Misie: 145. Proč mladí lidé odmítají náš sbor?
Sbory stárnou a chtějí, aby pokračovaly tak, jak je znaly, a zaměřují se na mladší lidi, aby znovu zalidnili své sbory.
Misie
Proč mladí lidé odmítají náš sbor?
Přímo tam v poptávkových inzerátech pro kazatele. Právě tam v jejich strategických plánech. Přímo tam ve sborových žádostech o služby od křesťanských organizací nebo v pozváních do denominačních kanceláří.
Žádná jemnost, žádné nuance, žádné váhání; dát to přímo tam, aby to viděl celý svět. Tolik sborů křičí ze střech: „Prosíme vás, mladí lidé a mladé rodiny, přidejte se k nám (abyste zachránili naše sbory)!“
Těsně pod hladinou číhá úzkostné zoufalství. Tyto sbory stárnou a chtějí, aby pokračovaly tak, jak je znaly, a zaměřují se na mladší lidi, aby znovu zalidnili své sbory.
Chápu to. Chápu ten strach. Znám pach strachu stoupajícího ze shromáždění a kovovou pachuť strachu na jazyku, když se rozhlížím po modlitebně. Obavy o pokračující život některých sborů jsou skutečné. O tom není pochyb.
Ale tady je problém. Účelem a povoláním sboru není institucionální údržba. Ježíš nás nepověřil, abychom šli a zakládali sbory a ujistili se, že dokážou udržet své rozpočty, programy a zařízení. Ve skutečnosti jen málokdo z nás dokáže zůstat motivován institucionálním strachem velmi dlouho.
Strach a úzkost nás dovedou tak daleko, že vyprchají. My lidé nejsme stvořeni žít pouze strachem.
Když je tedy strach a úzkost zdrojem našeho pozvání mladších lidí a jejich rodin, ti mladší to hned vyčmuchají a běží ke dveřím pryč od vás (pokud je dokážete dostat dovnitř).
Zde je můj krátký seznam pozvánek do sboru, které mladí lidé odmítnou:
“Pojďte nám pomoci zachránit náš sbor.” Sbory to samozřejmě neříkají přímo, přesto je to skutečné poselství, skryté pod jejich veřejnými pozvánkami. Je to zasvěcená obava, pokud vůbec nějaká byla.
Lidé, kteří se neangažují ve sboru, nejsou motivováni těžkou situací sborů. Toto pozvání nevyvolává žádný zájem ze strany těch, kteří nemají žádný zájem na přítomnosti ani budoucnosti nějakého sboru.
Může jim být líto těchto sborů, protože jsou soucitnými lidmi, ale takové pozvání sahá až k jádru. Ve skutečnosti sděluje zoufalství a odpuzuje jinak potenciálně zainteresované duchovní hledající.
“Přijďte znovu naplnit naše programy pro děti a mládež.” Znovu, proč by to někdo chtěl dělat? Toto pozvání předpokládá, že lidé v jejich komunitě si již cení sborových programů a chtějí, aby byly úspěšné. Mladší lidé hledají a čekají od sborů něco jiného než pozvání k přestavbě umírajících programů.
“Pojďte nám pomoci přilákat další lidi, jako jste vy.” Řekl by to váš sbor nahlas? Možná ne, ale je to našeptaná pozvánka skrytá pod oficiální pozvánkou. Všichni víme, že k přilákání dalších mladších lidí je potřeba pár mladších lidí. Toto pozvání skutečně znamená, že vás chceme využít k přestavbě našeho sboru. Mladší lidé rychle rozeznají, že budou využíváni, když dostanou toto pozvání.
“Přijďte se zúčastnit, ale nepokoušejte se změnit náš systém ve sboru.” Ve skutečnosti jsem slyšel lidi říkat: „Chceme růst (početně) jako sbor, ale ne příliš.“ Tito lidé prožijí změny systému, když se k jejich skupině připojí noví lidé. Pak ti noví lidé, kteří pomáhají zlepšit počet členů a provoz sboru, také věci mění. Před pozváním mladších lidí do sborů se tyto sbory musí rozhodnout, zda jsou otevřené jejich vlivu.
“Pojďte nám dát své nápady, ale neočekávejte žádný vliv nebo autoritu.” Zahrnout mladší lidi do sborových aktivit a členství je jedna věc, ale dát jim místa u vedoucího stolu je věc druhá. Když to sbory udělají, musí počítat s tím, že ke změně dojde. Jedním ze způsobů, jak zahrnout některé mladší lidi, ale zabránit tomu, aby jejich nestandardní myšlenky ovlivňovaly sbor, je odepřít jim smysluplné příležitosti k vedení. Mladší lidé rychle poznají neúctu, která je tomuto způsobu sborového života vlastní.
“Připojte se k nám a zůstaňte s námi i tehdy, až zjistíte, že jste byli cílem našeho strategického plánu.” Co se stane, když se lidé dozvědí, že byli cílem náborových snah sborů? No, znáte ten extrémní skepticismus a nedůvěru k organizacím jakéhokoli druhu v naší kultuře?
Pokud jde o organizované náboženství, tyto postmoderní kulturní reality jsou na vzestupu.
Lidé obecně jsou k církvím skeptičtí a nedůvěřiví, mladší ještě více. Zaměřovat se na ně v písemných dokumentech a strategických plánech je metodologie staré školy, která předpokládá, že jsme stále v minulém století křesťanstva, což v 21. století působí jako neupřímné.
Někdo by se mohl ptát, proč mladí lidé tato pozvání odmítají? Jednoduše proto, že vidí, že jsou spíše používáni ve jménu Ježíše, než aby byli milováni ve jménu Ježíše.
Mark Tidsworth
Mark Tidsworth
Mark Tidsworth je zakladatelem a vedoucím týmu společnosti Pinnacle Leadership Associates. Sloužil jako kazatel, zakladatel nových sborů, dočasný kazatel, kazatel obnovy, terapeut, ředitel neziskové organizace, majitel firmy, trenér vedení, sborový konzultant, mentor vedení a autor. Mark, ordinovaný v baptistické tradici, je ekumenický křesťanský služebník se sídlem v Chapin, SC
-van-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry