Ekumenismus: 17. Nenávist kvůli víře je hrozbou
Ekumenismus
Nenávist kvůli víře je hrozbou v každém náboženství a každé zemi
V minulém týdnu Ježíšovi následovníci dodržovali rituály Zeleného čtvrtka a Velkého pátku, po nichž následovala Velikonoční neděle. Tentýž týden se přívrženci judaismu připravovali na Pesach. Mezitím stoupenci islámu dodržovali během měsíce ramadánu denní půsty.
Průnik těchto tří náboženských svatých týdnů je neobvyklý, ale poučný.
Tato monoteistická náboženská hnutí dominují v celé Evropě, velké části Asie a západní polokouli po tisíce let. Během tohoto dlouhého období našlo bezpočet lidí smysl svého života a byli inspirováni, povzbuzováni a vyzýváni těmito náboženstvími, aby žili se soucitem, spravedlností, mírem a odvahou.
To však není celá historie. Je smutné, že společnosti, kde se tyto náboženské systémy praktikují, vedly mnoho válek. Křížové výpravy, pogromy, inkvizice a genocidní války proti takzvaným „nevěřícím“ ve jménu toho či onoho náboženství jsou zodpovědné za velkou část utrpení lidí a stvoření po celém světě.
Ve jménu toho či onoho náboženství byly domorodé společnosti napadeny a kolonizovány. Lidé byli mučeni, vražděni, zotročeni, vysídleni ze svých domovů a vystaveni bezpočtu dalších nespravedlností.
V každé době byly judaismus, křesťanství a islám zneužívány, kooptovány a jinak zvráceny, aby sloužily politickým, obchodním a jiným ambicím prostřednictvím toho, co nazývám „toxické náboženství“.
“V každé době byly judaismus, křesťanství a islám zneužívány, kooptovány a jinak zvráceny, aby sloužily politickým, obchodním a jiným ambicím.”
Proto tvrdím, jako veřejný teolog v Ježíšově náboženství a pozorovatel veřejné politiky, že mnoho z toho, co je ve světě špatného, bylo způsobeno a šířeno – jako virus – toxickým náboženstvím praktikovaným lidmi, které nazývám nenávistnými. Věřícími lidmi.
Lidé nenávidějící kvůli víře, kteří se identifikují jako evangelikální křesťanští konzervativci, jsou klíčovou volební skupinou pro mnoho pravicových politiků ve Spojených státech, včetně Arkansasu (kde jsem se narodil, vyrostl a nyní žiji). Tato skupina se skládá především z bílých lidí. Zahrnuje však také malý počet černochů a Latinoameričanů.
Politika Franklina Grahama (bílého kazatele) se příliš neliší od politiky Tonyho Evanse (černého kazatele). V Arkansasu a jinde se politika, kterou praktikuje a káže Al Mohler z Southern Baptist Convention, příliš neliší od politiky, kterou praktikuje a káže Jerry Young z National Baptist Convention.
Pokud jde o právo žen vykonávat kontrolu nad vlastním tělem; právo gayů, lesbiček, bisexuálů, transsexuálů, intersexuálů a dalších queer osob žít bez diskriminace v zaměstnání, bydlení, vzdělávání a jinak; právo pracovníků organizovat se a kolektivně vyjednávat o životním minimu a důstojných pracovních podmínkách; a právo na svobodu od státem schváleného terorismu a vražd ze strany „donucovacích orgánů“, lidí, kteří si říkají evangelikální křesťanští konzervativci, praktikují toxické náboženství napříč rasovými, etnickými, genderovými a třídními liniemi.
Bývalý trenér NFL Tony Dungy a člen Síně slávy NBA Shaquille O’Neal jsou příklady, které se snadno vybaví. Je smutné, že mnoho lidí uctívá celebrity natolik, že nepřemýšlí o toxickém náboženství, které někteří z nich praktikují.
Toxické náboženství zavírá oči před politickým a rasovým pletichařením v Arkansasu i jinde ve Spojených státech.
Toxické náboženství zavírá oči před environmentálním rasismem a průmyslovým otravováním půdy, vody a vzduchu, které podporují život všech tvorů na planetě Zemi.
Toxické náboženství nevěnuje pozornost rozdílům v bohatství, zdraví, bydlení a vzdělání mezi bohatými a jejich chudými, zadluženými, přepracovanými a špatně placenými sousedy.
Místo toho toxické náboženství čerpá informace o tom, jak vytvořit dobrou společnost, od Adama Smithe a dalších kapitalistů, nikoli ze života a učení Ježíše a dalších proroků, kteří odsuzovali chamtivost a odsuzovali ekonomický útlak jako zlo.
Toxické náboženství , které po generace schvalovalo evropská koloniální a imperiální dobrodružství a útlak domorodých společností v Africe, Asii, Americe a na tichomořských ostrovech, po generace schvalovalo koloniální a imperiální chování vůči původnímu obyvatelstvu Palestiny.
V tomto svatém období lidé, kteří se hlásí k Ježíšovu a Mojžíšovu náboženství, odmítají připustit, že to, co izraelský režim provádí ve východním Jeruzalémě a v celé Palestině (označované také jako “západní břeh Jordánu”), porušuje morální imperativy lásky a spravedlnosti.
Bezostyšně přehlížejí, že americký prezident Jimmy Carter pracoval na vyjednání míru mezi izraelskými a palestinskými představiteli a že Carter ve své knize z roku 2006 nazvané Palestina odsoudil izraelskou politiku a praktiky vůči Palestině a Palestincům jako politiku apartheidu, nikoliv demokracie: Mír, ne apartheid.
“Tato náboženství byla zneužita jako nástroje k přenosu viru nenávisti na lidi, kteří touží být věřícími.”
Toxické náboženství překrucuje nejen judaismus a křesťanství. Politika Naréndry Módího (hinduisty) v Indii a politika Mohameda bin Salmána (muslima) v Saúdské Arábii ukazují, že toxické náboženství je globální hrozbou pro lásku a spravedlnost.
Islám, hinduismus, judaismus a křesťanství nejsou samy o sobě nenávistné. Místo toho jsou tato náboženství zneužívána jako nástroje k přenosu viru nenávisti na lidi, kteří touží být věřícími.
Na krádeži půdy jiným lidem však není nic láskyplného ani spravedlivého. Není nic spravedlivého na tom, když si člověk osobuje Boží právo krást, vraždit, masakrovat a diskriminovat jiné lidi.
Na imperialismu, kolonialismu, zjevném osudu a apartheidu není nic láskyplného, spravedlivého ani demokratického, ať už politiku spojenou s těmito ideologiemi praktikuje Izrael, Spojené státy, Británie, Indie, Brazílie, Austrálie, Francie, Německo, Saúdská Arábie, Čína nebo jiné národy.
Politika Donalda Trumpa ve Spojených státech, Benjamina Netanjahua v Izraeli, Mohammeda bin Salmána v Saúdské Arábii a Naréndry Módího v Indii škodí těmto společnostem i celému světu, protože toxické náboženství umožňuje a sakralizuje krutost, chamtivost, násilí a zbavení práv.
Toxické náboženství umožňuje a sakralizuje fašismus, nadřazenost bílé rasy, patriarchát, kapitalismus, militarismus, rasový, sexuální a genderový fanatismus, diskriminaci a terorismus.
Toxické náboženství nejenže činí nenávist politicky přijatelnou pro nenávistné věřící. Toxické náboženství nutí nenávistné věřící věřit, že nenávist je politicky, společensky a obchodně nezbytná. To činí toxické náboženství hříšným bez ohledu na to, jaký náboženský systém je s ním spojen. Ať už má toxické náboženství jakoukoli podobu a je praktikováno kdekoli, je existenční hrozbou pro všechny a všechno na světě.
Měli bychom se nad tím zamyslet, když stoupenci Ježíšova, Mojžíšova a Mohamedova náboženství v tomto svatém období praktikují svou víru. Běda světu, pokud tak nebudeme činit.
WENDELL GRIFFEN
Wendell Griffen
Wendell Griffen je bývalý soudce obvodního soudu v Little Rock, Ark., kde slouží jako kazatel sboru New Millennium Baptist Church.
-tep-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry