bytosti jsou stvořeny k blízkým kontaktům – jsme rádi, že se spolu setkáváme. Máme rádi objetí a dýchat stejný vzduch. Máme rádi příležitosti slyšet se navzájem pět chválu Bohu a společně si potvrzovat naši víru. Rádi se vidíme navzájem tváří v tvář bez obrazovky mezi nimi.
Ale musíme si uvědomit celé tělo Kristovo – i ty, kteří mají důvody k neúčasti ve sborových budovách, i ty, kteří ztratili zvyk navštěvovat naše společenství, osoby se zdravotním postižením nebo dlouhodobě nemocní, kteří se bojí davů ve shromáždění.
Bez ohledu na jejich důvody, jsou tito lidé také členy Kristova těla. Musíme co nejlépe využít technologie, aby mohli být přítomni v naší ‚budově, zaměřené na uctívaní‘ – mít na paměti, že by to mělo být uctívání ‚zaměřené na Boha‘ v našich budovách!
A hybridní sbor také o nabízí výkladní skříň pro sbor online.
Stručně řečeno, měli bychom nabídnout hybridní sbor kdekoli můžeme. Nedělat všechno napříč všemi technologiemi, ale s volbou moudře používat správné technologie pro správné účely.
Pete Philips
Pete Philips
Pete Phillips je Digital Theology Researcher (digitální teologický výzkumný pracovník) na Durhamské univerzitě, kde vede centrum pro digitální teologie a je vedoucí Centre for Digital Theology a vedoucí Digital Theology v Premier Media (Digitální teologie v Premier Media). Je autorem publikace Hybrid Church: Blending Online and Offline Community (Grove) (Hybridní církev: prolínání online a offline komunity).
Spurgeon’s College spolupracuje s centrem Centre for Digital Theology and Premier, a nabízí magisterský titul v digitální teologii, první svého druhu na celém světě, který nabízí jedinečnou příležitost pro teologickou reflexi digitality a její důsledky pro současné církve (spurgeons.ac.uk/ma-in-digitaltology/).
Zdroj:
časopis Baptists Together, podzim 2021, str. 18 – 21
-van-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Česká republika nebo facebookovou skupinu Zpravodaj baptistických sborů