Přeskočit na obsah
Facebook Twitter
Baptisté – Síť víry
  • BaptistéRozbalit
    • EN – Who we are
    • DE – Wir über uns
  • SboryRozbalit
    • Baptistický sbor Na Topolce
    • Baptisté v Liberci
    • Sbor Petra Chelčického
    • Baptistické svazy
  • Program akcíRozbalit
    • Baptistická pastorálka
    • Konference
    • OLECUP
  • PublikaceRozbalit
    • Nové knihy, recenze
    • Časopisy
    • Baptisté – literatura I
    • Baptisté – literatura II
    • Studentské práce
  • Teologie
  • Historie
  • NEDĚLNÍ ŠKOLA
  • Baptistická encyklopedie
  • Baptistická knihovna
  • Ženy ve službě
  • Osobnosti baptistů
  • Ze světa baptistů
  • Zamyšlení
Baptisté – Síť víry
Facebook Twitter
Zneužívání | Vztahy | Ze světa baptistů

Zneužívání: 55. Mlčení není duchovní – #SilenceIsNotSpiritual

26. dubna 202326. dubna 2023
Sdílejte tento článek:
image_pdfimage_print
Zneužívání: 50. Mlčení není duchovní - #SilenceIsNotSpiritual

Zneužívání

round logo silence

#SilenceIsNotSpiritual – mlčení není duchovní

kromě případů, kdy je

Je čas mlčet a čas mluvit. (Kazatel 3)

shhhh 1433634 1279x1705 375x500 1

#SilenceIsNotSpiritual – jedná se o hashtag a kampaň, kterou zahájily křesťanské vedoucí ženy. Vyzývá církve a sbory, zejména evangelikální, aby ukončily mlčení a přestaly se podílet na násilí páchaném na ženách.

Je to dvojí výzva, určená sborům a sborovým vedoucím:

  • aby poskytli bezpečné útočiště, ve kterém mohou zneužívané ženy promluvit;
  • aby promluvili ve prospěch zneužívaných a proti komukoli a čemukoli, kdo podporuje násilí na ženách.

Je to ambiciózní a záslužná kampaň. A přesto mám tři přání…

Tento hashtag zahrnuje širší oblast zneužívání

Přála bych si, aby se prohlášení #SilenceIsNotSpiritual zabývalo nátlakem a psychickým násilím na ženách stejně rozhodně jako fyzickým a sexuálním násilím na nich.

Pokud mají oběti znásilnění a fyzického týrání problém se přihlásit, protože nikdo jim nevěří nebo jim nepomůže, o co víc mají problém ženy, které nemohou předložit doklad o zneužití nebo viditelné jizvy?

Evan Stark ve své přelomové knize Coercive Control vysvětluje, že tato forma zneužívání je epidemická, že ničí osobnost, je zákeřná – a je genderově specifická.

“Bez ‘publika’ pro svou viktimizaci zůstává 8 až 10 milionů žen, které ve Spojených státech zažívají nucenou kontrolu, v zóně soumraku, odpojených a nezdokumentovaných. Tento proces vyloučení posiluje utajení a izolaci, které jsou základními taktikami donucovací kontroly.” (p. 110)

Kéž by tento hashtag byl varováním

Jak řekla Rachael Denhollanderová ve svém rozhovoru pro Christianity Today:

Církev / sbor je jedním z nejméně bezpečných míst pro přiznání zneužívání, protože způsob, jakým se o něm mluví, oběť nejčastěji poškozuje. Existuje odporný nedostatek znalostí o škodách a devastaci, které sexuální napadení přináší. S hlubokou lítostí říkám, že církev / sbor je jedním z nejhorších míst, kde lze hledat pomoc. Říká se mi to těžko, protože jsem velmi konzervativní evangelikál, ale je to pravda. Je velmi, velmi málo těch, kteří v církvi / ve sboru našli opravdovou pomoc.

Byla bych raději, kdyby toto prohlášení #SilenceIsNotSpiritual bylo napsáno tučným písmem,

Pokud jste křesťan, který byl zneužíván, a hledáte bezpečné místo, kde byste mohli vyprávět svůj příběh, postupujte velmi opatrně. Tato kampaň je nutná, protože církev dosud nečinila pokání. Zkrátka a dobře, viditelná církev nevěří, že by měla činit pokání. Existují sice výjimky, ale i církev, která se prezentuje jako “jiná” a “bezpečná”, může dělat přesně to, co dělali náboženští vůdci v Jeremiášově době.

“Nabízejí povrchní léčbu smrtelného zranění mého lidu.”  (Jer. 6:14 NLT)

Jak tato povrchní – a tedy velmi nebezpečná – “pomoc” může vypadat, jsem zkoumala v článku „Pozor na iluzi útočiště: Zneužívání v církvi“.

Pokud vás mezitím smrtelně zranili lidé, kterým jste důvěřovali, povzbuzuji vás, abyste se nenechali zotročit svým tajemstvím. Mějte však také na paměti: “Je čas mlčet a čas mluvit” (Kaz 3,1.7). Duch k duchu, ať vás Bůh učí, kdo je kdo.

Kéž by byl tento hashtag méně dogmatický

Sám o sobě může být hashtag #SilenceIsNotSpiritual čten jako obžaloba obětí zneužívání, které se hned nepřihlásí – zejména v současném kontextu hnutí #metoo a #churchtoo. Hashtag tak může zneužívané ženy zostudit, čímž nevědomky dosáhne opaku toho, co je upřímným záměrem této kampaně.

Třístránkové prohlášení, které tento hashtag vysvětluje, sice vyzývá církve/sbory a církevní/sborové představitele, aby prolomili mlčení v souvislosti s násilím na ženách, ale jasně to uvádí až na druhé stránce. Nic v dokumentu neobjasňuje, co tento hashtag znamená pro samotné oběti zneužívání. A můj odhad? Většina těch, kteří tento hashtag viděli, toto prohlášení nečetla.

Je pravda, že:

  • Mlčení není duchovní pro ty, kdo dostanou zprávu o zneužívání a ignorují ji a řeknou tomu, kdo o něm mluví, aby mlčel.
  • Mlčení není duchovní pro ty, kteří o zneužívání vědí a neudělají nic pro ochranu zneužívaných, pro zastavení násilí nebo pro volání násilníků k odpovědnosti.
  • Mlčení není duchovní pro ty, kteří zneužívání kryjí, a tak se s ním spolčují ve snaze chránit sebe, své vedoucí a své instituce.

Jsem obětí zneužívání. Pevně věřím v prolomení mlčení a tajemnství, které zneužívající osoby o zneužívání nastolují. Přesto také věřím, že mlčení v určitou dobu, v určitém prostředí, v přítomnosti konkrétních lidí není vždy špatnou volbou. Pro člověka, který prožil zneužívání, je totiž někdy uvážlivé a účelné mlčení tou nejduchovnější volbou.

Vzpomeňte si na Ježíše. On sám zažil zneužívání. Někdy se ozval, jindy záměrně mlčel.

Vezměte si Rachael Denhollanderovou, ženu, která promluvila o svém zneužívání z rukou lékaře americké gymnastiky Larryho Nassara. Rachael a “armáda” Nassarových obětí nakonec dosáhly jeho odsouzení za 30 let trvající sexuální zločiny.

Mezi dobou, kdy Nassar Rachael zneužíval, a dnem, kdy poprvé veřejně promluvila, však uplynulo deset a půl roku. Během té doby získala právnické vzdělání. Shromáždila důkazy o tom, že to, co se jí stalo, bylo skutečně zneužívání. Vyrovnávala se s obrovskými psychickými a emocionálními následky sexuálního zneužívání z rukou důvěryhodné osoby. Získala sílu tváří v tvář strachu, pochybnostem o sobě samé a bezmoci.

Když promluvila, nazvala to “výstřelem do tmy”. Netušila, jaká bude reakce. A přesto její “výstřel” nebyl nijak divoký. Spíše byl dobře mířený. Rachael poslala e-mail novinám, které právě zveřejnily odhalení jiného zneužívání, zastírání a utajování. A co víc, odhalení se týkalo podobného zneužívání ve stejném prostředí, jaké zažila Denhollanderová.

Promluvila tedy k publiku, které podalo důkaz, že by mohlo být “bezpečné”. Prolomila mlčení v prostředí, kde by mohla být vyslyšena. Když se jí otevřela cesta k rozhovoru, vzala s sebou všechny důkazy, které tak pečlivě shromáždila.

Další ženy začaly vyprávět o svém zneužívání Larrym Nassarem, když si uvědomily, že budou vyslyšeny a že jim bude věřeno – a že jejich zneuživatel bude odhalen a pohnán k odpovědnosti. Podílely se na tom, že predátor bude postaven před soud, a že s nimi bude zacházeno se soucitem a úctou. Společně tyto ženy udělaly obrovský krok k uzdravení.

To však neznamená, že je to nic nestálo. Musely znovu prožít trauma a zradu. Dále je mnoho lidí nepodpořilo a nectilo za to, že promluvily. Předpokládám, že každá z nich by řekla, že cena za to, že se přihlásily, byla obrovská. Cena za vyslovení pravdy, když vám byla vnucena velká hanba a bolest, je vždy obrovská.

Žádná oběť zneužívání samozřejmě nemusí získat právnické vzdělání, čekat určitou dobu nebo podniknout kroky, které podnikla Rachael Denhollanderová, než promluví. A co víc, nikdo nemusí promluvit tak veřejně jako ona.

Vybírejte s rozvahou. Správný způsob, jak má žena prolomit mlčení, může vypadat úplně jinak, než jak to udělala Rachael. Správný čas může nastat v okamžiku, kdy si žena uvědomí, že byla zneužita – nebo to může být mnohem později (pokud vůbec). Každá oběť se musí cítit svobodná, aby se mohla uvážlivě rozhodnout, zda, kdy a jak moc bude mluvit o zneužívání, kterému byla vystavena.

Naznačovat obětem, že nemluvit je “neduchovní”, znamená přenášet na ně falešnou vinu a falešnou zodpovědnost, k čemuž byly vychovávány, aby obojí bez otázek přijaly.

V nejhorším případě naznačovat oběti, že mlčení není duchovní, znamená zbytečně ohrozit někoho, kdo chce upřímně následovat Boha.

Pokud je žena zneužívána a chce následovat Boha a věří, že k tomu musí promluvit, může se obrátit právě na ty, kteří ji nejspíše umlčí, potrestají nebo se spolčí na dalším zneužívání.

Deborah Bruntová

KEY TRUTH

Související články:

Šikana ve sboru

Ve sboru se mi vyhýbají

Klany ve sboru

Násilníci, které nevidíme

Vzdorování systému: Vyhýbání se, podřízení se a Ježíš

stazeny soubor

Deborah Bruntová

Debora
Deborah Bruntová

Jsem Deborah, bílá žena z hlubokého jihu, miluji Boha a jsem hledač pravdy.

Hledající znamená stále se učit.

Konečně se učím vidět to, co jsem dříve nemohla.

Učím se oddělovat to, co vypadá jako náboženské, ale je toxické – od toho, co je vzácné a co je skutečně Bůh.

Mluvím, abych řekla, co jsem viděla.

Po desetiletí jsem žila v SBC život jako náboženský křesťan. Většinu těch let jsem opravdu znala Krista. Nevěděla jsem, do jaké míry z toho, co si myslím a věřím, dělám a říkám, se odrážejí spíše náboženské věci, které jsem se učila, než Kristova mysl.

Stále nevidím vše jasně. Pořád na mě lpí náboženský hajzl. Ale – hurá! Hurá! Hurá! – Jdu s Bohem.

-tep-

Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry

image_pdfimage_print

Sdílejte se svými přáteli a známými:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on WhatsApp (Opens in new window)
  • Click to print (Opens in new window)

Navigace pro příspěvek

Předchozí Předchozí
Zneužívání: 54. Vzdorování systému: Vyhýbání se, podřízení se a Ježíš
DalšíPokračovat
Analýza: 63. Primitivní baptističtí univerzalisté? Děláte si legraci?

ZNEUŽÍVÁNÍ

VZDĚLÁVÁNÍ

Biblický seminář

HISTORIE

LIDSKÁ PRÁVA

RÁDIO SÍŤ VÍRY

RÁDIO PRO DĚTI

LABORATOŘ

PROGRAM TV DĚTI

PROGRAM TV 4YOU

PROGRAM TV SLOVO

PROGRAM TV HUDBA

PŘIHLÁŠENÍ K ODBĚRU NOVINEK

AKTUÁLNĚ NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

  • Oznámení: Vlasta Lehotzká (roz. Boháčková) 1964 – 2023
  • Svědectví: 88. Večer, kdy jsem přestal věřit v zástupné vykoupení krví
  • Zneužívání: 83. Film Barbie a křesťanské poslání
  • Poezie: 5. Pane, zůstaň s námi, když se připozdívá
  • Vzdělávání: Rovnoprávně povolané – Kurz pro dospělé 1. lekce
  • Test: 11. Komu věříte?
  • Svědectví: 37. Tetování, které říká: “Tvůj život nekončí”
  • Svědectví: 2. Byla jsem těhotná s postiženým dítětem – Downův syndrom
  • Video: 84. Porozumět historii patriarchátu – Co s tím má společného víra?
  • Umělá inteligence: 11. Až si AI najde cestu do církve

Archiv článků

  • 2020’s
  • 2010’s
  • 2000’s

ODKAZY

Liberec
Lovosice
Praha
EBF
BWA
SBS

KONTAKT

sitviry@gmail.com

Odběr novinek

© 2023 Baptisté - Síť víry

Posun nahoru
  • Baptisté
    • EN – Who we are
    • DE – Wir über uns
  • Sbory
    • Baptistický sbor Na Topolce
    • Baptisté v Liberci
    • Sbor Petra Chelčického
    • Baptistické svazy
  • Program akcí
    • Baptistická pastorálka
    • Konference
    • OLECUP
  • Publikace
    • Nové knihy, recenze
    • Časopisy
    • Baptisté – literatura I
    • Baptisté – literatura II
    • Studentské práce
  • Teologie
  • Historie
  • NEDĚLNÍ ŠKOLA
  • Baptistická encyklopedie
  • Baptistická knihovna
  • Ženy ve službě
  • Osobnosti baptistů
  • Ze světa baptistů
  • Zamyšlení
 

Loading Comments...