Zásady: 7. Putin a svoboda baptistických médií u nás
Někdy je těžké vidět znepokojení nesvobodou baptistických médií u nás, dokud není do očí bijící někde jinde. Ale bez svobodného tisku nezůstaneme u debaty o pravdě; zůstalo by nám jen to, čemu jedna osoba nebo hrstka lidí chce, abychom věřili.
Zásady
Putin a svoboda baptistických médií u nás
Křesťanská média jako Baptist Standard (nebo např. Síť víry – pozn. red.) existují z Božího povolání a ve svobodných společnostech se těší trojí svobodě: svobodě vyznání, projevu a tisku.
Již více než 130 let může Standard svobodně informovat o dobrém, špatném a lhostejném životě baptistů v Texasu, ve Spojených státech a ve světě a sdělovat evangelium Ježíše Krista.
Během oněch 130 let Standard někdy publikoval zprávy a názory v rozporu s názory Baptistického generálního shromáždění v Texasu, Southern Baptist Convention nebo jiných baptistických entit. Standard častěji publikoval obsah na podporu těchto skupin.
Pokud by ho řídil ruský prezident Vladimir Putin nebo ruský stát, taková svoboda podávání zpráv by neexistovala. To, co baptisté věří, hlásají a dělají, je až příliš často v rozporu s Putinem a jeho režimem.
Pokus Ruska ovládnout informování o jeho invazi na Ukrajinu ilustruje, co baptisté a další křesťané ztrácejí bez svobodného náboženského tisku.
Omezená „svoboda“ tisku
Během Putinova prezidentování svoboda vyznání a tisk v Rusku přesně nesplňovaly svůj název. Ještě v roce 2021 přesunula americká Komise pro mezinárodní náboženskou svobodu Rusko ze svého „zvláštního seznamu sledovaných osob“ na seznam „ zemí zvláštního zájmu “ kvůli zhoršujícím se „podmínkám náboženské svobody“ v roce 2020.
Jakákoli náboženská svoboda nebo svoboda tisku, která v Rusku za posledních 20 let existovala, byla omezena na úzký rozsah určený k podpoře Putina a jeho režimu. Mluvím o svobodě tisku v Rusku v minulém čase, protože byla nedávno schválená (4. března 2022) Dumou nová legislativa – ruským parlamentem – a podepsaná ve stejný den Putinem. Zákon kriminalizuje takzvané „fake news“ s trestem až 15 let vězení.
Zdá se, že „falešné zprávy“ zahrnují jakékoli zprávy, které „diskreditují“ ruské ozbrojené síly, označují ruské akce na Ukrajině za „invazi“ nebo souhlasí se sankcemi proti Rusku. Ruským státem vlastněným, státem financovaným a státem přátelským mediálním organizacím pravděpodobně nehrozí, že by se dostaly do rozporu s tímto novým zákonem.
Omezená náboženská „svoboda“
Putin se označil za „ ochránce víry “ a někteří američtí evangelikálové s ním souhlasili na základě jeho odporu k islámu a právům LGBTQ. Je ironií, že Putinova víra křesťanství jeho amerických obdivovatelů nepokřtí.
Putinova takzvaná obrana víry se omezuje na ortodoxní křesťanskou víru a je třeba ji srovnat se snahou ateistického sovětského Ruska vymýtit náboženství na dosah. Z tohoto hlediska by jakékoli přikyvování vůči jakémukoli náboženství mohlo být označeno jako „obrana“, i když se nejedná o plnou obranu toho druhu, který je zakotven v prvním dodatku ústavy USA.
Podle výše zmíněné zprávy Komise pro mezinárodní náboženskou svobodu USA považuje ruská vláda „nezávislou náboženskou činnost za hrozbu sociální a politické stabilitě a své vlastní kontrole“. Velká část protestantismu spadá do „nezávislé náboženské činnosti“.
Nedávný zákon proti „ nezákonné misijní činnosti “ vedl k přerušení nejméně jedné bohoslužby ruských baptistů a „potrestání dvou baptistů za to, že na autobusové zastávce diskutovali o své víře“.
Efekt omezené “svobody”
V každém případě je nezávislost v Rusku kriminalizována. Nezávislé náboženství a nezávislý tisk rozhodně ano. Jedním z důsledků je současný výpadek jakýchkoli zpráv v Rusku, které vrhají Putina a jeho režim do negativního světla.
Nedávný titulek Business Insider mluví za vše: „Putinovy dezinformace jsou tak účinné, že Ukrajinci nedokážou přesvědčit své vlastní rodiny v Rusku, že jsou pod útokem.“ Business Insider není jediným zdrojem, který takovou nedůvěru nahlásil.
Pokud je Putin v právu, proč by se měl bát zpráv, které jeho činy popisují jako nevyprovokovanou invazi do suverénního sousedního národa? Přesto Putin a jeho obdivovatelé tuto charakteristiku zpochybňují.
Ale bez svobodného tisku nezůstaneme u debaty o pravdě; zůstalo by nám jen to, čemu jedna osoba nebo hrstka lidí chce, abychom věřili.
Zachování svobody
Někdy je těžké vidět znepokojení přímo před námi, dokud není do očí bijící někde jinde. Putin to udělal za nás a přinesl řadu problémů do výrazné úlevy.
Můžeme být v pokušení myslet si, že zde není důvod k obavám. K omezení nezávislého a svobodného náboženského tisku však není zapotřebí vládce ani vláda. Chce to jen něco mnohem běžnějšího, něco tak lidského, jako je strach a apatie.
Když se bojíme pravdy, jsme v pokušení najít způsoby, jak ji zakrýt nebo stočit. Když se nestaráme o pravdu, nemůžeme být pohnuti, abychom ji dali najevo.
Již více než 130 let jsou baptisté v Texasu vášniví a odvážní ohledně pravdy, jak dokazuje založení a pokračující podpora nezávislé náboženské zpravodajské organizace – Baptist Standard.
A dokud bude Boží volání pokračovat, budeme ztělesňovat stejnou vášeň a odvahu ohledně pravdy – i kdyby to měl na starosti Putin.
Eric Black / redaktor
Eric Black
Eric Black je výkonný ředitel, vydavatel a editor Baptist Standard. Můžete ho kontaktovat na eric.black@baptiststandard.com nebo na Twitteru na @EricBlackBSP.
Vyjádřené názory jsou výhradně názory autora.
-krk-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry