Následování: 12. Políbil jsem Johna MacArthura na rozloučenou
Následování
Políbil jsem Johna MacArthura na rozloučenou
Odhalit nefunkční vedení není nikdy příjemná zkušenost. Taková dysfunkčnost vedení však může mít neblahé důsledky v životě těch, kteří špatné vedoucí následují.
Derek Lusk a Theodore L. Hayes ve své důležité knize Overcoming Bad Leadership in Organizations (Překonávání špatného vedení v organizacích) podávají vyčerpávající zprávu o “temné straně” vedení v organizacích a objasňují dysfunkční osobnostní charakteristiky a kontraproduktivní chování v organizacích:
“Dysfunkční vedení může udržovat utrpení tisíců lidí tím, že je hlavním zdrojem nízké morálky, neangažovanosti, trvalého stresu, zdravotních problémů spojených se stresem a špatných výsledků organizace.”
Realita dysfunkčního vedení není něčím, co by bylo jedinečné pro svět podnikání, a bohužel americký evangelikalismus je plný sborů a organizací s dysfunkčními vedoucími, kteří způsobují svým následovníkům velké škody. Jedním z takových vedoucích, kteří v evangelikálním světě způsobují nevýslovné škody, je slavný vykladač kazatel John MacArthur.
Bohužel mám přímou zkušenost s ničivými důsledky toho, že byl následovníkem Johna MacArthura a jeho služby v jižní Kalifornii. Poprvé jsem se s MacArthurem setkal na jaře roku 1987 poté, co mě několik mých přátel pozvalo, abych si poslechl jeho kázání ve sboru Grace Community Church. Jako na velmi mladého člověka na mě okamžitě zapůsobily MacArthurovy znalosti a důvěra v autoritu Bible.
V těchto formativních letech jsem se nikdy nesetkal s někým, kdo by uměl nazpaměť tolik Písma a kdo by měl tak odvážná a dogmatická tvrzení o křesťanské víře. Po setkání s MacArthurem onoho nedělního rána jsem se stal jeho oddaným a nesnesitelným stoupencem a často jsem poslouchal několik hodin jeho rozhlasového vysílání a kazet s biblickým učením.
Jako mladý muž ve svých dvaceti letech jsem zjevně všude v jižní Kalifornii kázal “vangelium podle Johna MacArthura” a rovnou odmítal názory všech křesťanů, kteří se odvážili s ním nesouhlasit.
Vzpomínám si také, jakou jsem měl radost, když mě přijali jako studenta na Master’s Seminary, jehož byl MacArthur v té době prezidentem. Po mnoho let jsem doufal a snil o tom, že budu moci studovat pod MacArthurem, a věřil jsem, že jeho seminář ze mě udělá velkého výkladového kazatele.
Můj sen se však stal fundamentalistickou noční můrou připomínající otřesný a bezútěšný svět, který vylíčila spisovatelka Margaret Atwoodová v románu Příběh služebnice.
Tři roky jsem byl studentem Master’s Seminary, vedeným a formovaným podle nepružného a doktrinářského obrazu formulovaného Johnem MacArthurem.
Většina mých profesorů tam byla stejně nesnesitelná a dogmatická jako MacArthur a často jsem byl tvrdě kárán, když jsem vyjádřil nesouhlas s některými jejich dogmatickými tvrzeními.
Brzy jsem se stal obětním beránkem a boxovacím pytlem několika urážlivých správců semináře a profesorů, kteří mě neustále kritizovali a trestali za to, že jsem se odvážil zastávat doktrinální postoje, které se lišily od Johna MacArthura a jejich nepružné formy dispensacionalistického fundamentalismu.
Po třech dlouhých letech, kdy jsem zažíval jejich hněv a neustálé odsuzování, jsem však studia zanechal a už jsem se nikdy neohlédl zpět. Od těch strašných dnů jsem Johnu MacArthurovi dal sbohem a od té doby ho neposlouchám.
Lee Enochs
Poznámka:
O vlivu Johna MacArthura v BJB:
Na podzimní Radě zástupců sborů prohlásili zástupci čtyř sborů (Kroměříž, Kuřim, Jablonec a Lovosice), že vystupují z BJB.
Bylo to pro některé z nás překvapující a nečekané. Vyvolalo to i mnohé otázky.
Co mají například společného Radek Kolařík – kuřimský kazatel BJB, Alois Klepáček – kroměřížský kazatel BJB, Mirek Klepáček – vedoucí Word of Life v Černé Hoře či Vláďa Donát – vedoucí Biblického teologického semináře v Pelhřimově?
Jsou na jedné výplatní listině: organizace Philippian Fellowship, vlivové fundamentalistické agentury sponzorované z USA. Více si o nich můžete přečíst v jejich osobních prezentacích na stránkách philippianfellowship.com.
Účelem Philippian Fellowship je poskytování různých forem podpory, zejména finanční a teologické (formou literatury) kazatelům, sborům nebo vůdcům jiných služeb, kteří splňují kritéria pro sponzorství stanovené touto organizací – tedy hlásají jejich učení.
U těch čtyř odcházejících sborů se jedná o svazek s jednou novokalvinistickou skupinou. Její sídlo se nachází v Los Angeles, hlavním vedoucím a mozkem (know-how) hierarchie je John MacArthur. Oba vedoucí této skupiny, působící v ČR, jsou na MacArthura napojení, finančně i teologicky, přes The Masters Seminary a jeho tuzemskou pobočku, tzv. Český biblický institut.
Vystupují navenek jako ochránci pravého biblického učení. Ale jedním ze znaků, že
se jedná o učení, které není v souladu s Písmem, je opakovaný důraz jejich vyučování na jednání člověka, místo na osobu Pána Ježíše Krista a vztah s Ním. On není jen morálním vzorem pro člověka. Je jediným možným prostředníkem mezi Bohem a člověkem, bez Něj nemůžeme činit nic.
Lee Enochs
Lee Enochs je absolventem Texas Baptist College, Princeton Theological Seminary a Gateway Seminary of the Southern Baptist Convention. V současné době je Lee v posledním semestru na Mayborn School of Journalism na University of North Texas, kde moderuje podcast pro rádio KNTU.
-tep-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry