Misie: 144. Sbor je úspěšný, protože dělá všechno špatně
Špatně, alespoň podle konvenčních měřítek toho, co dnes vede k růstu a zdraví sboru.
Misie
Sbor je úspěšný, protože dělá všechno špatně
Tím, že udělal všechno ‚špatně‘, našel kalifornský sbor správnou cestu
První baptistický sbor v Pasadeně v Kalifornii je úspěšný, protože dělá všechno špatně.
Špatně, alespoň podle konvenčních měřítek toho, co dnes vede k růstu a zdraví sboru.
Tento sbor nemá žádnou přítomnost na sociálních sítích, záměrně.
Video nedělní ranní bohoslužby není živě přenášeno a nebylo ani během pandemie.
Osobní vztahy jsou upřednostňovány před vzdáleným spojením i ve městě, kde lidé jezdí na velké vzdálenosti do práce a na společenské akce.
Nedělní ranní bohoslužba zahrnuje tradiční pěvecký sbor a varhany, stejně jako zvukové ukázky čtení Písma upravené tak, aby je bylo slyšet novým způsobem, spolu s bubny a kapelou.
To, co se děje ve sboru First Baptist Church, by nemělo fungovat, ale funguje.
Podle kazatele Johna Jay Alvara je základem tohoto nekonvenčního úspěšného příběhu štědrost. „Hlubší příběh je ve skutečnosti o štědrosti přítomných lidí. Duch vděčnosti je naší hlavní identitou jako sboru.“
Sbor se nesnaží být megasborem; oceňuje především autentickou komunitu. A to je přesně to, po čem lidé uprostřed shonu Los Angeles touží.
V tomto kontextu se zrodil sbor First Baptist Church, který rychle rostl a v roce 1925 postavil klasickou románskou budovu v kalifornském stylu. Tato historická modlitebna a pozdější vzdělávací budova stále stojí jako prominentní stavba ve čtvrti Staré Město Pasadena.
V polovině 20. století se ve sboro každou neděli shromažďovalo více než tisíc věřících. Ale jak Američané začali opouštět tradiční náboženské uctívání – trend velmi pozoruhodný v Kalifornii oproti Jihu – krásné dřevěné lavice ve First Baptist Church byly čím dál méně obsazené.
Jižní Kalifornie se stala raným symbolem tříštících se amerických náboženských a kulturních identit – se stále sekulární kulturou plodící stále konzervativnější evangelikální sbory bojující proti proudu a hlavní protestantské sbory, které se snažily vydržet.
Pro sbory bylo málo střední cesty; ty, které uspěly, byly buď velmi konzervativní, nebo velmi liberální, velmi současné nebo velmi liturgické.
Dnes se sbor First Baptist snaží demonstrovat zcela odlišný přístup, který se těmto nálepkám vymyká. To je úkol vhodný pro Alvara, který vyrostl v jižním baptistickém sboru a poté, co prozkoumal svou uměleckou stránku jako ilustrátor a hudebník, odešel do školy Duke Divinity School.
Všechny tyto vlivy se spojily v jeho vedení v historickém sboru Pasadena, kde dnes často pracuje s modulárním syntezátorem jako součástí svého kázání, přehrává a přetváří zvuky, které slyšíte mluvené nebo zpívané v místnosti.
Jeho kancelář, která se nachází hned vedle modlitebny z barevného skla, obsahuje křídlo, počítačové vybavení, analogové syntezátory a kazetový magnetofon pro samplování.
Zde prozkoumává 50 let nahrávek bohoslužeb ve sboru a vybírá zvukové ukázky pro nový den. Spolupracuje také po celé zemi s kolegou – pastorem Scottem Dickisonem z First Baptist Church of Christ v Maconu v Georgii – na zhudebnění Dickisonových básní.
Oba přátelé se setkali v rámci pastoračního rezidenčního programu ve Wilshire Baptist Church v Dallasu, kde se jeden rok překrývali. Oba nyní slouží historickým sborům s vysokými věžovými kostely, ale v jiných kontextech a odlišnými způsoby.
Kalifornie je přirozeným semeništěm Alvarovy vrozené kreativity a touhy objevovat nové věci. Uprostřed této inovace však existují určitá přísná omezení. Alvaro vedl sbor k tomu, aby se zaměřil na viteál před virálem. Sociálním sítím se nejen vyhýbá, ale také jimi pohrdá. Chce vést sbor lidí, kteří se znají především v reálném životě.
Jedním ze způsobů, jak se vztahový přístup vyplatil, je to, že se sbor stal plně inkluzivní pro všechny křesťany bez ohledu na sexuální orientaci nebo genderovou identitu – aniž by se kdy ve sboru hlasovalo. Stalo se to jen na základě společného souhlasu.
Ačkoli sbor přirozeně inklinoval k vstřícnosti, „nevěděli, jak může úplné začlenění vypadat, ani proč je důležité tuto hodnotu explicitně zavést,“ řekl Alvaro. A pak se do sboru přidal pár stejného pohlaví s malými dětmi – a každý věděl, jak je obejmout a přivítat.
To se stalo obzvláště palčivým brzy poté, kdy jeden z těchto mužů smrtelně onemocněl.
„Naši lidé věděli, jak projevovat lásku konkrétními způsoby: připravovat jídlo, starat se o děti, sdílet smutek a ztrátu,“ řekl Alvaro. A v této službě se rodina i sbor proměnily.
Toto léto, poté, co tento člen sboru zemřel, se Alvaro jednu neděli posadil do lavice, kde obvykle tento muž sedával a odtamtud kázal část svého kázání. Chtěl ztělesnit poselství, které mluvil.
I když tento druh praxe může být pro většinu sborů neobvyklý, je srovnatelný s kurzem ve sboru First Baptist Church, kde nejenže byla odstraněna kazatelna, ale kazatel bude pravděpodobně nalezen kdekoli v místnosti, když mluví. Bohoslužby ve First Baptist Church jsou zaměřeny na oslovení smyslů i ducha.
Tento druh zážitkového uctívání se nedá dobře převést na video nebo do živého přenosu, což je jeden z důvodů, proč sbor používá jednodušší technologii pro ty, kteří se nemohou zúčastnit osobně.
Každý týden jsou na web nahrány zvukové prvky pro použití doma v rámci „Liturgie, ať jste kdekoli“. Lidé doma také mohou později v týdnu poslouchat živý přenos zvuku.
Tato jednoduchá technologie dobře sloužila sboru během prvních dnů pandemie, kdy, na rozdíl od téměř všech ostatních sborů v Americe, First Baptist nezačala živě vysílat video.
Místo toho byl na webové stránky zveřejněn zvuk různých bohoslužebných prvků spolu s průvodcem pro domácí bohoslužby.
Jakmile to bylo možné, sbor se začal shromažďovat v přilehlé garáži, kam si někteří lidé přinesli táborové židle, aby seděli v dostatečné vzdálenosti od ostatních, zatímco někteří seděli ve svých autech a poslouchali rozhlasové vysílání v pásmu FM. To umožnilo sboru shromáždit se, aniž by byli příliš blízko sebe uvnitř modlitebny.
Tato vícepodlažní garáž hraje klíčovou roli v příběhu sboru ještě jiným způsobem. Před několika desítkami let uzavřeli sboroví představitelé s městem dohodu o pronájmu pozemku pro parkovací garáž ve vlastnictví města. Sbor z této dohody po léta dostával stálý příjem.
Příští rok končí s městem smlouva na 50 let. To dává sboru First Baptist příležitost prozkoumat, jak bude tato parkovací struktura sloužit sboru a komunitě v příštích 50 letech, řekl Alvaro. “V semináři neučí kazatele, jak vyjednávat s obecními úřady, ale First Baptist má stejný dar, který mají všechny sbory: společenství s jedinečnými dovednostmi ochotnými sloužit a vést komplexní instituci, jako je církev.”
Další klíčový zdroj příjmů pochází z pronájmu sborového majetku pro natáčení televizních pořadů a filmů. I když jste nikdy nebyli v jejich kostele, pravděpodobně jste ho viděli v představeních inscenovaných jako Kancelář letectva nebo Strašidelná škola nebo Místo pro hláskování slov.
Dohromady tvoří pronájmy na natáčení, příjmy z garáží a pronájem prostor dalším neziskovým organizacím zhruba jednu třetinu ročních příjmů sboru.
Sbor zaujímá kreativní přístup k pronájmům prostor i pro další neziskové organizace. Mohutná budova zahrnuje mnohem více prostoru a mnohem více učeben, než sbor dnes potřebuje, takže některé se staly ateliéry pro umělce nebo pracovními prostory pro jiné neziskové organizace.
Tito nájemníci platí nájem, ale část tohoto nájemného může přijít v kreativních formách, jako je například malíř, který v současné době pracuje na velkém obrazu pro kostel jako částečnou platbu za prostor, který obývá.
Nedovolte, aby vás sborový přístup ke streamování oklamal, abyste si mysleli, že je v něm vše analogové.
Sbor spravuje robustní webovou stránku, která má být ústředním bodem pro distribuci všech informací, k čemuž přispívá pravidelná distribuce e-mailů. Kreativita na webu prosvítá zejména na stránce týmu zaměstnanců, kde se obrázky každého zaměstnance zobrazují jako animované GIFy s lidmi, kteří vcházejí a vycházejí z rámu, jako by to byli postavy na obrazech v Bradavicích.
Náboženský život v Kalifornii nefunguje tak, jak funguje na hlubokém jihu, dokonce ani v baptistickém sboru. Z toho důvodu se nedělní dopoledne ve First Baptist zaměřují především na 90minutovou shromážděnou bohoslužbu. Ale vedoucí personálu nyní experimentují s některými postpandemickými lekcemi pro dospělé, které trvají několik týdnů v kuse. Někteří členové se také během týdne účastní domácích skupin.
Ale základem všeho jsou nedělní ranní bohoslužby v krásné modlitebně plné vitráží a tmavých dřevěných lavic, s varhanami a bicí soupravou sdílející prostor na zdobeném stupínku – uctívání, které je tak společné, že když kazatel káže z lavice předtím obsazený milovaným členem, který předčasně zemřel, každý zná význam.
Před několika lety sbor přijala motto, které je vidět na knihtiskových plakátech po celé budově: „V Pasadeně jako v nebi“.
Vize nebe tohoto sboru jsou skuteční lidé shromáždění ve skutečném prostoru, kteří spolu skutečně konverzují. Moderní sbor by tak neměl fungovat, ale tady to funguje dobře.
ZVUKY KOMUNITY
Velká část naší kultury upřednostňuje zrak jako primární způsob, jak porozumět světu a vyjádřit své já. Přesto je v Bibli na vizuálnost kladena velká opatrnost, s dávným povědomím o způsobech, jak se vizuální může změnit v modloslužbu. Odtud Boží zákaz lidských pokusů „zachycovat“ božství v obrazech a sochách.
Křesťanství mluví o Ježíši jako o SLOVĚ Božím. Z judaismu jsme zdědili preferenci způsobu, jakým je Bůh slyšen ve světě. Ústřední vyznání Izraele, které se nachází v Tóře, je známé jako Šema, což se překládá jako „Poslouchejte!
V naší komunitě jsme pěstovali zvukovou kulisu, která nás obklopuje a naplňuje. Když se spojíme k uctívání v naší vizuálně úchvatné modlitebně, zvuky naší komunity (zpěv, modlitba, čtení, děkování) jsou dary, kterými naplňujeme prostor.
Níže se setkáte s pár těmi zvuky, resetovanými pro toto médium. Většina z nich je zaznamenána z našich nedělních setkání a hudební partitura je také začleněna ze stejné nedělní bohoslužby. Hudba a slova tvoří nový rozhovor s časem a zvou posluchače, aby zvážil, jak by hukot vesmíru mohl odrážet něco z Božího hlasu. Bůh vždy mluví. Jen se musíme naučit naslouchat trochu víc.
Výzva k uctívání (Jesse)
Modlitba Aimee
Výzva ke štědrosti (Jason)
Je to dobré (chvalozpěv pro Joela)
MARK WINGFIELD
Mark Wingfield
Mark Wingfield slouží jako výkonný ředitel a vydavatel Baptist News Global.
-van-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry