Střípky z historie: 128. Pečeť krále Ezechiáše
Střípky z historie
Pečeť krále Ezechiáše
Ezechiášova pečeť
Ezechiášova pečeť je malá bula z pálené hlíny, která pochází z doby vlády biblického krále Ezechiáše. Hliněná pečeť s razítkem byla nalezena v blízkosti jižní zdi Chrámové hory v Jeruzalémě. Tato hliněná bula s pečetí krále Ezechiáše byla nalezena ve stejné oblasti vykopávek, pouhých 10 stop od místa, kde byla objevena pečeť “Izajáše “. Bula, vykopávaná v roce 2015, byla datována do doby vlády judského krále Ezechiáše mezi lety 715 a 686 př. n. l.
Popis
Jedna z Ezechiášových pečetí nalezených při vykopávkách v Ofelu, kterou nalezl Eilat Mazar.
Bulla měří v průměru něco málo přes centimetr a nese otisk pečeti zobrazující dvoukřídlý sluneční kotouč lemovaný symboly ankhů (jinak též závěsný kříž nebo nilský kříž je egyptský hieroglyf znamenající život, a to jak pozemský, tak věčný) a obsahující hebrejský nápis, který zní:
“Patří Ezechiášovi, (synu) Achazovu, králi judskému”.
Tato bula byla objevena spolu s dalšími 33 pečetěmi při mokrém prosévání hlíny ze skládky odpadků, která se nachází vedle královské budovy z 10. století př. n. l. v jeruzalémském Ofelu.
Tato bula je navíc první a jedinou bulou, která kdy byla objevena při archeologických vykopávkách a která patřila judskému nebo izraelskému králi.
Bula krále Ezechiáše je 3 mm silná měkká bula (kus hlíny s otiskem pečeti) o rozměrech 13 × 12 mm. Byla nalezena při archeologických vykopávkách spolu s 33 dalšími pečetěmi, figurkami a keramikou na starověké skládce odpadu v sousedství Chrámové hory v Jeruzalémě izraelským archeologem Eilatem Mazarem.
Text nápisu a překlad
kolem roku 700 př. n. l.
Na hliněné pečeti je nápis v paleohebrejském písmu: “a dvoukřídlé slunce s křídly obrácenými dolů, po jehož stranách jsou dva symboly ankhů symbolizující život”, a nápis: “Patří Ezechiášovi [synu] Achazovi, králi judskému”.
[Text]
[Transliterace] lḥzqyhw ‘ḥz mlk yhdh
[Překlad] Ḥizqiyahu (syn) ‘Aḥaz, král judský.
Byla nalezena asi tři metry od pečeti nesoucí jméno Izajáš, (možná) proroka.
Místo nálezu
Správní budova
Budova, v níž byla bula nalezena, byla správní nebo královskou budovou, kterou Babylóňané zničili, když v roce 586 př. n. l. dobyli Jeruzalém. Podle Mazara “ačkoli otisky pečetí nesoucí jméno krále Ezechiáše jsou známy z trhu se starožitnostmi již od poloviny 90. let 20. století, některé se symbolem okřídleného skarabea (hovnivála) a jiné s okřídleným sluncem, je to vůbec poprvé, kdy se při vědeckých archeologických vykopávkách objevil otisk pečeti izraelského nebo judského krále.
Jeruzalémský Ofel
Jeruzalémský Ofel je součástí starověkého města Jeruzaléma, které se nachází bezprostředně na jih od Chrámové hory, místa, kde se ve starověku nacházely dva židovské chrámy, považované za nejposvátnější místo judaismu a třetí nejposvátnější místo islámu.
Při vykopávkách na tomto místě, na nichž spolupracoval Izraelský úřad pro památky a Hebrejská univerzita, byly objeveny jedny z nejstarších artefaktů, které kdy byly v Jeruzalémě nalezeny a které pocházejí již z 12. a 11. století před naším letopočtem.
Další Ezechiášovy buly
Je známo nejméně šest dalších bul, které nesou jméno krále Ezechiáše. Všechny se však objevily na tzv. trhu se starožitnostmi, aniž by byl znám jejich původ. Nebylo tedy možné zjistit, zda se jedná o pravé nebo padělané exempláře.
a) Na otisku pečeti neboli bule je napsáno: “Patří Ezechiášovi, (synu) ‘Achazovu, králi judskému”. Ezechiáš vládl v letech 715 až 687 př. n. l. Uprostřed na otisku je dvoukřídlý brouk, který tlačí malou kuličku bláta. Tato bula je druhým otiskem judské královské pečeti, který se v posledních letech objevil; shodou okolností první patřil témuž zde zmíněnému ‘Achazovi, Ezechiášovu otci a předchůdci na trůnu.
Pečeti obou panovníků mají společný telegrafický styl, který byl nutný kvůli omezenému prostoru: Obě vynechávají výraz “syn” mezi jménem krále a jeho otce. V jiném důležitém ohledu se však oba otisky pečetí výrazně liší: Achazova pečeť byla anikonická, tvořená pouze slovy, zatímco Ezechiášova pečeť byla opatřena ilustrací.
Štěpán Křivánek
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry