Modlitby: 29. Armageddon by začal v Evropě
Simulace prvních hodin jaderné války.
Modlitby
Armageddon by začal v Evropě
Simulace ukazuje první hodiny jaderné války. Armageddon by začal v Evropě
Od prvního výbuchu jaderné pumy nedaleko českých hranic po děsivé útoky raket s jadernými hlavicemi na velká města západních zemí a Ruska. Tento vývoj osudového konfliktu popisuje simulace sestavená vědci z Princetonské univerzity.
Skupina expertů pracující v univerzitním projektu s názvem Věda a globální bezpečnost (Science & Global Security) vytvořila simulaci prvních hodin jaderné války mezi západními spojenci a Ruskem. Vyplývá z ní, že během 4,5 hodiny od jejího začátku by zahynulo, anebo bylo vážně zraněno, víc než 90 milionů lidí.
Děsivý scénář
Simulace nazvaná Plán A je zpracována ve čtyřminutovém videu. Byla vytvořena před ruskou invazí na Ukrajinu a vychází z předpokladu, že mezi Ruskem a NATO, na hranici dvou bloků, propukne konvenční válka. Rusové nebudou schopni vzdorovat technologické převaze západních států a rozhodnou se pro „varovný“ úder taktickou jadernou zbraní.
Ve videu můžete sledovat eskalaci jaderné války od startu prvního bombardéru s jadernou náloží z ruského Kaliningradu do Německa (k české hranici) až po ničivé útoky na metropole Západu a Východu.
Simulace je založena na parametrech jaderných zbraní jednotlivých armád, jejich rozmístění i analýze jaderných doktrín a předpokládaných cílů. Z toho experti sestavili model jaderného konfliktu, který začíná odpálením taktických (slabších) zbraní a končí útoky strategickými (silnějšími) zbraněmi na největší města.
Ve videu vědci rozehrají scénář rychlého stupňování války. Simulace ukazuje, že po vytažení jaderného džina z lahve následuje série dalších úderů a protiúderů, které od sebe dělí krátký časový úsek a je obtížné je zastavit.
Jakmile aliance na první jaderný úder zareaguje a pošle jadernou odpověď do kaliningradské enklávy, Rusové zahájí druhé kolo úderů na Evropu s 300 jadernými náložemi na raketách středního doletu a na bombardérech. Aliance ještě před dopadem této ‚salvy‘ vysílá z Evropy do západní části Ruska 180 jaderných hlavic.
Následuje 600 jaderných hlavic odpálených z ponorek a základen ve Spojených státech na základny ruském území. Rusko na jejich start bleskurychle reaguje odpálením zhruba stejného počtu raket na vojenské cíle v Americe. Hned poté následují salvy na 30 nejlidnatějších měst v Rusku a USA. Na každou metropoli dopadá pět až deset hlavic.
Odhad mrtvých a těžce raněných (91,5 milionu) provedli vědci z dat v analytickém modelu NUKEMAP. Do jejich statistiky ale nejsou započítáni ti, kteří zemřou v důsledku jaderného spadu a dalších dlouhodobých účinků jaderné munice, například nukleární zimy.
Autoři simulace upozorňují, že pravděpodobnost jaderné války je mizivá. Zejména proto, že ji nelze vyhrát.
Takový předpoklad je založen na zdravém úsudku a odpovědnosti jednotlivců, kteří stojí v čele mocností. Vpád ruských vojsk na Ukrajinu a hrozby, které Vladimir Putin vyslovil vůči Západu, však do jaderných kalkulací vnáší určitou míru nejistoty.
Sedíme na sudu střelného prachu
Z dat Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (Stockholm International Peace Research Institute, SIPRI), která pocházejí z loňského roku, vyplývá, že na světě je 13 080 jaderných zbraní. Rusko má 6255 hlavic, Spojené státy 5550. Daleko z nimi následují Británie, Francie, Čína, Indie, Pákistán, Izrael a Severní Korea.
Počet jaderných zbraní, které jsou v současnosti u vojenských jednotek, se loni zvýšil z 3720 na 3825. Na 2000 z nich – téměř všechny patří Rusku nebo USA – bylo udržováno ve stavu vysoké operační pohotovosti, aby mohly být odpáleny do několika minut nebo několika desítek minut.
Lidstvo za studené války usedlo na sud střelného prachu. A je patrné, že na něm sedí dodnes, byť jej Američané a Rusové z části vyprázdnili.
Modleme se za celý svět, za jeho záchranu i za víru, lásku a naději.
“I když půjdu roklí šeré smrti, nebudu se bát ničeho zlého, vždyť se mnou jsi ty. Tvoje berla a tvá hůl mě potěšují.” (Žalmy 23:4, CEP)
“Bděte tedy, protože neznáte den ani hodinu.” (Matouš 25:13, CEP)
-krk-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry