Analýza: 59. Dva roky po převratu v Myanmaru zůstává lidské utrpení bez povšimnutí
Analýza
Dva roky po převratu v Myanmaru zůstává lidské utrpení bez povšimnutí
Brutální vojenský převrat, který před dvěma lety zavraždil novorozenou demokracii v Myanmaru, nadále přináší smrt a ničení civilnímu obyvatelstvu bez konce.
Věnuje tomu někdo pozornost?
Podle novinových zpráv bombardování a vypalování celých vesnic stále více poznamenávají útoky vládnoucí junty. Režim ospravedlňuje tyto akce jako nezbytné reakce na povstalecké síly, které ovládají mnoho oblastí mimo hlavní města v zemi jihovýchodní Asie, známé také jako Barma.
Armáda potlačila veřejné protesty, zatkla a uvěznila více než 18 000 občanů – a je obviněna z rozsáhlého používání mučení a znásilňování.
Při zásahu bylo dosud zabito téměř 3 000 lidí, což je téměř jistě podceněný počet skutečného počtu mrtvých. Podle skupin na ochranu lidských práv byly zničeny tisíce domů, škol, klinik a míst bohoslužeb (včetně křesťanských kostelů).
Ekonomika se zhroutila. Hlad sužuje zemi. Polovina obyvatel z 54 milionů žije pod oficiální hranicí chudoby. Odhaduje se, že 1,2 milionu lidí bylo vnitřně vysídleno. Více než 70 000 uprchlíků uprchlo ze země. Do ozbrojeného odporu se zapojuje stále větší počet civilistů, zejména mladých lidí.
Řádně zvolená premiérka, 77letá Aun Schan Su Ťij – světově proslulá desetiletími svého lidskoprávního aktivismu a boje za barmskou demokracii – strádá ve vězení, odsouzena na 33 let za vykonstruované zločiny. Za mřížemi sedí i lídři její svržené vlády, která rozhodně vyhrála volby v listopadu 2020. Vojenský převrat, provedený 1. února 2021, jim zabránil v oficiálním nástupu do úřadu následující den.
Junta oznámila prodloužení národního výjimečného stavu o dalších šest měsíců počínaje 1. únorem, což fakticky oddálilo volby slíbené na srpen tohoto roku.
“Teroristé terorizují, znepokojují, zabíjejí a ničí,” prohlásil vůdce junty Min Aung Hlaing v odůvodnění prodloužení. Pravděpodobně měl na mysli bojovníky odporu, ne svou vlastní notoricky krutou armádu, známou jako Tatmadaw.
„Ming Aung Hlaing se stará pouze o to, aby se pevně držel u moci, a práva a utrpení barmského lidu budou zatraceny,“ prohlásil Phil Robertson, zástupce ředitele pro Asii organizace Human Rights Watch, která monitoruje porušování lidských práv v zemi.
Přesto se zdá, že zbytek světa, rozptýlený jinými válkami a globálními krizemi, věnuje málo pozornosti trpícím.
Myanmar „byl zapomenut,“ řekl Tom Andrews, zpravodaj OSN pro Myanmar, v nedávném rozhovoru pro CNN. Mezinárodní společenství by mohlo udělat mnohem víc, aby barmskou armádu přivedlo k odpovědnosti za své zločiny, dodal. Spojené státy a další mocnosti pravidelně odsuzují barmskou armádu a její zločiny proti lidskosti, ale koordinovaná akce nenásledovala veřejná prohlášení.
„Pokud (konflikt) zůstane ve stínu mezinárodní pozornosti, pak udělujeme rozsudek smrti nesčíslnému počtu lidí,“ varoval Andrews.
“Chci požádat svět , aby nás podpořil, aby smrt našich dětí nebyla zbytečná,” apelovala na CNN truchlící matka Thida Win. Její sedmiletý syn Bhone Tayza byl spolu s dalšími dětmi zabit při útoku na jeho školu v září 2022.
„Nevšímáte si nás? Kolik dětí musí riskovat své životy?”
Ne každý se dívá jinam.
Papež František důrazně apeloval na mír v Myanmaru během projevu 22. ledna na Svatopetrském náměstí a připojil se k barmským katolickým vůdcům ve výzvě k ukončení násilí po nedávném zničení kostela Nanebevzetí Panny Marie v Chan Thar, 1. z nejstarších a nejvýznamnějších kostelů v zemi.
František navštívil Myanmar v roce 2017 a řekl, že zůstává blízko mnoha věřícím, kteří tam trpí.
Komise Spojených států pro mezinárodní náboženskou svobodu vyzvala 1. února, v den dvouletého výročí převratu v Myanmaru, Bidenovu administrativu, aby „byla aktivnější při podpoře mezinárodního úsilí přimět Tatmadaw a barmské úřady k odpovědnosti se všemi nástroji, které mají k dispozici, včetně koordinovaných sankcí proti vůdcům Tatmadaw za zvlášť závažné porušování náboženské svobody.
Komisař USCIRF Mohamed Magid řekl, že komise „stojí v solidaritě s lidmi v Barmě, kteří v těchto dvou letech od převratu trpěli velkým utrpením.
Vyzýváme americkou vládu, aby koordinovala s mezinárodními partnery a pohnala (vojenskou juntu) k odpovědnosti za porušování lidských práv v Barmě, zejména za pronásledování buddhistické většiny, která si nepřeje, aby autoritativní vláda kooptovala jejich víru, převážně muslimské Rohingy a různé křesťanské komunity.
Barmská armáda má za sebou dlouhou historii způsobování násilí na etnických menšinách v zemi – včetně genocidních útoků na muslimské Rohingy, z nichž mnozí byli zabiti nebo vyhnáni z Myanmaru, jejich historické vlasti – a opakovaných konfliktů s Kachinem a Čchinem, Karenni a Karen národy, které jsou většinou křesťanské.
Mezi menšinové křesťany patří mnoho baptistů. Baptisté mají v Myanmaru dlouhou historii, která sahá až k Adoniramovi a Ann Judsonové, prvním americkým baptistickým misionářům, kteří odešli do zámoří. Do Barmy dorazili v roce 1813.
Dnes je v Myanmaru a v uprchlických táborech v sousedních zemích 1,7 milionu barmských baptistů, podle Baptistické světové aliance, která označuje Myanmar za domov druhé nejrychleji rostoucí baptistické populace na světě.
Většina Bamarů v Myanmaru, kteří jsou většinou buddhisté, čítá asi 35 milionů, neboli 68 % populace národa. Pronásledování etnických menšin a nebuddhistů pramení částečně z britské koloniální nadvlády (1824-1948), kdy byly potlačeny buddhistické praktiky. U Nu, buddhistický nacionalista a první premiér nezávislé Barmy, kázal toto heslo: „Pouze rasa Bamar, pouze barmský jazyk, pouze buddhistické náboženství.
Od převratu v roce 2021 však mnoho lidí z Bamaru, kteří se potýkají s násilnými represemi armády, údajně cítí novou jednotu s dlouhodobě trpícími menšinovými skupinami Myanmaru. Mnozí žádali o odpuštění za minulou nenávist a zneužívání. Exilová vláda s názvem Vláda národní jednoty slibuje novou ústavu, která bude zahrnovat práva a účast menšin.
Vydrží nová jednota, pokud bude poražen společný nepřítel lidu, armáda? Nejprve musí být obnovena demokracie a základní lidská práva.
Erich Bridges
Erich Bridges, baptistický novinář již více než 40 let, odešel v roce 2016 do důchodu jako globální korespondent Mezinárodního misijního výboru Southern Baptist Convention. Žije v Richmondu, Va.
-tep-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry