Evropský baptistický kongres Berlín 1908
První Evropský baptistický kongres se konal v roce 1908 v Berlíně.
Dojmy
Jednou z významných událostí na konci prvního desetiletí existence baptistického sboru na Potsdamer Strasse v Berlin-Charlottenburgu byl první kongres evropských baptistů, který se konal v Berlíně od 29. srpna do 3. září 1908 a byl pořádán deseti berlínskými baptistickými sbory čítajícími v roce 1907 na 4 000 členů.
I když bylo plánování tohoto kongresu předem doprovázeno kritickými otázkami týkajícími se „marných cílů“, které by se za ním mohly skrývat, zkušenosti během kongresových dnů všechny tyto obavy odstranily. Setkání s dalšími členy z baptistických sborů za hranicemi Německa se stalo povzbuzující událostí pro křesťany, kteří se často cítí tlačeni do „druhé třídy buržoazie“ a přehlíženi státem a církví. I když jsou svobodné církve jinak většinou ignorovány, nelze dnes přehlédnout přítomnost baptistických sborů v Berlíně. Tisíce lidí se hrnou každý den na veřejná místa a veřejnost si toho všimne, i když někdo marně čeká na oficiální pozdravy od vedoucích církví a městských rad.
Kongres je reportován v novinách téměř denně. V neděli 30. srpna se konají také akce na Schillerstraße 42. Němečtí i zahraniční hosté kážou a podávají zprávy ze svých sborů.
„Byl to opravdu den plný slunečního svitu,“ píše ve své zprávě Johannes Rehr. „Den nejvzácnějšího společenství, chvály a díkůvzdání, den obnoveného uctívání a oddanosti Bohu.“ (Oficiální zpráva o 1. kongresu evropských baptistů, str. 64) .
Myšlenky
Vzpíráme se proti lidským vyznáním, neboť ta dosud vždycky bez výjimky způsobila víc sporů než uklidnila a stala se zastaralými a nepotřebnými, jakmile spor o ně ustal. Bráníme se proti každému druhu papežství, též ve svém cenění Písma svatého.
baptistický teolog a kazatel Hess na kongresu 1908 v Berlíně
Dnešním orthodoxním lidem, kteří přirozeně nezažili bojů o církevní symbolické knihy, pocházející vesměs z počátku novověku, připadá jistě paradoxním tvrzení, že církevní formulované vyznání není fakticky páskou jednoty církevní, ale historie učí, že skutečně snad každé vyvolalo více hádek než míru a že, jakmile přestalo býti předmětem sporu, hned přestalo být výrazem současného smýšlení. Proto není třeba se bát vnitřního rozvratu nové ženevské (baptistické) církve.
Prof. Dr. Tomáš Garrigue Masaryk
ohlas na kongres baptistů v Berlíně v revue NAŠE DOBA, prosinec 1908
Ať už jsou proti němu jakékoli jiné námitky, ženské hnutí dosáhlo v posledních desetiletích jedné dobré věci: většího ocenění práce žen v domácnosti. Je vidět, že z ekonomického, sociálního a vzdělávacího hlediska je také zde vykonávána užitečná činnost, která je možná pouze pro ženu, a které je schopná pouze ona. Přesto je tato práce pro lidstvo naprosto nezbytná, bez ní nemůže prosperovat ani stát, ani rodina. Je důležitější než největší vynálezy a podniky; proto se každý hřích vůči ženám vymstí nejen jednotlivci, ale i celému národu. To, co ničí a ponižuje ženu, ničí a ponižuje i celý národ; ale tam, kde je žena duchovně osvobozená a vzrůstá v kultuře, s ní povstává a roste i národ.
Frida Fetzer: Práce ženy v rodině
přednáška na 1. evropském baptistickém kongresu v Berlíně 1908
Prameny:
- Revue Naše doba, roč. XVI, prosinec 1908, seš. 3
- Betanie, roč. XXVI, č. 26, 10. září 1908
- Friedrich Wilhelm Simoleit (Hrsg. im Auftrag des Kongreßkomitees der Europäisch-Baptistischen Föderation): Offizieller Bericht über den 1. Kongreß der europäischen Baptisten. Gehalten zu Berlin vom 29. August bis 3. September 1908, Berlin 1908, S. 0 (Titelseite) / Scan: Gregor Helms 13:31, 6. Nov. 2011 (CET)
- Die Geschichte der Evangelisch-Freikirchlichen Gemeinde in Berlin-Charlottenburg https://die-friedenskirche.de/Main/ChronikQuellen
Článek je součástí Baptistické encyklopedie a je průběžně doplňován a aktualizován.
Poslední aktualizace 8.8.2020