Vztahy: 44. Proč jsou dnes svatby tak drahé a proč se tak málo konají ve sborech?
Vztahy
Proč jsou dnes svatby tak drahé
a proč se tak málo konají ve sborech?
Před osmatřiceti lety jsme si s Alison řekli “ano” při svatebním obřadu v našem domovském sboru v Albuquerque. Na jednoduchý obřad jsme si najali trubače.
Zástup 150 přátel a rodinných příslušníků s námi oslavoval na recepci ve sborovém sále Fellowship Hall – takovém tom se vzory pro hru shuffleboard vyrytými do dlaždicové podlahy – kde jsme podávali dort, punč a další lehké občerstvení, jak bylo tehdy zvykem.
Mysleli jsme si, že jsme opět trendy, protože Alisonin otec najal barbershop kvarteto (typicky výhradně mužská nebo ženská populární sborová forma charakterizovaná a capella zpěvem, se třemi hlasy harmonizující na melodii čtvrtého hlasu), které se pohybovalo po recepci a jejichž zpěv se rozléhal z Fellowship Hall na nádvoří mezi ní a modlitebnou.
Naše svatba byla typickou svatbou v baptistickém kostele v roce 1985. Všichni naši přátelé, kteří se brali, měli podobné obřady – určitě bez těch trubačů a toho kvarteta. Vlastně si vzpomínám, že jsem se jen jednou zúčastnil svatby jednoho z našich vrstevníků, která zahrnovala večeři pro všechny hosty.
O třicet let později se ze dvou dětí narozených v našem manželství stali profesionální hudebníci hrající na stovkách svateb se špičkovou cover kapelou. Jeden z našich synů, který je trumpetista, odhaduje, že za ta léta hrál asi na tisícovce svateb.
Jedna z těchto slavností byla svatba v letovisku ve švýcarských Alpách (všichni účastníci žili v USA). Další byla akce za 900 000 dolarů v Aspenu v Kolumbii. Zaplacení 20členné živé kapely cestující z Dallasu bylo pravděpodobně jedním z menších výdajů na tuto svatbu.
Oba naši synové mají ze svateb, na kterých hráli, divoké historky, stejně jako já ze svateb, které jsem vedl jako kazatel.
Velký rozdíl mezi námi je v tom, že jako svatební hudebníci mají mnohem více práce než já jako kazatel, který vede svatby.
Svatební kultura, ve které pracují naši synové, je tak odlišná od svatební kultury z dob jejich rodičů, že ji téměř nelze poznat. Ale to není jen příběh naší rodiny, to je příběh amerických svateb jako celku.
Zejména v posledních dvou desetiletích se americké svatební normy dramaticky změnily, jak dokládá jeden článek za druhým s titulky jako “Proč jsou dnes svatby tak drahé?” nebo “Měli bychom mít svatbu v nějaké destinaci?”.
Zde jsou hlavní posuny, které změnily svatby v Americe:
Stále méně svatebních obřadů se koná ve sborech
Tento trend zná většina kazatelů a správců sborů až příliš dobře. Příkladem tohoto trendu je velký dallaský sbor, který jsem navštěvoval 24 let a téměř 17 let v něm působil jako pomocný kazatel.
Před třiceti lety se v naší majestátní georgiánské modlitebně a v menší kapli konala téměř každý víkend nejméně jedna a někdy i dvě svatby. Od počátku roku 2000 těchto obřadů ubývalo, a to až do té míry, že před pandemií jsme někdy objednávali méně než pět svateb ročně.
Alan Rudnick, starší duchovní ve sboru DeWitt Community Church v Syrakusách ve státě New York, hlásí podobný trend i tam: “V roce 2015 jsme dělali 30 až 40 svateb ročně. V roce 2019 to bylo 20. V roce 2023 jich máme v kalendáři šest”.
Pouze několik sborů přežilo jako svébytný druh cílových svatebních míst, protože mají správnou velikost, středovou uličku a jsou fotogenické. Ale téměř po žádné z těchto církevních svateb nenásleduje recepce s dortem a punčem. Hosté po krátkém obřadu opouštějí kostel a odjíždějí na hostinu.
Webové stránky pro plánování svateb The Knot uvádějí k roku 2022: “Poprvé jsou farmy/stodoly nejčastějším typem svatební recepce – jsou počtem svateb vyrovnané s banketovými sály.” Článek obsahuje tabulku, která ukazuje pět nejvýznamnějších svatebních míst v současné Americe, a “kostely” se na seznamu neobjevují.
“Zdá se, že v Kentucky se dnes všechny svatby konají ve stodole,” posteskla si Nibby Priest z Hendersonu v Kentucky.
Catherine Allenová z Birminghamu ve státě Alabama má tradiční smýšlení o svatbách: “Proč se lidé rozhodují uzavírat sňatky ve stodolách a improvizovaných venkovních prostorách místo v kostelech? Nerada vidím, jak se svatební šaty za 10 000 dolarů vláčí pískem, senem a blátem a hosté se potí na vratkých skládacích židlích. Zdá se, že sbory i kvůli svým vlastním členům spíše vyhánějí svatebčany ze svých prostor, než aby je přivítaly v užitečné službě.”
Dokonce i u malého procenta svateb, které se stále konají v kostele, se hostina téměř vždy koná někde jinde. Jeden z hlavních důvodů je alkohol. Typická svatební hostina je dnes opilecká záležitost a většina protestantských sborů nepovoluje podávání alkoholu na místě.
Jill Granberryová je matkou dvou středoškoláků – dívky a chlapce – z předměstí Dallasu. “Jak se ze svateb stal miliardový průmysl?” diví se.
V její generaci svateb před zhruba 20 lety bylo trendem, že se páry braly v kostele a pak měly hostinu někde jinde: “V 90. letech a v roce 2000 se přátelé brali v kostele a na hostinu museli všichni odjet. Místa konání svatebních hostin si uvědomila, že mohou vytvořit akci na jednom místě, a páry se přestaly brát v kostele.”
Jedním z nejžhavějších trendů ve svatebním průmyslu za posledních dvacet let je vzestup svatebních destinací se vším všudy. Jedná se o stodoly, kaple, zahrady, muzea a banketní sály, které jsou určeny výhradně pro svatby.
Tato místa nabízejí za jednu cenu místo pro obřad, které sousedí s místem pro hostinu nebo se v něj promění. Balíčky často zahrnují vše od svatebního koordinátora až po catering a květinové služby na místě, stejně jako možnost výběru alkoholu.
Chad Mustain je dallaský duchovní a kaplan, který každoročně slouží asi 15 svateb a dělá to již deset let.
“V kostele jsem ještě žádnou svatbu nesehnal,” řekl. “Mnoho kostelů a náboženských obcí má příliš mnoho překážek, které musí snoubenci překonat, aby tam mohli mít svatbu. Tady v Dallasu může řada mega-sborů vyžadovat, aby pár nežil spolu, může vyžadovat, aby podepsali smlouvu, že spolu nebudou žít až do svatby, pokud byli již dříve sezdáni, mohou vyžadovat, aby absolvovali kurz pro formálně sezdané osoby, nebo povolí svatbu ve své budově nebo kazatelem z tohoto sboru pouze v případě, že jsou formálními členy, kteří platí desátky.”
A svatební destinace podle něj nabízejí něco víc než jen pohodlí. “Mnohá svatební místa jsou mnohem krásnější než mnohá zastaralá církevní zařízení nebo kostely v současném stylu.”
Méně svatebních obřadů vedou skuteční duchovní
To je trend, který koreluje se svatebními místy. Zatímco některé páry si na svůj necírkevní svatební obřad pozvou tradičně ordinovaného kazatele, většina z nich tak nečiní. A pokud ano, pak má duchovní nějakou vazbu na pár nebo rodinu.
Průzkumné centrum pro americký život American Enterprise Institute uvádí: “Pouze 30 % Američanů, kteří uzavřeli manželství v posledních deseti letech, uvádí, že se obřad konal v kostele, modlitebně nebo na jiném náboženském místě a byl veden náboženským představitelem.
Naproti tomu více než sedm z deseti (72 %) Američanů, kteří uzavřeli manželství před nejméně 40 lety, uvádí, že obřad byl zcela náboženský – na náboženském místě a vedený náboženským vůdcem. Téměř polovina (49 %) sňatků, které se uskutečnily v posledním desetiletí, měla sekulární obřad.”
Rudnick, kazatel ze státu New York, vysvětlil: “Stále více svateb uzavírají přátelé, kteří se nechali ordinovat online – dokonce i členové mého sboru je uzavírají pro přátele a rodinu na místech, kde se konají.”
Internet je plný výukových článků s titulky jako “Jak provést a sloužit svatební obřad”.
Jednou z hnacích sil tohoto trendu – i když jistě ne jedinou – je rostoucí sekularizace Ameriky.
Uvádí to Centrum pro výzkum amerického života (Survey Center on American Life): “Počet Američanů, kteří se nehlásí k žádnému náboženství, se za poslední tři desetiletí zvýšil téměř šestkrát a křesťanská identita prudce poklesla. Počet Američanů hlásících se k nekřesťanským tradicím je sice ve srovnání s nimi skromný, ale dramaticky vzrostl. Tyto změny hluboce ovlivnily náboženský charakter amerických manželství.”
Jednou z těchto praktických změn je, že stále více párů pochází z různých náboženských tradic – pokud vůbec z nějaké náboženské tradice pochází.
“Před padesáti lety náboženskému prostředí dominovala manželství uzavíraná stejné víry. Více než osm z deseti (81 %) párů, které uzavřely manželství před rokem 1972, sdílí se svým partnerem stejnou náboženskou příslušnost,” uvádí Survey Center.
“Novější sňatky ukazují výrazně odlišný vzorec. Mezi Američany, kteří uzavřeli manželství v posledním desetiletí, je jen o něco více než polovina (52 %) párů, které patří ke stejné náboženské tradici. Novější manželství jsou také mnohem častěji uzavírána mezi páry, které jsou obě sekulárně orientované. Pouze 3 % párů sezdaných před rokem 1972 žijí v sekulárním manželství, zatímco mezi páry sezdanými v posledním desetiletí je to 16 %.”
Mustain, kaplan a oddávající v Dallasu, tyto trendy potvrzuje: “Přibližně 80 % párů, se kterými pracuji, se považuje za duchovní, ale ne za věřící. Mohou sice sami praktikovat spiritualitu, ale domnívají se, že jejich tradice víry, ve které vyrůstali, již nerezonuje s tím, kým jsou a jaké názory zastávají dnes.”
Hostina se stala středem pozornosti více než obřad
Jak dokládají již uvedená fakta, svatby jsou v dnešní době mnohem více o oslavě než o samotném svazku. Typický tradiční svatební obřad trvá asi 20 minut, někdy i 30 minut. Hostiny trvají několik hodin.
A to nemluvíme o všech událostech, které svatbě předcházejí, od sprch přes svatební hostiny a výlety svatebčanů až po zkušební večeři a další. Svatební obřad je sice středem kola, ale paprsky, které z něj vyzařují, jsou tím, co svatebním průmyslem otáčí nejvíce.
Podle časopisu The Knot dnes typická americká svatba zaměstnává v průměru 14 dodavatelů, od obchodů s šaty přes fotografy až po dodavatele občerstvení a organizátory akcí. Na 40 % svateb se dnes na hostině podává vlastní koktejl.
To nemluvě o všech událostech, které svatbě předcházejí, od svatební zábavy přes svatební hostiny až po cesty na svatební párty až po předsvatební večeři a další. Svatební obřad může být středem kola, ale paprsky, které z něj vyzařují, jsou tím, co roztáčí svatební průmysl nejvíce.
Podle The Knot dnes typická americká svatba zaměstnává v průměru 14 prodejců, od obchodů se šaty po fotografy, cateringové společnosti a organizátory akcí. Dnes má 40 % svateb vlastní koktejl na recepci.
A už jste slyšeli o pivních oslech? Na webových stránkách jedné texaské společnosti je reklama: “Svatby jsou naší specialitou a naši minis by se ráda stala součástí vašeho velkého dne. Překvapí vaše hosty při příjezdu, obslouží a pobaví vaše hosty během zkušební večeře, koktejlové hodiny nebo recepce. Nebo zakončete večer super roztomilým překvapením. V minis můžete mít také dobroty a občerstvení na pozdní večer. Navíc tito sladcí chlapíci jsou nejen vynikajícími servírkami, ale také rozkošnými objekty pro selfie.”
“Minis” jsou malí oslíci – malí oslíčci.
Charles Qualls sloužil 16 let jako pomocný kazatel v baptistickém sboru Second-Ponce de Leon v části Buckhead v Atlantě. Během těchto let – dávno před pandemií – sloužil více než 200 svateb.
“Svatba v Buckheadu byla žádoucí v kombinaci se všemi prominentními restauracemi a místy v okolí,” vysvětloval. “Občas jsem vedl svatby, kde snoubenci utratili více než 50 000 dolarů.
Vzpomínám si na jednu v hotelu Four Seasons v Midtownu. Byli jsme v tanečním sále, kde byla ztvárněna ‘zimní říše divů’ s několika zmrzlými stromy a nejrůznější výzdobou. Měli najatého svatebního plánovače a dva autobusy, které převážely celou svatební společnost z jedné víkendové akce na další akci.”
Kathleen Collins Olivieriová je tvůrkyně digitálního obsahu v Mississippi. A i ona je unavená z vlivu Instagramu na moderní svatby.
“Svatební průmysl je dnes takový, jaký je, díky Instagramu a Facebooku,” řekla. “Nejde o skutečný zážitek, ale o to, co se zveřejňuje na sociálních sítích. Fotograf je nejdůležitější osobou na svatbě. Pokud máte svatbu, ale nedáte ji na sociální média, stalo se to doopravdy?
Také “stejné fotky jsou nutností: detailní záběry, družičky v róbách a svatba venku nebo na místě. Chybí mi místní kostel – a úspora minimálně 10 000 dolarů, protože svatba se konala v kostele.”
Jeden kazatel – který by pravděpodobně neměl být spolu s tímto příběhem jmenován – vysvětlil, jak jedna honosná svatba často plodí ještě honosnější svatbu kvůli místním očekáváním.
“Vzpomínám si na jedno léto, kdy se konaly svatby dcer tří významných sborových rodin,” řekl pastor. “První vypadala, jako by se vyprázdnil celý chladicí box květinářství. Aby toho nebylo málo, druhá vyzdobila konce všech lavic v modlitebně. Když přišel čas na třetí, bylo na půdě kůru tolik zeleně, že sólista nemohl projít dveřmi.”
Náklady na průměrnou svatbu prudce vzrostly, a to nejen kvůli inflaci
Konečným zdrojem informací o skutečných nákladech na svatbu je The Knot. Tam se dozvídáme, že podle nejnovějšího průzkumu párů, které se vzaly v roce 2022, činily průměrné náklady na jejich svatbu 30 000 dolarů. To jsou jen náklady na obřad a hostinu, bez zásnubního prstenu, který podle The Knot stojí v průměru 6 000 dolarů. Nemluvě o líbánkách a všech večírcích, které svatbě předcházely.
Za 30 000 dolarů si můžete koupit zbrusu nové Subaru Outback. Nebo zaplatit zálohu na dům.
Dobrou zprávou je podle The Knot to, že po zohlednění inflace zůstaly ceny svatby v posledních letech relativně stabilní. Ale špatnou zprávou je inflace. Loňský průměr 30 000 dolarů byl o 2 000 dolarů vyšší než v předchozím roce.
Jedním z největších faktorů svatebních nákladů je místo, místo, místo.
Nejde jen o výběr místa konání, ale o geografickou polohu svatebního obřadu. Uspořádat velkolepou svatbu ve Wyomingu je mnohem levnější než ve Washingtonu, D.C. – v průměru 23 000 dolarů oproti 40 000 dolarů.
Plánujete svatbu v nějaké cílové destinaci? Připočtěte si k tomu alespoň 6 000 dolarů.
Mimochodem, náklady na svatbu se poměrně shodují, ať už se jedná o heterosexuální pár nebo pár stejného pohlaví. Studie z roku 2016 však zjistila zajímavou výjimku, ženské páry utrácely o tisíce dolarů méně než mužské páry nebo páry mužů a žen.
Dalším významným faktorem svatebních nákladů je počet pozvaných hostů. V roce 1985 jsme na naši svatbu pozvali všechny známé. Rozdíl v nákladech na dort a punč nebyl tak velký, ať už jsme měli 50 nebo 250 lidí.
Dnes však každá osoba, která se svatby zúčastní, výrazně zvyšuje celkový účet. To je z velké části způsobeno trendem podávat na hostině plnohodnotná jídla. Je velmi pravděpodobné, že snoubenci utratí za jídlo a pohoštění na hostině více, než jste utratili za svatební dar pro ně. Při ceně 50 až 100 dolarů za talíř a více (současný průměr je 75 dolarů) přijde každá osoba, která se svatby zúčastní, na značné náklady.
Výsledkem je, že páry – a jejich rodiče – jsou často nuceni činit těžká rozhodnutí o tom, kdo pozvánku dostane. Pokud mají rozpočet na 100 osob na svatbě, ale celkový seznam hostů je 200, něco se musí vzdát. Spolupracovníci, sousedé a přátelé z kostela jsou často z ekonomických důvodů vynecháni.
V roce 2022 se průměrné svatby zúčastnilo 117 hostů, což je nárůst oproti 105 hostům v předchozím roce, ale výrazně méně než počet hostů před zavedením systému COVID, který činil 131 hostů.
Kam jdou všechny peníze na moderní svatbu? Podle serveru The Knot jsou tyto aktuální průměrné částky na některé položky:
- Místo konání recepce: 11 200 dolarů
- Svatební fotograf: 2 600 dolarů
- Svatební plánovač: 1 900 USD
- Živá kapela: 3 900 dolarů
- DJ na recepci: 1 500 USD
- Květinářství: 2 400 USD
- Video: 2 100 USD
- Svatební šaty: 1,900 USD
- Svatební dort: 510 USD
- Předsvatební večeře: 2 400 USD
Když před několika lety jeden z našich synů hrál na svatbě za 900 000 dolarů v coloradských Skalistých horách, zajímalo mě, jaký je vztah mezi tím, kolik svatba stojí, a tím, jak dlouho manželství trvá.
Ukázalo se, že jsem nebyl jediný, koho to zajímalo. Na tuto otázku existuje skutečný akademický výzkum. A odpověď není taková, jakou by si svatební průmyslový komplex přeje, abyste si mysleli: mezi drahou svatbou a dlouhým trváním manželství existuje nepřímá úměra. To znamená, že drahé svatby s menší pravděpodobností odstartují úspěšné manželství než svatby úspornější.
Přesto tento tlak přetrvává. Jeden přítel, který se mnou mluvil kvůli tomuto článku, ale nepřál si být jmenován, právě zaplatil svatbu svému jedináčkovi. Můj přítel mi nechtěl říct přesnou částku, ale řekl, že byla vysoko nad celostátním průměrem.
Byl to krásný obřad (viděl jsem úžasné fotografie na Facebooku) a jak mi kamarád vysvětlil, “je to naše jediná dcera”.
Můj přítel je milující rodič a zároveň účetní z povolání, proto to napětí.
Jedním z nevyslovených faktorů svatebních nákladů je posouzení toho, co si ten který pár nebo rodina může dovolit.
Qualls, který nyní slouží jako kazatel ve Franklin Baptist ve Franklinu ve státě Va., říká, že radí párům během předmanželského poradenství: “Uspořádejte svatbu, kterou můžete přežít, a svatbu, kterou si můžete dovolit. Není nic smutnějšího než pár na pláži v Cancúnu, který leží na líbánkách a dělá si starosti, jak zaplatí svatbu.”
Existují protichůdné síly
Nathan Dove, svatební fotograf z Chapel Hill v Severní Karolíně, vidí trend jednoduchosti jako protiváhu k excesům.
“Ve svatebním průmyslu je velký trend směřující k útěkům a mikrosvatebním obřadům,” řekl. “Z tuctu svateb, které budu letos fotografovat, je jedna v kostele. Mnoho párů, se kterými pracuji, utratí peníze za fotografie, místo konání, květiny, DJ a koordinátora. Spousta párů, které utečou a udělají si mikrosvatbu, se koordinátora a okázalého místa svatby vzdá úplně.”
Tato jednoduchost je přitažlivá zejména pro kazatele.
“Nedávno jsem se zúčastnila nejlepší a nejsmysluplnější svatby, jaké jsem se kdy zúčastnila: na trávníku po bohoslužbě s jídlem, které přinesli přátelé do společenského sálu. Jsem připravena na to, abychom se k tomu vrátili,” řekla Mary Elizabeth Hancheyová, pomocná kazatelka sboru United Church of Christ v Chapel Hill.
Annette Hill Briggsová, kazatelka z Indiany, uvedla, že její nejoblíbenější svatbou posledních let “byl pár, který nechtěl utratit tolik peněz. Měli svatbu ve sboru s církevní hostinou, kterou připravily ženy ze sboru. Bylo to krásné a milé. Společenství bylo úžasné. A na lidi jejich rozhodnutí udělat to tak jednoduchým způsobem, který se soustředil na přítomné lidi, opravdu zapůsobilo. Moc se mi to líbilo a přála bych si, aby takové věci dělali všichni.”
Lamar Wadsworth je svatebním úředníkem ve městě Rockmart ve státě Georgia. Stejně jako ostatní duchovní dává rozhodně přednost jednodušším svatebním obřadům.
“Jedna z nejkrásnějších svateb, kterou jsem kdy vedl, byla pro mladý pár, který neměl moc peněz na honosnou svatbu. Lidé v kostele, rodina a přátelé to dali dohromady,” vysvětluje. “Všechny družičky měly šaty z jiných svateb, na kterých byly, byla to kakofonie různých barev. Lidé vyzdobili malý venkovský kostel květinami ze svých dvorů a záhonů. Kamarádka upekla svatební dort. Pokud si dokážete představit obvyklou venkovskou sborovou hostinu s nepříliš dokonalým svatebním dortem uprostřed stolu, máte jasno. A fotky byly jen snímky z fotoaparátů rodiny a přátel.”
MARK WINGFIELD
Mark Wingfield
Mark Wingfield slouží jako výkonný ředitel a vydavatel Baptist News Global. Je autorem nově vydané knihy Honestly: Telling the Truth About the Bible and Ourselves.
-tep-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry