Střípky z historie: V baptistickému sboru v Mukačevu panují naprosté rozpaky a chaos 1929
Střípky z historie
V baptistickému sboru v Mukačevu
panují naprosté rozpaky a chaos
JEDNOMU BAPTISTICKÉMU SBORU V ČESKOSLOVENSKU HROZÍ ROZPAD
PO TRAGICKÉ SMRTI ZAKLADATELE BAPTISTICKÉHO SBORU, KAZATELE JENŐ STUMPFA, PANUJE V BAPTISTICKÉM SBORU V MUKAČEVU NAPROSTÝ ZMATEK A CHAOS
Mukačevo, 28. srpna 1929 (Od našeho vlastního zpravodaje.)
Stalo se to před třiatřiceti lety. . . Po dlouhé době se Jenő Stumpf, mladý muž, který se odstěhoval daleko od Mukačeva, vrátil do svého domova a začal kázat nové nauky víry. Baptistické. Jako většina průkopníků se musel vypořádat se spoustou potíží, nebyl brán vážně, byl vysmíván.
Později se však Stumpfovo snažení setkalo s lidmi vyčerpanými životem. Chudší věřící byli podporováni Stumpfem, poté získali také bohaté baptisty a v důsledku neúnavné, trpělivé práce vznikl baptistický sbor v Mukačevu, který byl příslušnými úřady uznán stejně jako každé jiné náboženství.
INTRIKY SE MNOŽÍ
Baptistické sbory nejsou po celém Československu, baptistické sbory jsou jen v největších městech. Revoluce a následná transformace mírně otřásly i základy baptistického sboru v Mukačevu, přesto se jim podařilo bez velkých otřesů uniknout ze svých těžkých časů a zdálo se, že sbor v novém státě Československém zesílí.
Ale malá skupina věřících začala intrikovat ve velkém sboru a zejména proti jeho hlavě, kazateli Jenő Stumpfovi.
Nejprve si šeptali, pak začali svá obvinění otevřeně vyslovovat a vznesli zvláštní obvinění vůči “arcibiskupovi” Stumpfovi, který zrovna byl v obtížné finanční situaci.
Tento baptistický kazatel v posledním roce velmi onemocněl kvůli svým mrtvicím a byl schopen vykonávat svou církevní práci pouze v nejužších mezích …
SKANDÁLNÍ SCHŮZE
Stumpfovi odpůrci svolali schůzi sboru v očekávání, že se kazatel ležící v posteli nebude moci ukázat a poté budou moci svůj plán uskutečnit. Na schůzi je však čekalo nemilé překvapení, Stumpf se objevil a chtěl vést schůzi i ve svém těžkém nemocném stavu.
Schůze začala hladce, ale jedno vystoupení narušilo jednání. Nastal větší skandál, takže kazatel věřících byl ve slabosti transportován do jeho bytu, protože jeho mozkový nádor způsobený krevními sraženinami zesílil jeho potíže.
Kazatel Stumpf prošel strašnými hodinami. Dostal spoustu kafru a další injekce. Nic mu nepomohlo. Jenő Stumpf, zakladatel baptistického sboru v Mukačevu, raději zesnul uprostřed hořkých duševních a fyzických muk…
NEPOKOJE KOLEM MRTVÉHO
Stumpfova smrt způsobila velký šok a jeho protivníci si uvědomili, že překročili hranici, ale také si mysleli, že se jim Stumpfovi následovníci pomstí a vyloučí je ze sboru. Aby tomu zabránili, našli pro ně nejvhodnější způsob šíření zprávy, že se kazatel otrávil, protože se obával, že jejich obvinění proti němu budou podložena.
Někteří z baptistických věřících se vydali na policii zjistit pravdu a úřady, když už byl v márnici, nařídily pitvu. Pitvu provedli oficiální lékaři a bylo zjištěno, že kazatel Jenő Stumpf zemřel na mozkový nádor přirozenou smrtí. K jeho pohřbu bylo uděleno povolení.
ANI V HROBĚ NEMÁ POKOJ
I přes uklidňující výsledky oficiální pitvy se dál šířily zprávy o Stumpfově sebevraždě. Chtějí pozvednout svého člověka na kazatelskou židli a věří, že toho lze dosáhnout očernením paměti kazatele Jenő Stumpfa, zakladatele jejich sboru.
Kazatel Stumpf vychoval svého nejstaršího syna jako svého nástupce. Většina věřících ve sboru také chce, aby se vedení jejich sboru nadále dostalo do jeho rukou, ale odpůrci jeho otce o tom nechtějí slyšet a vdova byla opakovaně ve skandálních scénách vyzvána k opuštění bytu, který je ve vlastnictví sboru.
Nešťastná žena a její děti tak zůstaly v nejhorších finančních podmínkách, protože členové baptistického sboru nepodléhají církevní dani a sborové příspěvky platí pouze podle libosti. A v současné situaci nikdo neplatí a sbor má dnes pouze dluh a nemůže platit účty.
Rodině Stumpfových zbývá jen žalovat nepřátele zesnulého kazatele za rouhání a u soudu dokázat, že obvinění, proti kterým se Stumpf již nemohl bránit, byla neopodstatněná.
Zdroj:
noviny Prágai Magyar Hirlap (Pražské maďarské noviny), 1929, VIII. ročník, č. 195 (2120), strana 5 (29. srpna 1929)
Štěpán Křivánek
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Česká republika nebo facebookovou skupinu Zpravodaj baptistických sborů