Zprávy: 217. Baptisté pomáhají likvidovat miny a pohřbívat mrtvé
Dobrovolníci z baptistických sborů jsou vyzýváni, aby dělali věci, na které by je žádná lekce studia Bible nepřipravila.
Zprávy
V osvobozených oblastech Ukrajiny sboroví dobrovolníci pomáhají likvidovat miny a pohřbívat mrtvé
I když ruský útok na Ukrajinu překročil hranici dvou měsíců, humanitární práce baptistických sborů po celé zemi pokračovala v nezmenšené míře. Ale sboroví dobrovolníci jsou vyzýváni, aby dělali věci, na které by je žádná lekce studia Bible nepřipravila.
V ukrajinském městě Irpin pracují dobrovolníci z baptistického sboru tam a v nedaleké Buči, dodávají jídlo přeživším a pomáhají s úklidem. Dokonce pomáhají v nebezpečném úkolu odminovat oblast. Ruští vojáci za sebou nechali mnoho takových min, aby zabíjeli a mrzačili Ukrajince i poté, co invazní jednotky uprchly.
V možná jedné z nejpodceňovanějších modlitebních žádostí vůbec Koordinační centrum ukrajinských baptistů uvedlo informaci o dobrovolnících na odstraňování min, že jsou potřeba „modlitby za jejich sílu a bezpečnost“.
Podle zpráv Evropské baptistické federace členové irpinského sboru neopustili město, ani když zuřila válka.
Jejich sborová budova byla těžce poškozena při bombardování, když okupační síly odcházely. Kongregace budovu koupila před rokem a strávila osm měsíců její přestavbou. Přestože je to pro ně rána, kazatel zůstává optimistou.
„Věříme, že nám Pán dá příležitost přestavět sborovou budovu a učinit ji tak ještě pohodlnější ke službě Pánu,“ řekl kazatel. “Ale co je nejdůležitější, modlíme se za naše lidi v Irpinu a snažíme se jim sloužit, aby viděli, že v nejtěžších časech je Pán blízko.”
Po osmi týdnech války se Ukrajina dostala do krize lidských práv a humanitární krize, uvedla vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Ve svém projevu 22. dubna řekla, že ruské síly nejen ignorovaly, ale „odhodily“ mezinárodní humanitární právo.
Ruské ozbrojené síly bez rozdílu ostřelovaly a bombardovaly obydlené oblasti, zabíjely civilisty a ničily nemocnice, školy a další civilní infrastrukturu, což jsou akce, které se mohou rovnat válečným zločinům, vysvětlila.
Od začátku ruské invaze 24. února zdokumentovala Organizace spojených národů 2 345 mrtvých civilistů a 2 919 zranění civilistů z bojů.
“Víme, že skutečná čísla budou mnohem vyšší, protože hrůzy způsobené v oblastech intenzivních bojů, jako je Mariupol, vyjdou najevo,” řekla Bacheletová. „Objevuje se také rozsah hromadných poprav civilistů v oblastech dříve obsazených ruskými silami. Musí být zajištěno uchování důkazů a slušné zacházení s ostatky obětí, stejně jako psychická a jiná úleva pro oběti a jejich příbuzné.“
Během návštěvy Buči 9. dubna úředníci OSN pro lidská práva zdokumentovali nezákonné zabití 50 civilistů, včetně hromadné popravy a hromadného hrobu.
„Téměř každý obyvatel Buči, se kterým naši kolegové mluvili, nám řekl o smrti příbuzného, souseda nebo dokonce cizího člověka,“ poznamenala Bacheletová. “Víme, že je třeba udělat mnohem víc, abychom odhalili, co se tam stalo, a také víme, že Buča není ojedinělý incident.”
Skupina OSN pro lidská práva obdržela koncem února a začátkem března více než 300 obvinění ze zabíjení civilistů ve městech v regionech Kyjev, Černihiv, Charkov a Sumy, všechna byla pod kontrolou ruských ozbrojených sil.
Kromě toho OSN také zaznamenala 114 útoků na zdravotnická zařízení na Ukrajině, ačkoli skutečný počet bude pravděpodobně podstatně vyšší. Bacheletová uvedla, že narušení lékařské péče způsobilo, že v řadě obležených měst se zvýšila obecná úmrtnost civilistů.
“Odhadujeme, že nejméně 3 000 civilistů zemřelo, protože nemohli dostat lékařskou péči a kvůli stresu na jejich zdraví uprostřed nepřátelských akcí,” řekla. “To zahrnuje nucení ruskými ozbrojenými silami k pobytu ve sklepech nebo zákaz opustit své domovy po dobu několika dnů nebo týdnů.”
Také se podle ní stále častěji objevují obvinění ze sexuálního násilí na ženách, mužích, dívkách a chlapcích ze strany příslušníků ruských ozbrojených sil na Ukrajině, přičemž již bylo zaznamenáno 75 takových obvinění.
“Naše dosavadní práce podrobně popsala hororový příběh násilí spáchaného na civilistech,” řekla Bacheletová.
“Naše dosavadní práce podrobně popsala hororový příběh násilí spáchaného na civilistech.”
Uprostřed této hrůzy Vysoký komisař OSN pro uprchlíky říká, že z Ukrajiny uprchlo více než 5 milionů lidí – především ženy, děti a starší lidé. Polsko je nyní domovem více než 2,8 milionu ukrajinských uprchlíků, zatímco Rumunsko přijalo více než 763 000, Maďarsko 476 000 a Moldavsko více než 428 000.
Evropská baptistická federace uvádí, že eskalace konfliktu na východní Ukrajině „ztížila evakuaci místních lidí. Baptističtí dobrovolníci riskovali své životy, když se snažili dostat do regionu humanitární pomoc a přivést lidi do bezpečí. Baptisté z Čerkas nedávno pomohli 90 lidem s evakuací, ale obávají se, že to může být jejich poslední cesta na několik týdnů.
Jinde ukrajinské síly znovu převzaly kontrolu nad oblastmi, kde ruské síly po týdny terorizovaly občany. V těchto regionech „téměř všechny sbory v oblasti znovu zahájily nedělní bohoslužby“.
Mnoho členů těchto sborů přišlo o své domovy kvůli bombardování. “Lidé zde mají velkou nouzi, fyzickou i duchovní,” řekl Volodymyr Vysockij, předseda Černihivské baptistické asociace.
Pokračuje také baptistická odezva v sousedních zemích. Dobrovolníci očekávají druhou vlnu uprchlíků, protože Rusko se soustřeďuje na východ a jih Ukrajiny.
Na Slovensku zahájily baptistické sbory bohoslužby v ukrajinštině a Jednota baptistů zajistila tisk a distribuci křesťanských materiálů v ukrajinštině. Podobné informace přicházejí z celé východní Evropy.
MARK WINGFIELD | 25. DUBNA 2022
-krk-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry